آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب

۲۵ فروردین ۱۳۹۶

حسن سربخشیان

ویدیو


آثارم سمی و خطرناکند


گزارشی از نمایش آثار آی وی وی با موضوع مهاجرت

 

 

 

همزمان با روزهای آغازین سال ۹۶، «آی وی وی» هنرمند معترض و سرشناس چینی با به نمایش در‌آوردن اثری قابل‌ توجه در گالری ملی شهر پراگ، پایتخت جمهوری چک تلاش کرده است سختی‌های پیش روی پناه‌جویان را به نمایش بگذارد.

آقای آی وی وی که خود به دلیل اعتراض به نظام حاکم در چین مجبور به ترک کشورش شده، و در حال حاضر در شهر برلین زندگی می کند در اولین روزهای بهار ۹۶ به شهر پراگ برای نمایش اثر جدیدش «قانون سفر» آمده بود. او نام قانون سفر را به این دلیل برای اثرش برگزیده تا مهاجرت اجباری پناه‌جویان را از راه دریا به نمایش بگذارد.
این اثر هنری که در جنوب چین تولید شده و جنس آن پارچه‌ی مصنوعی است، تعداد ۲۵۸ پناه‌جو از جمله کودکان را نشان می‌دهد که سوار قایقی هفتاد متری شده‌اند. وزن این اثر که به صورت معلق بین زمین و هوا به نمایش در‌آمده، حدود پنج تن و تعداد پناه‌جویانی که در این اثر به نمایش درآمده اند برگرفته از عدد شماره پلاک محل سکونت این هنرمند در کشور چین است.

آی وی وی درباره اینکه چرا این اثر را خلق کرده، گفت: باید بگویم من یک هنرمند عادی نیستم، کارهای من سم‌اند و خطرناک. همین‌طور که برخی از مردم می‌گویند شما اگر بروید و آن‌ها را ببینید باید از کنارش رد شوید و یا فراموش‌شان کنید. موضوع من درباره‌ی تعداد زیادی از انسان‌ها که ما آن‌ها را پناه‌جو می‌نامیم، است. آن‌ها باید کشورشان را ترک کنند، زبان‌شان و مذهب‌شان را نیز همین‌طور. این افراد باید خانه و کاشانه‌ی خود را رها کنند و به یک جای خیلی دور از کشورشان بروند. من فکر می‌کنم محل جدیدی که این افراد به آنجا می‌رسند خیلی از محل زندگی خودشان خطرناک‌تر است. این باعث افتخار من است که بتوانم از هنرم برای رساندن صدای این انسان‌ها به گوش دیگران استفاده کنم و سوال‌هایی درباره‌ی آن‌ها مطرح کنم. این لزوما به معنای درست یا غلط بودن آن نیست بلکه طرح مساله است. برای پناه‌جویان موضوع مهمی است چون بهتر از این است که به حاشیه رانده شده یا نادیده گرفته شوند. به همین دلیل هم من اینجا هستم.

وین، که اهل آمریکا و دانشجوی هنر در شهر پراگ است، درباره‌ی تاثیر این اثر آی وی وی بر خودش و مخاطبان معتقد است: برای من این اثر نمایانگر بحران این روزهای پناه‌جویان است. به صورت قطع این اثر معلق بر ما احاطه پیدا می‌کند و با شکل اغراق آمیزی توجه ما را به خود جلب می‌کند. به نظرم جنس این اثر شکننده می‌آید و این نیز نشانگر آن است که این پناه‌جوها نیز شکننده‌اند. زیرا زندگی خود را در بحران قرار داده‌اند. به یک معنی آن‌ها انگار به یک خدای جدیدی اعتقاد پیدا کرده‌اند که آن هم این قایق است که نجات‌دهنده‌ی آن‌هاست.

یری فایت، مدیر گالری ملی پراگ در باره‌ی رابطه هنر و سیاست و پراختن به موضوع پناه‌جویان معتقد است: سیاست‌مداران تنها در دوران انتخابات به این موضوع می‌پردازند اما گالری ملی به دنبال طرح این مساله به صورت مقطعی نیست. یری فایت گفت: هنر قدرت فوق العاده‌ای دارد. من نمی‌خواهم به آن جلوه‌ی انقلابی بدهم. ما می‌توانیم چیزی را نشان دهیم که سیاست‌مداران به آن نمی‌پردازند یا نمی‌توانند به آن بپردازند. حتی بدتر از آن تعدادی از افرادی هستند که پوپولیست و ملی‌گرا به شمار می‌روند که مدام نق می‌زنند. آن‌ها از آرا انتخاباتی می‌ترسند. من عمیقا معتقدم که این مسوولیت ماست که به آن بپردازیم. وظیفه و تعهد ما تنها این نیست که نقاشی‌های زیبای بی‌محتوا را به نمایش بگذاریم بلکه ما باید به اتفاقات کنونی که به شکل هنر نیز خودشان را نشان می‌دهند، بپردازیم.

آی وی وی یکی از هنرمندان مشهور معاصر است که در اینستاگرام هم حضوری فعال دارد، او عکس‌هایش را که قبلا در اینستاگرام منتشر کرده بود به تعداد زیاد در کنار اثر بزرگش «قانون سفر» به نمایش درآورد.

آثار دیگری از آی وی وی هم در این نمایشگاه در معرض بازدید عموم قرار گرفت که از جمله‌ی آن‌ها یک گوی بزرگ شیشه‌ای است که بر روی تعدادی جلیقه نجات بر جای مانده از پناه‌جویان و تعداد زیادی از لباس‌ها و کفش‌های باقی مانده از پناه‌جویان قرار گرفته است.