آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴

سپهر عاطفی

فرهنگ


گفتگو با سیمین سماواتی از گروه سیمینولوژی


Band-1

 

سیمین سماواتی دانش‌آموخته‌ی موسیقی کلاسیک در مدرسه‌ عالی موسیقی و تئاتر در شهر هانوفر و موسیقی جاز در دانشگاه هنر برلین، پایه گذار و خواننده‌ی گروه موسیقی جاز سیمینولوژی است. سیمین در خانواده‌ای ایرانی در آلمان به دنیا آمد و از سال ۲۰۱۰ با ارکستر فیلارمونیک برلین همکاری می‌کند. گروه چهار نفره‌ی سیمینولوژی در حدود ۱۲ سال همکاری مستمر، پنج آلبوم را روانه‌ی بازار موسیقی کرده‌اند و کنسرت‌های زیادی در نقاط مختلف دنیا از جمله مصر، لبنان، کره‌ی جنوبی و هند برگزار کرده‌اند.
سیمنولوژی با تلفیق موسیقی جاز و اشعار شاعران کلاسیک فارسی روی مرزهای ناپیدای فرهنگ‌های مختلف راه می‌رود. جایی که شاید مخاطبان فارسی با موسیقی جاز و مخاطبان غربی با کلام فارسی آن ارتباط کمتری برقرار کنند. اما نتیجه‌ی این کار موفقیت‌آمیز بوده و شنیدنی است. اعضای گروه جاز سیمینولوژی نیز مانند فرم کاری آن بین‌المللی هستند. بندیکت ژانل، پیانیست متولد فرانسه، رالف شوارتس، نوازنده‌ی آلمانی کنترا باس و کتان باتی نوازنده‌ی درام در هند متولد شده‌ است. اما همگی در برلین به هم رسیده‌اند تا موسیقی بنوازند.
آخرین آلبوم سیمینولوژی با نام «فینیکس» یا ققنوس با شعرهایی از فروغ فرخزاد، حافظ و نیما یوشیج به تازگی منتشر شده است. در تور انتشار آلبوم ققنوس در برلین به کنسرت سیمینولوژی رفتم و روز بعد با سیمین سماواتی گفتگو کردم.