آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۱۰ تیر ۱۳۹۶

مجله تابلو

بدون دسته بندی


دانلود مجله‌ی تابلو | شماره‌ی ۲۸ | پرونده‌ی ویژه تابعیت


دانلود مجله‌ی تابلو | شماره‌ی ۲۸ | کیفیت بالا ۶۳ مگابایت
دانلود مجله‌ی تابلو | شماره‌ی ۲۸ | کیفیت متوسط ۳۲ مگابایت
دانلود مجله‌ی تابلو | شماره‌ی ۲۸ | کیفیت پایین ۸ مگابایت

 

 

 

 

سخن سردبیر | حسن سربخشیان

بر اساس آنچه در لغت‌نامه‌ی دهخدا آمده، تابعیت یعنی تابع بودن، پیرو بودن و از رعایای یک ملک و دولت بودن. به عبارتی ابتدا باید دولت بپذیرد که کسی رعیت آن دولت باشد. در این میان اما حق رعیت چه می‌شود؟ آیا رعیت خود نیز می‌تواند دولت‌اش را انتخاب کند یا نه؟ اگر بحث تابعیت را فقط به وابستگی فرد به میهن و وطن اولش معنی کرد در این صورت تمام راه‌ها برای دوتابعیتی‌ها و به دست آوردن تابعیت دوم‌شان خالی از معنا می‌شود. اما اگر شما نیز معتقدید که میهن به معنای فضای برای به اشتراک گذاشتن زبان و فکر و منفعت است نه فقط مکانی که به لحاظ جغرافیا می‌شود آن را معنا کرد. آن وقت تابعیت دوم برایتان حکم برگ سبزی را دارد که می‌تواند بسیاری از درهای بسته را پیش روی شما باز کند.

این در حالی است که اغلب افراد دوتابعیتی که به اجبار و یا به اختیار وطن خود را ترک کرده‌اند تابعیت دوم‌شان را خیلی راحت به دست نمی‌آورند و بعضی‌ها برای سال‌ها در انتظار به پایان رسیدن این روند فرسایشی می‌مانند.
در عین حال قوانین مهاجرتی هر کشور و مراحل دادن تابعیت به افراد جدید هم مدام در حال تغییر است. انتخاب محل جدید زندگی در خارج از وطن هر شخصی فارغ از این‌که آن فرد اهل کدام کشور است، نیاز به مقدماتی دارد. فرض را بر این بگیرید یک فرانسوی قصد سفر به ایران را داشته باشد و قبلا در پاسپورت‌اش مهر ورود به اسراییل هم ثبت شده باشد. اگر این فرد دارای یک تابعیت دیگر هم باشد حتما ترجیح خواهد داد برای گرفتن ویزا به منظور سفر به ایران از پاسپورت دوم‌اش استفاده کند که مهر سفر به اسراییل در آن وجود نداشته باشد. اما از سوی دیگر این مساله مطرح است که حق و حقوق شهروندی افرادی که دارای دو تابعیت هستند به چه شکل است و این افراد با داشتن تابعیت دوم با چه نفع‌ها و ضررهایی روبرو هستند؟
در ماههای گذشته خبری به سرعت در فضای مجازی پخش شد که حکایت از تدوین قانون جدیدی برای لغو تابعیت ایرانیانی را داشت که تابعیت کشوری دیگر را پذیرفته‌اند. در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده که لغو تابعیت فقط در مواردی صورت می‌گیرد که یا فردی آن را شخصا درخواست کند و یا به جرم جاسوسی و افشای اطلاعات کشورش متهم شده باشد. در شکل دوم دولت متبوع می‌تواند پاسپورت آن شخص را باطل اعلام کند. ادوارد اسنودن، کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا را به عنوان نمونه‌ی بسیار معروف در این زمینه می‌توان نام برد که چهار سال پیش در پی افشای اطلاعات فوق سری، دولت آمریکا تابعیت او را لغو کرد تا او نتواند به آمریکا سفر کند. در آن زمان اسنودن به اجبار در فرودگاهی در مسکو اقامت کرد تا در نهایت پناهندگی روسیه را دریافت کرد.

در این شماره‌ از مجله‌ی تابلو گفت‌وگوی احسان عابدی با رامین جهانبگلو، پژوهشگر فلسفه و سیاست درباره‌ی مفهوم داشتن تابعیت دوگانه را می‌خوانید. همچنین گفت‌وگو با دکتر جواد کوروشی، خبرنگار رادیو فردا که سال‌ها پیش یک بار تصمیم به ترک تابعیت ایرانی را گرفت و مجددا پس از مدتی برای گرفتن تابعیت ایرانی درخواست داد را به شکل تصویری خواهید دید. نحوه‌ی اعطای تابعیت ایرانی به شهروندان سایر کشورها و آگاهی از حقوق یک فرد در تعیین تابعیت دوم هم از دیگر مطالب این شماره‌ی مجله‌ی تابلو هستند.