آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب

۲۳ فروردین ۱۳۹۴

مجله تابلو

اجتماع


یک پیام از کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد


دهم دسامبر سال ۱۹۴۸ است، و مجمع عمومی سازمان ملل متحد «اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر» را تصویب می‌کند. در این منشور آمده است‌: «تمام افراد بشر آزاد زاده می‌شوند و از لحاظ کرامت و حقوق با هم برابر اند.» با این حال، همچنان در سال ۲۰۱۱، کمسیون حقوق بشر هنوز نسبت به اعمال خشونت و تبعیض به دلیل گرایش و هویت‌های جنسی ابراز نگرانی شدیدی می‌کرد.
در سرتاسر جهان، لزبین‎ها، گی‎ها، بای‎سکشوال‌ها، و ترنس‌جندرها یا، به طور خلاصه، اعضای جامعه‌ی «ال‌جی‌بی‌تی» هنوز با تبعیض، خشونت‌های بی‌رحمانه، شکنجه و آدم‌ربایی، و حتا قتل مواجه اند. در ۷۶ کشور، برقراری رابطه‌ی جنسی میان دو همجنس، با وجود حقوق اولیه‌ی بشر،‌ جرم شمرده می‌شود. این آزار و اذیت‌ها باید خاتمه یابند.
Screen Shot 2015-03-25 at 2.14.32 PMedited
وضعیت رو به تغییر است: از سال ۱۹۹۰، بیش از ۴۰ کشور رابطه‌ی میان دو همجنس را جرم‌زدایی کرده‌اند. تعداد بیشتری تبعیض علیه اعضای جامعه‌ی ال‌جی‌بی‌تی را ممنوع کرده‌اند. هرروز، کشورهای بیشتری این ضرورت را تشخیص می‌دهند و به سازمان ملل فشار می‌آورند تا کاری کند.

در طول چهار سال، این تلاش‌ها موجب شد‌: اولین قطعنامه سازمان ملل در این باره تصویب شود؛ اولین گزارش رسمی سازمان ملل متحد در این باره منتشر شود؛ اولین گفت‌وگوهای رسمی میان دولت‌ها در سازمان ملل در این باره شکل گیرد.

در ۲۶ ژوئیه‌ی۲۰۱۳، سازمان ملل کارزار جهانی «آزادی و برابری» را راه‌اندازی کرد. کارزاری جهانی برای افزایش آگاهی درباره‌ی خشونت و تبعیض‌ به دلیل گرایش و هویت جنسی (همجنس‌گراستیزی).‌

برای کمک به توقف آزارها علیه میلیون‌ها ال‌جی‌بی‌تی به خاطر هویت و گرایش‌شان، ما باید از حقوق بنیادی اعضای جامعه‎ی ال‌جی‌بی‌تی دفاع کنیم. اما این تلاش تنها به تغییر سیاست‌ها و قوانین محدود نمی‌شود؛ ایجاد تغییرات در قلب و ذهن مردم هم ضروری است، درست مانند مبارزه علیه نژادپرستی، یا مبارزه برای برابری جنسیتی.

پیروزی مبارزه برای برابری اعضای ال‌جی‌بی‌تی تنها در صورت اتحاد ما امکان‌پذیر است، تنها وقتی که درباره‌ی آن حرف بزنیم، و در دفاع از حقوق دیگران ایستادگی کنیم. وقت انجام این کار همین حالا است. همه با هم می‌توانیم خشونت و تبعیض علیه اعضای ال‌جی‌بی‌تی را متوقف کنیم. همه با هم می‌توانیم دنیایی آزاد و برابر بسازیم.

برای همراهی با سازمان ملل متحد، برای حقوق برابر، این پیام را منتشر کنید.

Facebook.com/free.equal

—————————–
موسیقی: مکل مور و رایان لوییز