آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب

۲۵ فروردین ۱۳۹۶

بهروز صمدبیگی

اجتماع


ستاره‌های میلیونی و کیلویی #اینستافارسی


ستاره یا سلبریتی شدن در اینستاگرام هم ساده است و هم سخت. به همین دلیل سخت بشود گفت آن‌ها که جلوی تعداد پی‌گیری‌ کنندگان صفحه‌‌‌‌شان m به نشانه‌ی میلیون و k به نشانه‌ی هزار درج شده هیچ هنری ندارند. لابد آن‌ها تفاوتی با بقیه دارند که متمایز شده و سری بین سرها درمی‌آورند. البته این‌جا حساب خواننده‌ها، بازیگرها و ورزشکاران را جدا کرده‌ایم و صحبت بر سر آدم‌های معمولی است که اینستاگرام آن‌ها را به شهرت رسانده. حتی تولیدکنندگان کلیپ‌ها و بازیگران و خوانندگان آماتور هم موضوع بحث نیستند؛ فقط و فقط آدم‌های معمولی که ممکن است در برخی رویه‌ها و اتفاقات مشترک باشند. این نوشته مروری گذراست بر برخی از ستاره‌های ایرانی اینستاگرام تا شاید راز موفقیت معمولی‌هایی با طرفداران میلیونی و کیلویی مشخص شود.

 

 

دنیا جهانبخت

#ساسی_مانکن #خودکشی #گل #تتو #مثلث_عشقی #طلاگلزار#حمید_شبخیز
لینک صفحه

 

 

دختری با روسری دور گردن
دنیا جهانبخت شاید جزو اولین جنجالی‌های اینستاگرام باشد. با لقب دوست دختر ساسی مانکن معروف شد و سوز و گدازهایش از بی‌وفایی ساسان، اسمش را سر زبان‌ها انداخت. کار حتی بالا گرفت و صحبت از یک مثلث عشقی شد که ضلع سومش طلا گلزار، مدل ایرانی ساکن کالیفرنیا بود. حمید شب‌خیز، مجری یکی از تلویزیون‌های ماهواره‌ای موضوع را با مادر طلا درمیان گذاشت و داستان از اینستاگرام به شبکه‌های دیگر ماهواره‌ای هم کشیده شد. از یک طرف ساسی مانکن مجبور به توضیح چند‌باره شد و دنیا هم که اسم ساسان را روی تنش تتو کرده بود رفته‌رفته از او دل برید. اما این وسط اقدام به خودکشی زنده! آن هم با انداختن روسری به دور گردن میلیون‌ها بار دیده شد و دنیا جهانبخت را به یکی از معروف‌های شبکه‌ی اجتماعی تبدیل کرد.
دنیا حالا همه‌ی آن عکس‌ها و فیلم‌ها را پاک کرده و یکی از معدود ستاره‌های از این دست اینستاگرام است که تیک آبی تایید را کنار اسمش دارد. به نظر می‌رسد که او تغییر رویه داده باشد؛ اما تصویر آن دختر مو نارنجی با گل‌های خشک پرپر و خر‌خر کردن با روسری حلقه شده به دور گردن بعید است که از حافظه اینستا ایرانی به این زودی‌ها پاک شود.

 

 

 

 

وحید خزائی

 

#مازراتی #پلیس_فتا #دخترخاله #رقص #ترکیه #آمریکا #امام_حسین #خامنه‌ای #عشقا #بدبخت #دخترهمسایه #بازیگر
لینک صفحه

 

