آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۷ اردیبهشت ۱۳۹۵

مجله تابلو

کتاب تابلو


کتاب تابلو | راهنمای روزنامه‌نگاری تحقیقی


«روزنامه‌نگاری تحقیقی» یا اکتشافی،(Investigative Journalism) شاخه‌ای از روزنامه‌نگاری حرفه‌ای است که با ویژگی‌های معینی از روزنامه‌نگاری مرسوم جدا می‌شود. این نوع روزنامه‌نگاری گاه با نام‌هایی چون روزنامه‌نگاری دیده‌بان / مراقب (Watchdog Journalism) و روزنامه‌نگاری مسوولیت‌خواه (Accountability Journalism/Reporting) نیز شناخته می‌شود. این نوشته تلاشی است برای به دست دادن یک تصویر کلی و آشنایی مقدماتی برای کار عملی در حوزه روزنامه‌نگاری تحقیقی.
این نوشته با تدقیق در مفهوم روزنامه‌نگاری تحقیقی، دیده‌بان و مسوولیت‌خواه شروع می‌شود. سپس تفاوت‌های این نوع روزنامه‌نگاری با روزنامه‌نگاری مرسوم برجسته می‌شود تا شیوه‌ها و تکنیک‌های متفاوت آن در عین رعایت اصول مشترک با روزنامه‌نگاری مرسوم شناسایی شود. سپس با اتخاذ رویکردی عملی به مساله‌ی سهل و ممتنعِ انتخاب موضوع می‌پردازد و ملاحظاتی را در این زمینه در میان می‌گذارد. در این زمینه، سه سوال اصلی مطرح می‌شود: آیا موضوع مورد نظر ارزش تحقیق دارد؟ آیا این موضوع، استثنایی است؟ و این‌که موضوع مربوط را در کدام منابع پیدا کنیم؟
پس از انتخاب موضوع، که در واقع همان تعیین هدف عملی است، از استراتژی بحث می‌شود و از نقشه‌ی راه. از آن جا موضوع مهم منابع در روزنامه‌نگاری مطرح می‌شود و این که چگونه نقشه‌ای از منابع خود ترسیم کنیم؛ چه نکات تکنیکی را در نظر داشته باشیم؛ چگونه با ایجاد یک پایگاه داده‌‌ها، از یافته‌ها و سرنخ‌های خود حفاظت کنیم و در عین حال آن‌ها را قابل دسترس نگه داریم؛ و چگونه از صحت و کیفیت اطلاعات خود مطمئن شویم.
دست آخر، گذشته از اشاراتی به شیوه‌ی نوشتن، اصول اخلاقی مربوط به روزنامه‌نگاری که در روزنامه‌نگاری تحقیقی بیشتر مبتلابه آن هستیم مورد بحث قرار می‌گیرد، و با نگاهی به آینده، ضرورت و چالش‌های روزنامه‌نگاری تحقیقی در معرض داوری قرار می‌گیرد. در پایان، در کنار آشنایی با یک نمونه‌ی کار، می‌توانید خود را با یک گزارش فرضی بیازمایید.

 

برای دانلود این کتاب در فرمت پی‌دی‌اف این‌جا را کلیلک کنید

 

Investigative-Journalism-1