آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۱ خرداد ۱۳۹۴

آرش کمانگیر

پادکست


امنیت سایبری با آرش کمانگیر | نوزدهم | برای وقتی که کار تمام می‌شود


ورود به شبکه‌های اجتماعی مختلف روی یک لپ‌تاپ یا کامپیوتر جدید، به سادگی وارد کردن اطلاعات کاربری و زدن دکمه‌ی Enter است. تا حدودی به دلیل این سادگی، و تا حدودی به دلیل نقش مهمی که محیط‌های مختلف دیجیتال در زندگی ما پیدا کرده‌اند، اغلب جز لپ‌تاپ و تلفن شخصی، روی سخت‌افزارهای دیگری هم وارد حساب کاربری یک شبکه‌ی اجتماعی، یک نرم‌افزار ارتباطی، یا ایمیل و وبلاگ شده‌ایم. تا زمانی که به چنین سخت‌افزارهایی دسترسی انحصاری داریم، چنین وضعیتی خطر ویژه‌ای ایجاد نمی‌کند. اما نکته‌ی مهم زمانی است که در بحبوحه‌ی تغییر شرایط کاری و یا تحصیلی، از قطع چنین ارتباط‌هایی غفلت می‌کنیم.
قابل تصور است که بسیاری از ما روی کامپیوتر محل کار، یا آزمایشگاهی در دانشگاه، به ایمیل و توئیتر و احتمالاً چند محیط دیجیتال دیگر لاگین کرده‌ایم. کاملاً ممکن است که برای راحت کردن استفاده‌ی روزانه، گزینه‌ی «من را به خاطر بسپار» را هم انتخاب کرده باشیم و بنابراین، حداقل در دوره‌ی زمانی تعریف‌شده برای هریک از این محیط‌ها، هرکسی که پشت چنین کامپیوتری بنشیند به اطلاعات شخصی ما دسترسی خواهد داشت. علاوه بر آن، احتمالا فایل کپی پاسپورت و چند عکس شخصی هم جایی در چنین کامپیوتری پنهان شده است. حضور این اطلاعات زمانی خطرناک می‌شود که می‌خواهیم شغل‌مان را تغییر بدهیم یا بالأخره از تزمان دفاع می‌کنیم و وقتِ سپردن کلید آزمایشگاه به نفر بعدی است.
به عنوان یک توصیه‌ی کلی، باید از وارد شدن در حساب‌های شخصی در سخت‌افزاری که احتمال دسترسی دیگران به آن وجود دارد خودداری کرد. اگر روی چنین سخت‌افزاری به ایمیل یا حسابی در یک شبکه‌ی اجتماعی وارد شده‌اید، حتماً بعد از پایان استفاده sign out کنید. علاوه بر این، به خاطر داشته باشید که کدام حساب‌های کاربری روی چنین سیستمی login شده‌اند، تا بتوانید به سرعت آن‌ها را ببندید. به مرورگر وب روی چنین سخت‌افزاری اجازه ندهید که هیچ‌یک از اسامی رمز شما را ذخیره کند و در پایان دوره‌ی استفاده از چنین سخت‌افزاری، به بخش settings مرورگر بروید و تاریخچه‌ی مرور وب و اطلاعات شخصی دیگر را پاک کنید. کار بهتر این است که تنها از یک مرورگر روی چنین سیستمی استفاده کنید و، در روزی که سخت‌افزار را به دیگری می‌سپارید، مرورگر را از روی آن uninstall کنید. اگر می‌خواهید موقعیت امن‌تری برای خود فراهم کنید، یک هارد دیسک جدید بخرید و هاردی را که ممکن است حاوی اطلاعات شخصی شما باشد در دسترس دیگری نگذارید.
شنیدن توصیه‌های امنیت دیجیتال ممکن است تصویری از دنیایی به ما بدهد که در آن همه درصدد آزار دادن ما و دزدیدن اطلاعات شخصی ما هستند. حقیقت این است که، اغلب اطرافیان ما اساساً چنین هدفی ندارند. با وجود این، رعایت نکات ایمنی می‌تواند احتمال خطر را کمتر کند. سؤال اساسی همیشه این است که چه نوع اطلاعاتی در چه میزانی از خطر است و کم‌هزینه‌ترین روش برای اطمینان از امنیت شخصی کدام است.