رقصنده با پلیس فتا
دقیقا نمی‌شود گفت که پدیده‌ی وحید خزائی محصول تلگرام است یا اینستاگرام اما هرچه که هست یکی از عوامل محبوبیت او پلیس فتا (پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا) است. در پاییز ۱۳۹۴ عکس‌های پسری با چندین و چند دختر متفاوت در مهمانی‌های مختلف دست به دست می‌شد و انواع و اقسام گمانه‌زنی‌ها درباره‌اش رواج داشت. بعضی‌ها می‌گفتند این پسرِ مشهورِ تلگرامی، آقازاده است و بعضی‌ها هم می‌گفتند اسمش «ممد مازراتی» است و پای ثابت پارتی‌های بالای شهر تهران. چندی نگذشته بود که ممد مازراتی فیلمی منتشر کرد و در آن مدعی شد گوشی‌اش گم شده و عکس‌های منتشر شده را شخص یا اشخاصی از روی گوشی او برداشته‌اند. او می‌گفت که همه‌ی دخترانی که با آن‌ها عکس گرفته دخترخاله و دخترعمو و زن‌ داداش و خلاصه از بستگانش هستند. پسر جنجالی اولین پله شهرت را اما با جمله آخر این ویدئو برداشت؛ جایی که خطاب به عوامل انتشار عکس‌ها گفت: «پلیس فتا، پلیسیه که حواسش به همه چیز هست.»
این جمله به سرعت در شبکه‌های اجتماعی مشهور شد و خیلی زود اعلام شد که پلیس فتا ممد مازراتی را دستگیر کرده است. او پشت به دوربین خطاب به خبرنگار صداوسیما می‌گفت که یک کارگر ساده است و اصلا پولدار نیست. حتی مستاجر است و از اتفاقی که افتاده پشیمان.
ممد مازراتی که حالا مشخص شده بود اسمش وحید خزائی است، تا عید نوروز در بازداشت بود و بعد حتی قرار شده بود به برنامه‌ی احسان علیخانی در شبکه‌ی سه صداوسیما برود اما ناگهان سر از ترکیه درآورد و گفت که می‌خواهد از طریق پناهندگی به آمریکا برود. البته یکی دو باری هم اعلام کرد که قصد بازگشت به ایران را دارد که منتفی شد.
اما روزگار وحید در ترکیه سراسر اینستاگرامی است. او تقریبا تمام وقتش را برای انتشار ویدئو و ویدئو‌لایو در اینستاگرام می‌گذراند و از این راه موفق شده چند مهمانی یا به قول خودش کنسرت هم برگزار کند. طرفدارانش را «عشقا» خطاب می‌کند و فحش محبوبش «بدبخت» است. با طرفدارانش ارتباط خوبی دارد و برای پاسخگویی به آن‌ها وقت صرف می‌کند. هر از چند‌گاهی هم خانمی غیر ایرانی به عنوان دختر همسایه در فیلم‌هایش ظاهر می‌شود که وحید از طریق تنها زبانی که بلد است، یعنی فارسی، با او گپ می‌زند.
رقص هنر اصلی او برای جلب مخاطب است، هرچند دیده شده که خودش را بازیگر هم معرفی می‌کند. ایام عزاداری‌های مذهبی، دست از رقص و مشروبات الکلی می‌کشد و چندباری هم به سیاست سرکشیده و از رهبر جمهوری اسلامی تمجید کرده است.

 

 

 

 

ملیکا سادات تهامی(مینی‌کا)

 

#جنجال #دوست #عاشق #داداشی #دیلیت #مادر #شعر #تتو #دابسمش #ماشین #تابع_قوانین

لینک صفحه

 

مینی‌کا و سریال دنباله‌دار حاشیه و افشا
ملیکا یا همان «مینی‌کا» که ابتدا در توضیحات یا به قول اینستاگرامی‌ها «بیوی» صفحه‌اش نوشته بود تابع قوانین جمهوری اسلامی است، یکی از چهره‌های جنجالی اینستاگرام است و علاوه بر طرفدار، کلی هم دشمن دارد. دست به حذف و تغییرش قوی است و تا به حال چندین پست و عکس جنجالی را حذف کرده. مخالفانش آنقدر هستند که چند صفحه‌ی پرطرفدار آنتی ملیکا وجود دارد و به گفته‌ی خودشان سعی در افشای او دارند؛ از افشای فایل‌های صوتی و تصویر چت‌هایش گرفته تا رمزگشایی از ارتباطاتش با سایر اینستاگرامی‌های معروف.
طرفدار شعر و شاعری است و گویا کتاب شعری هم چاپ کرده. چه در عکس‌های خودش و چه در افشاگری‌های مخالفانش نقش مادر پررنگ است. با سایر چهره‌های معروف اینستاگرامی در عکس‌ها ظاهر شده و احتمالا لوکیشین مورد علاقه‌اش برای عکس‌ گرفتن ماشین است.
اینکه او با کدام یکی از پسران حاضر در عکس که عموما آن‌ها را «داداشی» خطاب می‌کند دوست است یا به قول مخالفانش «رابطه دارد»، یکی از دل‌مشغولی‌های کامنت‌گذاران در صفحه‌ی ملیکا سادات تهامی است.

 

 

 

 

محمدرضا قادری(مملی)

 

#لمینت #دندان #سفید #قشنگم #سفر #ماهگرد #تابع_قوانین #اقدسیه

لینک صفحه

 

سپید ‌‌‌دندان
رمز معروفیت محمدرضا قادری خیلی ساده است: لمینت دندان. البته لمینت کردن این روزها خیلی رایج است و خیلی از ستاره‌های اینستاگرامی هم دندان‌های سفید و براق را دوست دارند اما «مملی لمینت» یا «ممد لمینت» لقبی است که همه را یاد محمدرضا قادری می‌اندازد! او با دندان‌های خیلی سفیدش که در همه‌ی عکس‌ها حضور و نقش مهمی دارند، معروف شد و معروفیتش آنقدر هست که صفحه‌ی اینستاگرام «نامزدش» را هم به بیش از ۲۰۰ هزار پیگیری‌کننده برساند. اهل سفر است و با نامزدش جشن ماه‌گرد آشنایی می‌گیرند. همین هم سوژه‌ی خیلی از کامنت‌ها و شوخی‌ها شده و البته «قشنگم» خطاب کردن خانمِ همراه. خودش در مصاحبه‌ی با یکی از گروه‌های تلگرامی گفته که لقبش را مدیون آرش استیلاف، مجری و کمدین ساکن چین می‌داند که با انتشار عکسش به او لقب «ممد لمینت، حضرت لمینت» داده بود.

