آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب

۱ بهمن ۱۳۹۳

سپهر عاطفی

اجتماع


نمایش خام عکس‌های تاریخ‌ساز مگنوم


مگنوم فوتوز یا آژانس عکس مگنوم به تازگی به همراهی موسسه‌ی سی|او برلین اقدام به برگزاری نمایشگاه عکاسی با عنوان کنتاکت شیت (چاپ همسان) در این شهر کرده است. نمایشگاهی که به ادعای برگزارکنندگان، با به نمایش گذاشتن مواد خام عکس‌های تاریخ‌ساز و مشهور تابو شکنی می‌کند. این نمایشگاه مخاطب عام را به دیدار از «دفتر یادداشت‌های روزانه‌ی» عکاس‌ها و رسانه‌ها دعوت می‌کند. چیزی که پیش از این خصوصی‌تر از این بود که در دید عموم قرار داشته باشد و حالا با هر چه بیشتر دیجیتالی شدن عکاسی خبری رفته رفته به نوستالژی نیز بدل می‌شود. علاوه بر این کنتاکت شیت چیزی بیشتر از یک دفتر پیش‌طرح هنرمندانه است، کنتاکت شیت با به نمایش گذاشتن همه‌ی عکس‌های یک رویداد، همزمان تمام اشتباهات کوچک و بزرگ، بن‌بست‌ها و البته لحظات خوشی را نشان می‌دهند که گاهی بیش از هر چیز حاصل یک تصادف است. همان لحظه‌ی جادویی که عکاس در زمان مناسب، در جای مناسب است و دکمه‌ی شاتر را فشار می‌دهد.
این نمایشگاه شامل صد چاپ همسان است که بیش از هفتاد سال تاریخ عکاسی و حاصل کار مشهورترین عکاس‌های سراسر جهان را دربر می‌گیرد. این نمایشگاه همچنین به نمایش رویداد‌های مهم هفتاد سال اخیر از جنگ جهانی دوم تا بهار پراگ و انقلاب ایران و تصاویری از چه‌گوارا، محمد علی و … می‌پردازد.

 

02-Gaumy

تمرین تیراندازی، تهران سال ۱۹۸۶ اثر ژان گومی

1

تمرین تیراندازی، تهران سال ۱۹۸۶ اثر ژان گومی

03-Franklin-Contact-Sheet

اعتراضات در چین، سال ۱۹۸۹ اثر استوارت فرانکلین. فرانکلین این عکس را در حالی که در بالکن هتل خود بود گرفت. حلقه‌ی فیلم این عکس در جعبه‌ی چای وبه صورت قاچاق از هتل خارج شد. فرانکلین بعدها درباره‌ی این عکس که از مشهورترین عکس‌های تاریخ عکاسی خبری است گفت: «در ذهنم، به‌روشنی تصاویری از اعتراضات شهروندان چک را داشتم، زمانی که با تانک‌های شوروی در سال ۱۹۶۸ در پراگ روبرو شدند. یادم آمد که من آن‌جا نبودم اما حالا در یک بالکن بودم و یک دوربین در دست داشتم.

04-Franklin

اعتراضات در چین، سال ۱۹۸۹ اثر استوارت فرانکلین

5-Burri-Che-

ارنستو چه‌گوارا، سال ۱۹۶۲ در کوبا. اثر رنه بوری از مشهورترین عکاس‌های قرن بیست. در واقع این عکس بود که بوری را به شهرتی جهانی رساند. او بعدها درباره‌ی این عکس گفت چه گوارا در تمام مدت عکاسی به او بی‌‌اعتنائی کرده بود و او برای پرتره‌ای که از چه گوارا گرفت‌ پول چندانی دریافت نکرده بود. وی اکتبر سال گذشته و در حالی که هشتاد و یک سال داشت درگذشت.

6-Burri-Che-Contact-Sheet

ارنستو چه‌گوارا، سال ۱۹۶۲ در کوبا. اثر رنه بوری

07-Capa-Contact-Sheet

رییس جمهور جان اف کندی، سال ۱۹۶۱ در واشنگتن، اثر کرنل کاپا

08-Capa

رییس جمهور جان اف کندی، سال ۱۹۶۱ در واشنگتن، اثر کرنل کاپا

9

اشغال سفارت آمریکا در ایران، سال ۱۹۷۹ اثر عباس عطار

05-Morath-Contact-Sheet 10 11