آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب

۱۱ مرداد ۱۳۹۶

مجله تابلو

ویدیو


قصه‌‌ی رحمان و وحشت‌اش از ایرانی‌ها


بر اساس آمار سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۷، شش میلیون و ۱۳۰ هزار نفر از مردم سوریه از شروع درگیری‌های داخلی در این کشور به سایر کشورها پناهنده شده و یا مهاجرت کرده‌اند. نیمی از این تعداد در کشور ترکیه زندگی می‌کنند.
حلب بزرگ‌ترین و از قدیمی‌‌ترین شهرهای سوریه است که در طی جنگ داخلی دچار خسارات جبران‌ناپذیری‌ شد. جنگ حلب در سال ۲۰۱۶ بزرگ‌ترین رویارویی نیروهای بشار اسد و مخالفا‌ن‌اش بود. در این نبرد هر دو گروه از طرف نیروهای خارجی حمایت شدند. سپاه‌ پاسداران ایران، حزب‌الله و روسیه از طرفداران اصلی بشار هستند که او را در مقابل ارتش آزاد سوریه، گروه‌های نظامی سنی و القاعده حمایت می‌کنند.
رحمان یکی از مهاجران سوری‌ست که از شهر حلب به استانبول آمده، خانواده‌ی او در شرایط سختی در حلب زندگی می‌کنند. او می‌گوید زمانی که در سوریه بوده از ایران و مردم‌اش نفرت داشته چرا که آن‌ها را نیروهای متخاصم خارجی می‌دیده که باعث کشته شدن بسیاری از غیرنظامیان در کشورش شده‌اند. رحمان می‌گوید که در ابتدای مهاجرت‌اش به ترکیه از رویارویی با ایرانی‌ها وحشت‌ داشته و از آن‌ها دوری می‌کرده اما به مرور متوجه می‌شود که بسیاری از ایرانیان از جزییات اقدامات کشورشان در درگیری‌های سوریه بی‌خبر هستند. رحمان از گروه موسوم به «مدافعان حرم» در ایران بی‌خبر است و می‌گوید چیزی که به ما می‌گویند این است که ایران برای مقابله‌ی احتمالی با اسراییل به سوریه آمده. او اما می‌گوید که مردم سوریه این ادعا را باور ندارند. رحمان معتقد است که ایران برای اهداف استراتژیک خود به نظامیان اسد کمک می‌کند.