 

 

 

ندا یاسی

 

#فحش #تابو #ایرانی #افغان #عرب #پشم #فحش #افشا

لینک صفحه

 

منفورِ پرطرفدار!
ندا یاسی یکی از عجیب‌ترین پدیده‌های اینستاگرامی است که حرف و حدیث درباره‌ی او زیاد است. ابتدا با نژادپرست خطاب کردن ایرانی‌ها و بعد ادامه دعوا و مشاجره بر سر فرهنگ ایرانی و ایرانی‌ها حسابی سر و صدا کرد. خیلی‌ها به صرافت افتادند تا نام واقعی و پیشینه‌ی خانوادگی‌اش را کشف کنند و چندین و چند افشاگری در این زمینه هم موجود است. تا دل‌تان بخواهد صفحه‌ی ایسنتاگرامی علیه او وجود دارد و برخی او را افغانستانی با سابقه‌ی زندگی در ایران و برخی او را ایرانی – عرب معرفی می‌کنند. لهجه‌ی خاص او در فارسی حرف زدن این حدسیات را تقویت کرده و پای پست‌هایش همیشه دعوا و فحش‌کاری است.
در اشاره به مسایل جنسی بی‌پرواست و در داد زدن و فریاد کشیدن اصلا خسیس نیست. این اواخر در اقدامی مشابه روزهای اول معروفیت دنیا جهانبخت، تجربه روسری و خفگی را تجربه کرد.
آخرین جنجالش هم بحث دنباله‌دار موی بدن زن و دلیل تراشیدن و نتراشیدن آن است که کار به انتشار عکس از باسن خودش هم رسید.
احتمالا طیف مخاطبان او فرق عمده‌ای با سایر ستاره‌های اینستا فارسی دارد و اگر این نوشته شما را به صرافت آشنایی با صفحه‌ی او انداخته، احتمالا باید هشدار بدهیم: مناسب محیط محل کار نیست و یا این که مناسب تماشا با اعضای خانواده نیست!

 

 

 

سبکی اینستاگرامیِ هستی

سبک زندگی یا همان لایف استایل هم یکی از ژانرهای پرطرفدار اینستاگرام است. یعنی اگر پدیده‌ها و ستاره‌های ورزش و هنر را فاکتور بگیریم، پرطرفدارها را با یک تقریب مناسب می‌شود در دو دسته جا داد. اول «واینرها» که عموما با ساخت کلیپ طنز و دابسمش پرطرفدار شده‌اند و حالا اکثرا دستی بر بازار تبلیغات دارند و از این راه کسب درآمد هم می‌کنند. از مهم‌ترین‌های این ژانر محمد امین کریم‌پور با یک میلیون و ۱۰۰ هزار پیگیری‌کننده است و در تعطیلات نوروز با عرفان علیرضایی، واینر معروف دیگر اینستاگرام تور نوروزی هم داشت. عرفان هم ۹۴۷ هزار دنبال‌کننده دارد و در کنار چهره‌هایی مثل مبین با یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر پیگیری‌کننده از قدیمی‌ها و محبوب‌ها هستند.
اما دسته دوم آن‌هایی هستند که هنرشان در به تصویر کشیدن زندگی معمولی است. یعنی شما می‌توانید با اینستاگرام به اکثر زوایای زندگی این افراد سرک بکشید و از زندگی روزمره‌شان سر دربیاورید؛ همه جور آدمی هم بین‌شان پیدا می‌شود و جالب این که دو تا از قدیمی‌های شناخته شده این ژانر، از طبقه متوسط شهری نبودند.
محمد قاسم ترابی که در اینستاگرام با نام سالار پولاد شناخته می‌شود خود را «یک دهاتی کم‌سواد، کشاورز و چوپان شمالی» معرفی کرده و بیش از ۴۳ هزار نفر دنبال‌کننده دارد. در صفحه‌ی او اطلاعات دست اولی از زندگی روستایی پیدا می‌شود.
نام کاظم عقل‌مند هم با «روزمرگی‌های یک آبدارچی» بر سر زبان‌ها افتاد. او که ابتدا در فیسبوک شناخته شد، به اینستاگرام کوچ کرده و ۱۵۵ هزار نفر صفحه‌ی او را دنبال می‌کنند. آبدارچی معروف اینستاگرام ۳۲ ساله است و دستی هم در کار خیر دارد. او از شغلش و زندگی روزانه‌اش روایت می‌کند و عکس‌های زیادی از خودش و همسرش به اشتراک می‌گذارد.
در بین معرفی‌کنندگان سبک زندگی زوج اینستاگرامی هم داریم. یلدا با بیش از ۷۸ هزار دنبال‌کننده و همسرش مجتبی با بیش از ۱۳ هزار نفر دنبال‌کننده، از زندگی روزمره می‌نویسند. حتی وقتی مهمان دارند یا مهمانی می‌روند می‌توانید یک قاب از این اتفاق را با آن‌ها شریک شوید. بازار کامنت‌هایشان هم داغ است و از بحث درباره‌ی روابط اجتماعی تا چیدمان خانه‌شان اظهارنظر پیدا می‌شود.