آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب

۲۵ فروردین ۱۳۹۶

مجله تابلو

بدون دسته بندی


دانلود مجله‌ی تابلو | شماره‌ی ۲۶ | پرونده‌ی ویژه اینستاگرام


دانلود مجله‌ی تابلو | شماره‌ی ۲۶ | کیفیت بالا ۵۰ مگابایت

دانلود مجله‌ی تابلو | شماره‌ی ۲۶ | کیفیت متوسط ۳۰ مگابایت

دانلود مجله‌ی تابلو | شماره‌ی ۲۶ | کیفیت پایین ۲۰ مگابایت

 

 

 

 

سخن سردبیر | حسن سربخشیان

شروعی دوباره همراه با آغاز سال جدید

 

انتشار اولین شماره‌ی «مجله‌ی آنلاین تابلو» حدود چهار سال پیش آغاز شد و تا ۲۵ شماره با تکیه بر مسایل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی ادامه یافت ولی به دلایل متعدد روند انتشار آن با وقفه‌ای دو ساله مواجه شد؛ وقفه‌ای ناگزیر که دل‌سردمان نکرد و تلاش کردیم برای تولد دوباره‌ی آن بار دیگر آستین‌ها را بالا بزنیم. اکنون مجله‌ی تابلو قرار است تا همچون گذشته با نگاهی به مسایل اجتماعی و فرهنگی جامعه‌ی ایران معاصر دوباره منتشر شود.

در این مسیر همکاران جدیدی از روزنامه‌نگاران حرفه‌ای که غالبا ساکن خارج از ایران هستند به جمع ما اضافه شده‌اند تا بتوانیم انعکاس ‌دهنده‌ی بخشی از نیازها و سوال‌های مطرحی باشیم که در کمتر رسانه‌ی فارسی‌زبان مجال پرداختن به آن‌ها دست می‌دهد. انتخاب موضوعات هر شماره مجله و لزوم بررسی دقیق و آماده کردن گزارش‌ها و مصاحبه‌ها از دغدغه‌های اصلی اعضای شورای سردبیری مجله‌ی تابلو در این دوره به شمار می‌رود. در این میان همچنین پرداختن به مسایل مهم روز ایران و دیگر کشورها نیز از الویت‌های مورد نظر در این دوره از انتشار مجله تابلو خواهد بود.

شاید به جرات بتوان گفت تابلو اولین تجربه‌ی موفق مجله‌ی آنلاین در فضای مجازی بود که به صورت پی‌دی‌اف‌هایی با لینک فعال منتشر می‌شد، کافی بود شما روی لینک ویدیو در پی‌دی‌اف مجله کلیک می‌کردید تا بتوانید ویدیو‌ها یا مجموعه‌ی عکس‌ها را مشاهده کنید. از این رو سپاسگزار همکاران سابق خود در شورای سردبیری و نویسندگانی هستم که در دوره اول انتشار تابلو ما را همراهی کردند.

برای من که از روزهای ابتدایی آغاز فعالیت تابلو در میان همکاران این مجله بودم، انتشار مجدد آن برایم دارای اهمیت خاصی است چرا که همواره معتقدم تداوم انتشار یک نشریه و ارتباط مستمر آن با مخاطبانش، اصلی‌ترین رمز موفقیت آن است در حالی‌ که این امکان در دو سال گذشته برای تابلو ممکن نبود. این بار اما امیدواریم این تداوم قطع نشود. سعی کردیم در سری جدید در انتخاب موضوعات هر شماره وسواس بیشتری به‌خرج دهیم. شماره‌‌ی اول تابلو به «‌اینستاگرام» اختصاص یافته اما چرا اینستاگرام؟

