آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب

۳ بهمن ۱۳۹۳

حسن سربخشیان

اجتماع


به کاری که می‎کردم ایمان دارم و از آن دفاع می‎کنم


_G5X3565edited

عکس: حسن سربخشیان

با این که بیش از سی و پنج سال از روی کار آمدن جمهوری اسلامی می‌گذرد، هنوز مسئله‌ی زنان و حجاب آن‌ها از مسائل حل‌ناشده‌ی جمهوری اسلامی است. در هفته‌های اخیر، واکنش‌های زیادی به حضور زنان در موسیقی ایران رخ داده است، از جلوگیری از ادامه‌ی حضور یک زن نوازنده دف بر روی سن در کنسرت سالار عقیلی تا ممانعت از روی صحنه رفتن فُرقانه قاسم‌اف و اجرای برنامه به همراه پدرش. پیش از آن هم استاد مجید درخشانی، به اتهام آن‎چه انتشار ویدئوی خوانندگی زنان نامیده شده، ممنوع‌الخروج شده بود.
گفت‌و گو با مجید درخشانی را با این پرسش آغاز کردم که:


ماجرای پیش‌آمده برای شما و  گروه «ماه بانو» چه بود؟‌

قرار بود به سفر خارج از کشور بروم که در فرودگاه با من مانند مجرمان برخورد شد و گذرنامه و مدارک‌ام را ضبط کردند. بعد از آن، اگرچه محترمانه، بازجویی شدم. اعضای گروه نیز چندین ماه  است با بازجویی‌های پلیس امنیت و اماکن درگیر اند و تک تک آن‌ها برای بازجویی رفته‌اند. درباره‌ی مسائل اقتصادی گروه، مکان ضبط کلیپ‌ها، روابط اعضا و … سؤالات بسیاری شده که باعث شده بچه‌ها از لحاظ روحی دچار مشکل شوند. این بازجویی‌ها و کنترل‌های شدید باعث شده ترس بر گروه مستولی گردد. اعضای گروه همگی نگران اند و، به جای این که به موسیقی فکر کنند، این روزها بازجویی‌ها درگیرشان کرده. این حس که عملی مجرمانه انجام داده‌ای کل فعالیت آن‌ها را تحت تأثیر قرار داده. در صورتی که ما کار فرهنگی انجام داده‎ایم. تمامی اشعار مورد استفاده‌ی ما از شعرای بزرگ ایران، حافظ و مولانا، بوده است.


چرا با این که می‌دانستید کار با زنان مشکل‌ساز است، حاضر شدید این کار را بکنید و تبعات آن را بپذیرید؟

به خاطر این که به کاری که انجام می‌دادیم ایمان داشتم و فکر می‌کردم کار درستی انجام می‌دهم. من با توجه به توانایی‌هایی که در بانوان می‌دیدم، تصمیم گرفتم این کار را انجام بدهم و می‌دانستم مشکلاتی پیش می‌آید، اما کار را شروع کردیم.  در حال حاضر، گروه‌های زیادی در کشور وجود دارند که زنان در آن‌ها حضور دارند و می‌خوانند و می‌نوازند؛ چه‌طور می‌خواهند همه‌ی آن‌ها را متوقف کنند؟ نسل جوان حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. هیچ قانونی وجود ندارد که بگوید زنان نمی‌توانند در فضای آنلاین صدای خود را منتشر کنند و آواز بخوانند. همه‌ی کلیپ‌های ما در فضای مجازی منتشر شده بود. شاید به خاطر شکل ویدیوها یا لباس‌های رنگی و زیبای زنان در این کلیپ‌ها، اعضای گروه بازجویی شدند.

استعدادهای بسیاری در میان زنان هستند که بعد از انقلاب امکان رشد پیدا نکردند. زنانی که به سراغ موسیقی می‌آیند و به مدارج بالا می‌رسند، همگی در یک دایره‌ی بسته می‌چرخند و، حتا با کسب مدارج بالا، مجبور اند به جای ارائه‌ی هنر خود فقط به کار تدریس بپردازند

استعدادهای بسیاری در میان زنان هستند که بعد از انقلاب امکان رشد پیدا نکردند. زنانی که به سراغ موسیقی می‌آیند و به مدارج بالا می‌رسند، همگی در یک دایره‌ی بسته می‌چرخند و، حتا با کسب مدارج بالا، مجبور اند به جای ارائه‌ی هنر خود فقط به کار تدریس بپردازند، شاگردانی تربیت کنند که آن‌ها هم بعد از کسب مدارج بالا یا کاری نکنند یا دوباره به کار تدریس بپردازند. در واقع، همه‌ی این مسائل باعث شد من گروه «‌خورشید» ‌را از همان ابتدا با عضویت زنان تأسیس کنم. هروقت اجازه ندادند زنان در گروه «خورشید» اجرا کنند، من کار را متوقف کردم و کنسرت‌ها را لغو کردم.
کار با گروه «خورشید» و زنانی که در آن فعال بودند ادامه پیدا کرد، تا این که تصمیم گرفتم  گروه «ماه بانو» ‌را پایه‌گذاری کنم.  این کارم ادای دینی بود به نیمی از جمعیت ایران، به نسل سوخته‌ای که بعد از انقلاب از کار موسیقی و فعالیت هنری منع شده بودند. خواستم کاری کنم که بماند، و زنان ایرانی با عشق عجیبی که دارند بتوانند صدای‌شان را به جهانیان عرضه کنند. در مسیر تأسیس گروه «ماه بانو»، به ما گفتند که یک گروه موسیقی زنانه نمی‌تواند به سرپرستی یک مرد باشد. من گفتم این گروه همخوانی می‌کند. ما چند اجرای خصوصی داشتیم که زنان در آن تک‌خوانی کرده‌اند و بعدها در فضای اینترنت پخش شده است، اما هیچ مجوزی برای تک‌خوانی زنان برای عموم تا الان داده نشده است.


با ممنوعیت خروج شما و بازجویی‌های گروه «ماه بانو»،  واکنش‌هایی در جامعه و در فضای مجازی ایجاد شد. این واکنش‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

صدای ما شنیده شده و این روزها هر جا می‌روم از کار ما حمایت می‌شود. همین عموم مردم برای من مهم هستند که از ما می‌خواهند کارمان را با جدیت ادامه بدهیم. مردم از موسیقی ما لذت می‌برند. استقبال و توجه به کار گروه ما بعد از این ماجرا بیشتر شده. راننده تاکسی ،‌کارگر رستوران، و مردم کوچه و خیابان بارها و بارها از کارهای ما صحبت کردند و کلیپ‌های ما را دیده‌اند. این برای ما مهم است و همین دل‌گرمی ما است. حضور دوباره‌ی زنان در عرصه‌ی موسیقی، آن هم در داخل کشور، بسیار مثبت و مورد توجه مردم بوده است.