آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۱۲ بهمن ۱۳۹۶

مجله تابلو

ویدیو


فساد آقازاده‌ها در عرصه‌ی بین‌المللی


رضا ضراب تاجر جوان ایرانی‌تبار و ساکن ترکیه مدت‌هاست تیتر رسانه‌های بین‌المللی به ویژه در کشورهای ترکیه و آمریکاست. وی در سال ۲۰۱۳ به اتهام فساد اقتصادی در کشور ترکیه به مدت دو ماه بازداشت شد اما نهایتا دادگاه رای به تبرئه او صادر کرد. پلیس مالزی در این پرونده حدود ۶۰ فرد دیگر را به عنوان شرکا و هم‌دستان ضراب بازداشت کرد. در بین این افراد سه وزیر و پسران‌شان و همچنین افراد سرشناس اقتصادی و سیاسی دیگر نیز دستگیر شدند و به این شکل پرونده‌ی ضراب به یکی از پرماجراترین پرونده‌های فساد اقتصادی و سیاسی ترکیه شناخته شد.
اما پیش از این پرونده، رضا ضراب برای مردم ترکیه چهره‌ی شناخته شده بود، او طی ازدواج پرماجرایش با یکی از خوانندگان محبوب ترک بارها تیتر رسانه‌های این کشور شده بود. دولت ترکیه نیز با اهدای چند جایزه و تقدیرنامه از وی به‌عنوان بازرگان موفق و همچنین خیر اقتصادی نام برده بود.
حسین ضراب، پدر او از بازرگانان مطرح ایران و منطقه است. شرکت‌ کشتی‌رانی در ترکیه، کارخانه‌ی فولادسازی در آذربایجان‌شرقی و صرافی در دوبی از جمله فعالیت‌های اقتصادی حسین ضراب است. رضا ضراب به واسطه‌ی نام پدر توانست در مدت کوتاهی در دایره‌ی گردش‌های غیرقانونی پول و ارز به ایران وارد شود. گردش مالی که سبب میلیاردها ریال رشوه و تجارت‌های غیرقانونی و گاهی سیاه می‌شود.
در سال ۱۳۹۴، ضراب بار دیگر به علت نقص قوانین تجاری آمریکا در تحریم علیه ایران، در ایالت فلوریدا دستگیر شد. وی در این دادگاه به شرح مفصل پول‌شویی و دور زدن تحریم پرداخته است و با ارایه‌‌ی مدرک، چهره‌های سیاسی و اقتصادی زیادی را در ایران و ترکیه وارد ماجرا کرده است.
اما چیزی که ذهن بسیاری را درگیر کرده، حضور و دخالت آقازاده‌ها در این فساد اقتصادی بزرگ بین‌الملی‌ست. آقازاده‌های سیاسی و اقتصادی که با حمایت و مصونیت خانوادگی نقش مهمی در این پرونده و پرونده‌های مشابه دارند.