آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب

۱۰ تیر ۱۳۹۶

سپهر عاطفی

ویدیو


کارخانه‌ی مرگ


This slideshow requires JavaScript.

 

اردوگاه کار اجباری بوخن‌والد یا آن‌طور که بعدا معروف شد «کارخانه‌ی مرگ» یکی از بزرگ‌ترین اردوگاه‌های نازی‌ها در داخل مرزهای آلمان بود.اردوگاه‌های کار اجباری نازی‌ها با هدف کشتار میلیون‌ها نفر در سراسر اروپا ساخته شدند.
اردوگاه بوخن‌والد هم‌زمان با قدرت گرفتن نازی‌ها در نزدیکی شهر وایمار ساخته شد. از سال ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۵ که این اردوگاه توسط ارتش آمریکا فتح شد، در مجموع حدود ۲۶۶ هزار انسان در این‌جا زندانی بودند. از این میان حدود ۵۶ هزار نفر بر اثر بیماری، آزمایش‌های مرگ‌بار پزشکی، کار طاقت‌فرسا، شکنجه، اعدام و گرسنگی از بین رفتند.
زندانیان بخون‌والد شامل یهودی‌ها، زندانیان سیاسی، اقلیت‌های مذهبی، همجنس‌گرایان و زندانیان جنگ می‌شد.
از سال ۱۹۴۰ و در پی شدت گرفتن شمار قربانیان «مرده‌سوز خانه» به اردوگاه اضافه شد تا اجساد قربانیان را با سرعت به خاکستر تبدیل کند.
در زمان فتح بوخن‌والد در سال ۱۹۴۵ هزار کودک زیر ۱۴ سال در میان بیست هزار نجات یافته بودند. در واپسین روزهای اردوگاه روزانه ۲۰۰ نفر به کام مرگ فرستاده می‌شدند.
بازدید از این اردوگاه امروزه برای عموم آزاد است. همچنین نمایشگاه‌هایی از تاریخ اردوگاه، لباس‌ها، اشیا و آثار هنری تولیدی زندانیان و چیدمان‌های هنری اثر هنرمندان بین‌المللی اینجا دیده می‌شود.