آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۱۱ مرداد ۱۳۹۶

مجله تابلو

بدون دسته بندی


دانلود مجله‌ی تابلو | شماره‌ی ۲۹ | پرونده‌ی ویژه داعش در آستانه


دانلود مجله‌ی تابلو | شماره‌ی ۲۹ | کیفیت بالا ۳۴ مگابایت
دانلود مجله‌ی تابلو | شماره‌ی ۲۹ | کیفیت متوسط ۱۳ مگابایت
دانلود مجله‌ی تابلو | شماره‌ی ۲۹ | کیفیت پایین ۹ مگابایت

 

 

 

 

سخن سردبیر | حسن سربخشیان

وقتی در دوم ماه می سال ۲۰۱۱ اسامه بن لادن رهبر القاعده در مخفیگاه خود در ابوت آباد پاکستان هدف تفنگداران دریایی آمریکا قرار گرفت و جنازه‌اش به دریا سپرده شد تا کسی حتی نداند قبرش کجاست، همان زمان در نقطه‌ای دیگر نطفه‌ی گروهی بسته شده بود که بعدها همگی آن را با نام «داعش» شناختیم. تنها سه سال بعد از کشته شدن بن ‌لادن بود که ابوبکر البغدادی خود را خلیفه‌ی مسلمانان نامید و در مسجدی در موصل بالای منبر رفت و تاسیس دولت اسلامی را در سرزمین شامات (عراق و سوریه) اعلام کرد.
القاعده شبیه‌ترین گروه به داعش است اما هرکدام از این دو گروه در مبارزه با دشمنان اسلام روش خاص خود را دارند. قهرمان هر یک نیز با دیگری متفاوت است، هر چند هر دو برای اسلام و به نام آن با دشمنان مبارزه می‌کنند.
اما دلیل افراطی‌گری سازمانی نظیر القاعده یا گروه دولت اسلامی داعش چه می‌تواند باشد؟
جنگ بین خیر و شر سابقه‌ای بس طولانی در بین تمدن‌ها و همچنین ادیان مبتنی بر آن تمدن‌ها داشته و به نظر در قرن بیست و یکم نیز هنوز بزرگ‌ترین چالش بشری همین است. افسانه‌های موجود در فرهنگ هر ملتی در این باره خود گواه این مدعاست که همواره اساطیر هر فرهنگی پیروزی نور بر ظلمت و خیر بر شر را بر عهده دارند. از سویی دیگر نگاهی به آغاز تا پایان قرن بیستم حکایت از این دارد که دستیابی بشر به تکنولوژی‌های نوین در تعیین سرنوشت جنگ‌های جهانی و منطقه‌ای موثر بوده و در این میان لزوما همیشه حق به حق‌دار نرسیده است. اما در چهل سال گذشته این روند تغییر کرده است. با حمله‌ی اتحاد شوروی به افغانستان، اسامه بن‌ لادن که تبعه‌ی عربستان سعودی بود برای کمک به مردم افغانستان و با پشتیبانی دنیای غرب و آمریکا در برابر شوروی کمونیستی صف‌آرایی کرد و سی سال پیش سازمان القاعده را بنیان‌گذاری کرد؛ سازمانی که بعد از حمله به برج‌های دوقلو در مرکز تجارت جهانی در نیویورک در روز یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ به مرکز توجه همگان بدل شد و دشمن شماره‌ی یک دنیای غرب و جامعه‌ی غیرمسلمان لقب گرفت. ده سال بعد از آن فاجعه دیگر بن لادن وجود نداشت هرچند تا کنون راه و روش سازمان‌اش همچنان طرفدار دارد. در واقع یک دهه افکار عمومی در غرب منتظر به مجازات رسیدن بن لادن بود. با مرگ بن لادن اما القاعده از بین نرفت بلکه شکل عوض کرد. به وجود آمدن داعش خود نوعی پوست انداختن القاعده بود.
در این میان هرکدام از طرفین بر پایه‌ی دیدگاه‌های ایدئولوژیک «جنگ» علیه شر را وظیفه و حق خود می‌دانند و طرف مقابل را تجسم باطل که باید از بین برود.
داعش با خشونت هر چه بیشتری راه و روش جنگیدن با دنیای غیر‌اسلامی را پیش گرفت و در یکی دو سال ابتدای پیدایش، بخش‌های مهمی از سوریه و عراق را به تصرف خود درآورد. از سویی دیگر اغلب کشورهای شرق و غرب نیز برای از بین بردن داعشیان تلاش کردند، اما نه تنها نتوانستند آن‌ها را از بین ببرند بلکه روزبه‌روز بر پیچیدگی درگیری و جنگ در منطقه افزوده شد.
احیای خلافت اسلامی که آخرین سلسله‌ی آن در سرزمین‌های اسلامی مربوط به دوران امپراطوری عثمانی (ترکیه‌ی امروزی) نزدیک به یک قرن پیش بود، مبنای فکری این گروه در استفاده از روایات تاریخ اسلام است.
اهمیت ماجرا برای ایرانیان در این مساله حضور و همسایگی با هر دو گروه یاد شده در شرق و غرب کشورشان است که علاوه بر مبارزه با دنیای غرب، یکی از اهداف مشترک‌شان نابودی شیعیان است. اگر تا چند ماه پیش تهدید فارس زبانان توسط داعش تنها کاربرد تبلیغاتی داشت، بعد از حمله به آرامگاه بنیان‌گذار انقلاب اسلامی و مجلس شورای اسلامی به مرحله‌ی عمل رسید.
در اولین هفته‌ی عید نوروز در سال جاری گروه داعش با انتشار ویدیویی تبلیغاتی به زبان فارسی وعده‌ی فتح ایران را داد و ایرانیان را به شرک و کفر متهم کرد و از اهل سنت خواست تا برای از بین بردن ایران قیام کنند.
در چنین شرایطی نیاز به شناخت دقیق علل پیدایش داعش در منطقه و همچنین لزوم پی بردن به ریشه‌های دینی و اعتقادی پیروان این گروه، چگونگی عضو‌گیری و تبلیغات این گروه، دلیل انتشار این شماره از مجله‌ی تابلو است.