آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب

۲۳ فروردین ۱۳۹۴

مجله تابلو

اجتماع


۳۴ کشور اروپایی این کابوس را به واقعیت تبدیل می‌کنند!


۳۴ دولت در اروپا برای این که تراجنسی‌ها اجازه‌ی تغییر نام یا جنسیت خود را داشته باشند، آن‌ها را مجبور می‌کنند به عمل عقیم‌سازی، طلاق، یا دریافت گواهی عدم سلامت روانی تن بدهند.
ما (ترانس جندر اروپا) را برای متوقف کردن این بی‌عدالتی یاری کنید و از کار ما حمایت کنید.

 

 

 

 

برای بسیاری از ساکنان ارویا٬ روند دریافت گذرنامه و مدارک شناسایی جدید، با اسم و جنسیت صحیح٬ ناممکن یا بسیار توهین‌آمیز است. در واقع ۳۴ کشور اروپایی همچنان اجازه‌ی تغییر نام و جنسیت را به افراد نمی‌دهند، مگر پس از گذراندن مراحل آزاردهنده و رنج‌آوری که حقوق انسانی آن‌ها را پایمال می‌کند.

۳ مورد از بدترین ملزومات این روند عبارت اند از:
_ عقیم سازی اجباری و دیگر مداخلات پزشکی
_ طلاق اجباری (در صورت تأهل)
_ لزوم دریافت گواهی تشخیص بیماری روانی٬ حتا اگر فرد بیمار روانی نباشد

در نتیجه، بسیاری از این افراد قادر به تغییر نام و جنسیت خود نیستند، یا به خاطر مقررات توهین‌آمیز از این کار صرف نظر می‌کنند. این بدان معنا است که آن‌ها گذرنامه و هویتی دارند که با ظاهر و هویت واقعی آن‌ها نمی‌خواند. افراد تراجنسی در موقعیت‌های مختلف که ملزم به اثبات هویت خود هستند، مثلاً هنگام سفر٬ باز کردن حساب بانکی٬ اجاره کردن خانه٬ یا دریافت یک بسته‌ی پستی٬ متهم به جعل هویت می‌شوند، یا ناچار می‌شوند توضیح دهند که تراجنسی هستند، که گاه با حس تحقیر و تبعیض همراه است و حاوی توهین و خشونت.
بنابراین، عجیب نیست که ۷۳ درصد از تراجنسی‌های ساکن اروپا معتقد اند اگر قوانین جنسیتی شرایطِ مربوط به تغییر نام و جنسیت را آسان کند٬ آن‌ها زندگی آسوده‌تری خواهند داشت. ۳۴ کشوری که این تحقیق در آن انجام شده عبارت اند از: اتریش٬ آذربایجان٬ بلاروس٬ بلغارستان٬ کرواسی٬ جمهوری چک٬ استونی٬ فنلاند٬ فرانسه٬ گرجستان٬ آلمان٬ یونان٬ مجارستان٬ ایسلند٬ ایتالیا٬ لتونی٬ لوکزامبورگ٬ مالت٬ مولداوی٬ مونته‌نگرو٬ هلند٬ نروژ٬ لهستان٬ پرتغال٬ رومانی٬ روسیه٬ اسلواکی٬ اسپانیا٬ سوئد٬ سوییس٬ ترکیه٬ اوکراین، و بریتانیا. به علاوه، ۱۴ کشور در اروپا وجود دارند که هنوز هیچ قانونی برای تغییر نام و جنسیت ندارند.


اقدامات ما

کارزار: در سال ۲۰۱۴، ما کارزاری در سطح اروپا به راه انداختیم با نام «همه‌جا در دسترس! به رسمیت شناختن هویت درها را باز می‌کند!»٬ برایبه رسمیت شناختن قانونی و شفاف جنسیت تراجنسی‌ها.

آموزش: انتشار و همرسانی مواد آموزشی کارزار، مانند ویدئو یا نقشه‌ی تراجنسی‌های اروپا٬ برای افزایش آگاهی درباره‌ی مشکلات حقوقی بهرسمیت شناختن جنسیت آن‌ها.

تغییر قانون: ما سیاست‌گذاران و سیاست‌مداران را با مشکلات به رسمیت شناختن جنسیت آشنا کردیم و با آن‌ها برای تصویب قوانین بهتر در اروپا همکاری کردیم.

حمایت از جامعه‌ی تراجنسی‌ها: ما با سازمان‌های تراجنسی در سطح اروپا همکاری کرده و آن‌ها را آموزش دادیم تا بتوانند موجب تغییرات سیاسی در کشور خود شوند.