آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴

بابک بردبار

عکس


تالاب شادگان، تالاب گریان | مجموعه عکس


از کوههای راه باریک، سفید و گِل گیلَک، اگر رود جراحی را از مشرق کهگیلویه و بویراحمد دنبال کنی تا برسی به مسیل بحره و جوش و خروش کارون، در حدفاصل آبادان، شادگان، و ماهشر، گستره‌ای از نیزارهایی بلند را خواهی یافت که حدود تالاب شادگان، و حیات غنی اما خاموش آن، را نشانه گذاری کرده‌اند. تالاب شادگان به وسعت حدود حدود ۴۰۰ هزار هکتار از سال ۱۳۷۲ واردفهرست قرمز تالابهای بین المللی قرار گرفته و امروز به جد در خطر نابودی است.
تالاب شادگان قبل از هرچیز ترکیبی منحصربه فرد از سکون و پلیکان‌های زرد، گراز‌ها و آواز غمناک قایقرانان‌ها، فلامینگو‌ها و آبهای شور، سکوت و سبز قباهای هندی، دلفینهای بینی بطری گاومیش‌ها و البته آب شیرین است. تالاری با سراسرهای تودرتو، جایی ایده‌آل برای فراموش کردن خود و محوشدن در پس زمینههای طبیعت. و البته یک زمین زخمی و گریان، توگویی همراه با آنجلوپلوس از اودسا تا نزدیکی تسالونیک سفر کرده‌ای اما در تالابی با چشمهای گریان و خشکسالی، و زهرآلود از نشت مواد نفتی فرود آمدی.
در دو دهه‌ی گذشته، سد سازی بی‌حساب و کتاب، تخلیه‌ی پسآب‌های آلوده‌ی زمینهای بالادست از جمله پسآب مزارع نیشکر، انباشت زباله‌های نفتی و شهری و… زخم‌های عمیق محیط زیستی بر کالبد تالاب گذاشته‌اند. طرفه آنکه در سال ۱۳۸۹، مصوب شد زندان جدید آبادان در حریم تالاب شادگان احداث شود. امروز اما بزرگ‌ترین دشمن تالاب براده‌های سرگردان سفید مرگ است. تالاب شادگان در کانون‌ اصلی گرد و غبار در خوزستان قرار دارد و هنوز حتی اگر اراده‌ای برای نجات تالاب وجود داشته باشد، هیچ راه حلی بر روی میز کار مسؤولین مربوطه پیدا نمی‌شود.

 

001-(6)

 

 

001-(1)

 

 

001-(2)

 

 

001-(4)