آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب

۲۵ فروردین ۱۳۹۶

آلفرد یعقوب زاده

عکس


مسیحیان سوریه در دوران تسلط داعش


 

 

مسیحیان سوریه جزو قدیمی‌ترین گروه به شمار می‌روند که قدمت‌شان به دو هزار سال قبل باز می‌گردد. برخی هنوز به زبان حضرت مسیح که زبان آرامی نامیده می‌شود سخن می گویند. این گروه با به ‌قدرت رسیدن دولت اسلامی داعش و گسترش جنگ در مناطقی از سوریه در معرض آسیب و خطر جدی قرار گرفتند و هزاران نفر از آنان مجبور به ترک محل سکونت خود شدند. در مناطق تحت تسلط داعش مسیحیان سه راه در پیش‌رو دارند، اینکه دین خود را تغییر داده و به اسلام روی بیاورند. در صورت عدم تغییر دین با پرداخت جزیه در مناطق تحت سلطه داعش زندگی کنند و یا در صورت عدم پذیرش دو مورد قبل، با حکم مرگ روبه‌رو شوند.
مدت‌ها پیش کشیشان مسیحی در این منطقه توسط گروهی مسلح و نا‌شناس ربوده شدند. ربایندگان به احتمال زیاد افرادی نزدیک به گروه جبهه نصرت هستند. در حالیکه مسیحیان توسط گروه‌های افراطی داعش و جبهه نصرت مورد تهدید قرار می‌گیرند، برخی از مردهای این جمعیت به همراه جنگجویان کرد و یا با همراهی نیروهای نزدیک به دولت سوریه در حال نبرد با جبهه نصرت هستند. مسیحیان سوریه در اواخر ۱۹۲۰ میلادی سی درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دادند که این رقم در چند دهه گذشته، و با گسترش جنگ میان گروه‌های داعش و گروه‌های طرفدار و مخالف دولت بشار اسد کاهش یافته است. این رقم از تعداد یک میلیون و دویست و پنجاه هزار نفر در سال ۲۰۱۱ به رقم زیر نیم میلیون نفر در حال حاضر رسیده است.
آلفرد یعقوب‌زاده، عکاس بین‌المللی مقیم پاریس در سفری یک هفته‌ای به محل زندگی مسیحیان سوریه این گزارش تصویری را تهیه کرده است.