آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب

۲۳ فروردین ۱۳۹۴

مجله تابلو

دگرباشان جنسی


ماه عسل کجا نرویم؟


سفر کردن خیلی خوب است، مخصوصاً اگر با یار و دلدار و رفقا باشد. سیر و سیاحت هم که در فرهنگ ایرانی از قدیم طرف‌دار داشته و حتا گفته‌اند:‌ بسیار سفر باید، تا پخته شود خامی!‌ اگر شما هم اهل سفر اید، یا برای مسافرت در سال‌های دور و نزدیک برنامه‌‌ریزی می‌کنید، نیویورک تایمز چندی پیش فهرستی را از ۵۲ مکان دیدنی در سال ۲۰۱۵ منتشر کرد:‌ از کوبا گرفته تا زیمباوه و جزایری که اسم‌شان هم به گوش‌مان نخورده است.

البته که ما هم مثل شما دوست داریم فیلادلفیا و نیو ارلئان و کوبا را ببینیم، ولی فکر می‌کنیم جاهایی که قانون و فرهنگ مردم‌اش به شدت هوموفوب و رنگین‌کمان‌ستیز است، برای یک تعطیلات عاشقانه جای خوب و از آن مهم‌تر مقصد امنی نباشد! می‌خواهیم با شما روراست باشیم و پیشنهاد کنیم فعلاً خیال سفر به این ده کشور را از سر خود بیرون کنید، به ویژه اگر از جامعه‌ی رنگین‌کمانی‌ها هستید.


نیجریه

image10edited
هوموفوبیا آن‌قدر در این کشور شدید است که بیش از ۹۷ درصد مردم نیجریه همجنس‌گرایی را غیر قابل قبول می‌دانند. مجازات زوج‌های همجنس تا ۱۴ سال زندان است و رفتار همجنس‌گرایانه در ملأ عام غیرقانونی است. اگر واقعاً می‌خواهید نیجریه را ببینید، بهتر است یا تنها سفر کنید یا حواس‌تان باشد در مکان‌های عمومی دست یار همجنس خود را نگیرید.


هندوراس

Screen Shot 2015-03-23 at 10.51.47 PMedited
از سال ۲۰۰۹ تا کنون، جرایم علیه رنگین‌کمانی‌ها در این کشور افزایش یافته است و کنش‌گران حقوق برابر جنسی و خانواده‌هاشان زیر فشار هستند و معمولاً از طرف جامعه طرد می‌شوند. قتل رنگین‌کمانی‌ها به طرز وحشتناکی عادی است و مسئولان هم برای مجازات عاملان این قتل‌ها یا پیش‌گیری از این خشونت‌های رنگین‌کمانی‌ستیز که به بهای جان انسان‌ها تمام می‌شود تلاش جدی نمی‌کنند.


زیمباوه

Screen Shot 2015-03-23 at 10.52.01 PMedited
اگر می‌خواهید «آشغال» خوانده شوید، یا سرتان از بدن‌تان جدا شود، زیمباوه بهترین مقصد گردش‌گری برای شما است! رئیس‌جمهور زیمباوه، رابرت موگابه، فضایی به شدت همجنسگراستیز ایجاد کرده است. به گفته‌ی او، «همجنس‌گرایی ملت را منهدم می‌کند»، و البته عموم مردم هم این حرف او را قبول دارند.


جاماییکا

Screen Shot 2015-03-23 at 10.52.14 PMedited
اگر هویت جنسی خود را مرد می‌دانید، انتظار نداشته باشید با یار مرد خود در جاماییکا احساس راحتی کنید. رابطه‌ی جنسی بین دو مرد در جاماییکا غیرقانونی است. اگر گرایش یا هویت جنسی شما آشکار شود، از دولت انتظار نداشته باشید از شما حمایت کند، چرا که مقامات دولتی خود در مجازات و خشونت علیه رنگین‌کمانی‌ها مشارکت می‌کنند.

سنگال

image6edited

عکس:‌ رئیس‌جمهور سنگال، ماکی سال

همین سال گذشته بود که این کشور آفریقایی روابط جنسی همجنس‌گرایانه را جرم‌انگاری کرد و مجازات جریمه و زندان را برای محکومان در نظر گرفت. از سال ۲۰۱۳، بیش از دوازده نفر رنگین‌کمانی تنها به جرم همجنس‌گرایی در دادگاه حاضر شده‌اند. از خیرش بگذرید!


لیتوانی 

Screen Shot 2015-03-23 at 10.52.36 PMedited
لیتوانی، کشوری کوچک در همسایگی روسیه، تحت تأثیر این همسایه‌ی خود لوایح متعددی ضد رنگین‌کمانی‌ها ارائه کرده که از آن‌ها می‌توان به قانون «ممنوعیت تبلیغ همجنس‌گرایی» اشاره کرد که عملاً هرگونه جمع رنگین‌کمانی یا جشنواره‌ی پراید (افتخار) را ممنوع می‌کند. البته جای خشنودی است که این لوایح تصویب نشدند، ولی همجنس‌گرایان همچنان به طرز وحشتناکی در این کشور اروپای شرقی سپر بلای ملت هستند و همه‌ی کاسه و کوزه‌ها سر آن‌ها شکسته می‌شود.


سودان

Screen Shot 2015-03-23 at 10.52.47 PMedited
روابط همجنس‌گرایانه بین مردان و زنان در سودان غیرقانونی است، و همجنس‌گراستیزی بسیار طبیعی است. گزارش وزارت خارجه‌ی آمریکا در سال ۲۰۱۱ اشاره می‌کند که، «لباس شخصی‌ها» مرتباً به افراد همجنس‌گرا حمله می‌کنند.


مصر

image3edited
همجنس‌گرایی در مصر یعنی مجرم بودن، و هرچیزی که مربوط به همجنس‌گرایان باشد به عنوان نشانی از هوس‌رانی و شهوت‌پرستی تلقی می‌شود. مردم و مقامات هردو علیه مردان همجنس‌گرا شوریده‌اند، حمام‌های عمومی بازرسی می‌شوند، و پلیس از طریق اینترنت و تلفن‌های هوشمند مردان همجنس‌گرا را به دام می‌اندازد.


روسیه

image8 (2)edited
روسیه با قانون «منع تبلیغ همجنس‌گرایی» موضع‌اش را خیلی واضح و روشن بیان می‌کند، و عملاً اعلام می‌کند میزبان خوبی برای جامعه‌ی رنگین‌کمانی نیست! به نظر می‌رسد وضعیت این کشور رو به وخامت می‌گذارد، چرا که نه تنها جشنواره‌ی پراید تعطیل شده است، که رانندگی هم برای تراجنسی‌ها ممنوع است!


اوگاندا

Screen Shot 2015-03-23 at 10.28.10 PMedited
در طول تابستان گذشته، اوگاندا در حال بررسی قانون «همجنس‌گراها را بکشید» و تغییر آن به «همجنس‌گراها را زندانی کنید» بود، تا این که دادگاه عالی این کشور این تغییر لغو کرد. «همجنس‌گرایی شدید» در این کشور مجازات حبس ابد دارد! این کشور به شدت ضد جامعه‌ی رنگین‌کمانی‌ است، جایی که کنش‌گران مرتباً به قتل می‌رسند، قوانین بدتر و شدیدتری در راستای نقض حقوق انسانی مطرح می‌شود.
———————-

ترجمه شده از اینجا