حدود ۱۸۰ سال پیش، انسان زبان جدیدی برای سخن گفتن یافت عکس! درست زمانی که یکی از اجداد ما در برابر جعبه‌ای جادویی برای دقایق طولانی خود را با کمک میله‌ای فلزی ثابت نگه می‌داشت و خیره به آن زل می‌زد تا بلکه عکسی به یادگار از او برای آیندگان باقی بماند هیچ‌کس تصور نمی‌کرد زندگی بشر تا این حد با این صنعت و هنر جدید گره بخورد. حضور مداوم عکس در زندگی معاصر از سه دهه پیش سرعت باورنکردنی یافته است؛ پیشرفت بشر در زمینه تکنولوژی دیجیتال هر چند به نابودی صنعت (عکاسی با استفاده از نگاتیو) انجامید اما دگردیسی صورت گرفته در همان جعبه‌های جادویی بزرگ سبب نشد تا عکاسی فراموش شود بلکه شکل عوض کرد تا امروز میلیارد‌ها انسان به‌راحتی آب خوردن هر کدام با یک دوربین در جیب‌شان از هر اتفاقی که می‌خواهند عکاسی کنند.

ثبت آنچه بر زندگی بشر می‌گذرد و حفظ خاطره‌ی شخصی و جمعی، اکنون آسان‌تر از هر زمان دیگری شده و صد البته دیدن نتیجه‌ی آن تنها ثانیه‌ای پس از ثبت آن برای کاربران شبکه‌های مجازی لذت‌بخش است. این استقبال جهانی در استفاده از زبان عکس را می‌توان یکی از دلایل اقبال به اپلیکیشن اینستاگرام دانست که در هفتمین سال عرضه‌اش به بازار هنوز پر رونق است.

می‌توان به جرات گفت که اغلب مخاطبان مجله‌ی تابلو حتی تجربه‌ی عکاسی با فیلم و یا نگاتیو را تا‌کنون نداشته‌اند و شاید آخرین حلقه‌ی فیلم (نگاتیو) که عکاسی کرده‌اند یا شاید حتی دیده‌اند مربوط به سال‌ها پیش بوده است. آلبوم‌های خانوادگی جای‌شان را به آلبوهای مجازی داده‌اند. این‌ روزها کمتر عکسی را روی کاغذ عکاسی چاپ می کنند و اغلب به دیدن آنلاین آن بیشتر بر روی گوشی‌های همراهمان بسنده می‌کنیم. نوع دیدن‌مان نیز عوض شده است. در گذشته برخورد ما با دوربین و عکاسی نوع دیگری بود، اغلب با پوشیدن بهترین لباس‌ها در برابر دوربین ژست می‌گرفتیم اما این‌ روزها سهولت عکاسی با دوربین‌های تلفن همراه باعث شده اندرونی‌های بسیاری بیرونی شوند و اینستاگرام به این تغییر شتاب بیشتری بخشیده است.

شکل روابط انسانی در استفاده از این اپلیکشن نیز تغییر کرده است. قرارهای اینستاگرامی، نشان دادن خصوصی‌ترین زوایای زندگی خانوادگی، دنبال کردن یک موضوع در روزهای متوالی وارتباط با انسان‌هایی که تنها تو را از دریچه‌ی عکس‌هایت می‌شناسند، شاید در ده سال پیش قابل تصور نبود اما در حال حاضر به راحتی یک ایرانی در لس‌آنجلس می‌تواند از روزهای فرزند یک آیت الله در ایران عکس ببیند و یا یک زن ایرانی در اروپا با عکس‌ها و نوشتن توضیح زیر عکس‌هایش هزاران دوست اینترنتی پیدا کند که برای دیدار او در پارکی در تهران به دیدنش بیایند تا این بار رویای فضای مجازی به واقعیتی عینی بدل شود.

ما در این شماره تلاش کرده‌ایم زوایای مختلف اقبال عمومی به این پدیده‌ی جدید را بررسی کنیم. موضوع دیگری که این شماره‌ی تابلو به طور اجمالی به آن پرداخته، مساله‌ی پناهجویان در کشورهای جهان و بررسی مشکلات مهاجرتی برای آنان است که در چند مطلب این موضوع را بررسی کرده‌ایم.