آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب

۱۸ مهر ۱۳۹۶

نفیسه مطلق

فرهنگ


تانگو در استانبول | ویدیو


تانگوی آرژانتینی یکی از زیباترین رقص‌های آمریکای لاتین است. یک رقص دو نفره که پیدایش آن به اواخر قرن نوزدهم در بوینس‌آیرس ‐ پایتخت کشور آرژانتین‐ برمی‌گردد. زمانی که مهاجران جنوب اروپا برای کار و زندگی بهتر به سواحل آمریکای جنوبی می‌رسند با بحران‌های مالی و اجتماعی زیادی روبه‌رو می‌شوند. به گفته‌ی تاریخ‌نگاران، این جریان باعث پیدایش موسیقی غم‌انگیز «تانگو» در محله‌های فقیرنشین شده؛ موسیقی و حرکاتی که ترکیب زیبایی از هنر اروپایی و آفریقایی‌ست.
اگرچه تانگو به سرعت در دل طبقه‌ی کارگر جا می‌گیرد اما مذهبی‌ها واکنش شدیدی به آن نشان می‌دهند. «پاپ پیوس دهم» رقص تانگو را از گناهان می‌شمرد و انجام آن را برای مومنان ممنوع اعلام می‌کند! با این حال موسیقی و رقص تانگو روز‌به‌روز محبوب‌تر می‌شود تا جایی ‌که طبقه‌ی اشراف ابتدا به صورت پنهانی و با لباس‌های مبدل در این محافل شرکت می‌کردند و بعدها به مرور آن را وارد مجالس طبقه‌ی ثروتمندان کردند.
امروزه این موسیقی و رقص باشکوه و زیبا پا از مرزهای آرژانتین و کشورهای آمریکای لاتین فراتر گذاشته و علاقمندان بی‌شماری در سرتاسر دنیا از جمله ترکیه دارد. رقصنده‌‌های این کشور ادعا می‌کنند که تا چند سال پیش، استانبول بعد از بوینس‌آیرس، دومین مقصد رقصنده‌های تانگو از سراسر دنیا بوده که متاسفانه این روند بعد از حملات تروریستی و بحران‌های سیاسی و امنیتی اخیر تغییر چشم‌گیری کرده. اما همچنان سالانه نزدیک به ۱۰ فستیوال بین‌المللی تانگو در ترکیه برگزار می‌شود و زیبایی این شهر و رقصنده‌های ماهر آن صدها علاقمند به رقص تانگو را به این شهر دعوت می‌کند. این ویدیو اطلاعات بیش‌تری درباره‌ی تانگو در استانبول ارایه می‌دهد.