آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۲۴ مرداد ۱۳۹۷

شراگیم زند

فرهنگ


جوان‌گرای کی بودی؟ | جلسه‌‌ای از جلسات مجلس خبرگان


 

 

هیات رییسه‌ی مجلس خبرگان رهبری جلسه‌ای تشکیل داده‌اند، این جلسه غیررسمی و غیرعلنی است و پیرامون صحبت‌های شائبه برانگیز آیت‌الله جنتی در مورد لزوم «جوان‌گرایی» در دستگاه‌ها و نهادهای اداره‌کننده‌ی کشور است. جو سنگین و سکوت سنگین‌تری بر فضای جلسه حکمفرماست. در نهایت آیت‌الله موحدی کرمانی به حرف می‌آید.

موحدی کرمانی: آخه جناب جنتی عزیز… مرد حسابی! این هم حرف بود شما زدی؟ جوان‌گرایی آخه؟

جنتی: چه اشکالی داره؟ باید به رگ‌های نظام خون تازه تزریق کرد.

سید احمد خاتمی: آقای جنتی خیلی ببخشید… عذر می‌خوام… شما خودت نمی‌تونستی سرپا وایسی تو نماز جمعه، واسه همینم استعفا دادی اومدی بیرون… چرا دیگه نون بقیه رو آجر می‌کنی مومن؟

موحدی کرمانی: بله دیگه…بله… ایشون با خودش گفته من که دیگه نمی‌تونم برم نماز جمعه. پس دیگی که واسه من نمی‌جوشه می­خوام سر سگ توش بجوشه.

(همهمه و سر و صدا بلند می‌شود.)

هاشمی شاهرودی: آقایون…خواهش می‌کنم… نظم جلسه رو رعایت کنین… بنده خودم هم به عنوان یک جوان زیر هفتاد سال انتقاد دارم به فرمایشات آقای جنتی… اما با سر و صدا که نمی‌شود.

موحدی کرمانی: برادر من وسط دعوا نرخ تعیین نکن… خودت هم یک پایت لب گور است.

سید ابراهیم رئیسی: برادران… دور از جان همگی… این چه حرف‌هایی‌ست که می‌زنید… انشاالله همگی‌تان صد و بیست سال عمر کنید.

(اعضای خبرگان رهبری با این حرف خنده‌شان می‌گیرد و به جنتی نگاه می‌کنند… رئیسی متوجه سوتی که داده می‌شود و حرفش را اصلاح می‌کند.)

سید ابراهیم رئیسی: منظورم صد و پنجاه سال است! این حرف‌ها را ول کنید… با این حرف‌ها فقط ذهن خودمان را آنگوزمان می‌کنیم… ما ناسلامتی ستون‌های نظامیم.

سید احمد خاتمی: استوانه آقاجان… استوانه‌های نظام!

سید ابراهیم رئیسی: حالا استوانه یا مخروط یا ذوزنقه… هرچه… غرض این‌که نمی‌شود ستون‌های به این کلفتی را به بهانه‌ی جوان‌گرایی و این حرف‌ها برداشت و چهار تا لوله پولیکا گذاشت زیر نظام… نظام لق می‌شود!

(صدای صحیح است، صحیح است و احسنت‌‌احسنت بلند می‌شود.)

موحدی کرمانی: توجه داشته باشید عزیزان که خدمت به مردم تابع شرایط جسمی و سن و سال نیست. یادتان باشد مرحوم واعظ طبسی مدت‌ها توی کما و زیر دستگاه، تولیت آستان قدس رضوی را همچنان به عهده داشت و هیچ مشکلی هم در اداره‌ی این سازمان بزرگ پیش نیامد.

جنتی: اجازه بدهید… اجازه بدهید… شما ماشالله خودتان می‌برید خودتان می‌دوزید. الحمدلله میانگین سنی افراد حاضر در این جلسه زیر هفتاد سال است و همگی به نوعی جوان محسوب می‌شوید.

(موحدی کرمانی به میان صحبت جنتی می‌پرد.)

موحدی کرمانی: آقای جنتی… جای این حرف‌ها شما بروید یک اصلاحیه بدهید و بگویید منظورتان از به کار‌گیری جوان‌ها در اداره‌ی کشور جوان‌های دلی بوده… یعنی کسانی که به خاطر عشق به ولایت دل‌های‌شان جوان مانده است.

هاشمی شاهرودی: بله… یک چیزی را هم من بگویم… اتفاقا آمدن جوان‌ها راه نفوذ را هم باز می‌کند. شما ببینید… بسیاری از مسوولان ما امروز به خاطر کهولت سن تمام منافذشان بسته شده. به شکلی که حتی نزدیکان و خانواده‌ی آن‌ها هم به سختی قادر به برقراری ارتباط با ایشان هستند. این ضدنفوذ بودن خودش خاری‌ست به چشم دشمنان که در آرزوی ارتباط با مسوولان و نفوذ به نظام مقدس ما هستند.

(صدای احسنت‌احسنت بلند می‌شود.)

جنتی: خب آقایان… حرف من هم حرف شماست… ما همه در یک کشتی نشسته‌ایم. من برای رفع این سوتفاهمات فردا بیانیه‌ی دوم را صادر می‌کنم و شبهاتی که باعث نگرانی‌ست را برطرف می‌کنم. انشاالله خداوند سایه‌ی همه‌ی ما را قرن‌ها بر سر این مردم نگاه دارد.

(حضار با صدای بلند الهی آمین می‌گویند. ختم جلسه اعلام می‌شود.)