آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب

۹ آذر ۱۳۹۳

فرهاد مرادیان

اجتماع


زیارتگاه پیروان فرقه فاطمیه در اسرائیل


چند روز پیش خبری در شبکه دوم تلویزیون توجه‌ام را جلب کرد. این خبر در مورد مکانی تاریخی در شهر اشکلون بود که حس کنجکاویم را به شدت برانگیخت. به‌خصوص اینکه بعد از سال‌ها اقامتم در اسرائیل برای اولین بار از وجود این مکان آگاه می‌شدم. برای تهیه این گزارش به شهر اشکلون آمدم تا از نزدیک با این زیارتگاه آشنا شوم.

گروهی از شیعیان از فرقه فاطمیه که در هندوستان، پاکستان و چند کشور دیگر اقامت دارند، هرساله – معمولا- در ماه محرم به زیارت مکان مقدسشان در شهر اشکلون در اسرائیل می‌آیند. با وجود اینکه اسرائیل روابط دیپلماسی با بیشتر کشورهای اسلامی ندارد، هرساله به این فرقه از شیعیان ویزای مخصوص برای زیارت داده می‌شود.

بنا به اعتقادات این فرقه، بعد از پایان جنگ در کربلا، سر امام حسین به دمشق انتقال یافت و در آنجا در مسجد بزرگ به خاک سپرده شد. اما در صده نود میلادی (توسط خلیفۀ آن‌زمان برای بی‌ارزش جلوه دادن مکان مقدس) سر امام حسین از خاک بیرون آورده و به مکانی که در آن‌زمان دورافتاده از دمشق محسوب می‌شد، یعنی همین مکان فعلی در اشکلون فرستاده و در اینجا دفن شد.

در سال ۱۰۹۸ اشکلون توسط فاطمی‌ها تسخیر شد و دوباره سر امام حسین از خاک بیرون آورده شد و به قاهره انتقال یافت.

اکنون شیعیان فاطمیه، زیارت خود را از مسجد بزرگ در دمشق آغاز می‌کنند. سپس به اشکلون می‌آیند و از آنجا به زیارت خود در قاهره پایان می‌دهند.
این مکان در اشکلون در بالای تپه‌ای در فضایی باز که امروزه متعلق به بیمارستان برزیلی است قرار دارد.

1111 copyedited
بیمارستان برزیلی

* * * * *

با اینکه پیروان فرقه فاطمیه هرساله برای زیارت می‌آمده‌اند اما مایل بوده‌اند که این موضوع آشکارا نباشد. تا آن‌زمان در محل زیارت هیچگونه بنایی وجود نداشته است و بر طبق نوشته‌هایی که بزرگان این فرقه از گذشته در دست دارند، چند درخت چنار قدیمی در بالای آن بلندی را علامت این مکان می‌دانستند.

IMG_1839edited
درخت‌های چنار بالای تپه

* * * * *
حدود ده سال پیش پیشوای این فرقه به مقامات اسرائیلی مراجعه می‌کند و خواستار ساختن بنایی در آن مکان برای زیارت کنندگان می‌شود. در پاسخ به این سوأل که چگونه از مکان دقیق دفن اطمینان دارد، وی درخواست می‌کند که در حضور آن‌ها زمین را حفاری کنند. در کمال تعجب این مقامات، بعد از حفاری یک متر و نیم، زیربنای قدیمی این مقبره نمایان می‌شود.
در‌‌ همان سال پیروان این فرقه در این مکان بنایی احداث می‌کنند و هر سال مراسم را در این بنا انجام می‌دهند.

20141113_082318 copyedited
بنای جدیدی که توسط پیروان فرقه فاطمی در بالای تپه ساخته شده است

* * * * *
20141113_082300 copyedited
20141113_082446 copyedited
20141113_082430 copyedited
نمونه‌هایی از نقش‌هایی که در این بنا بکار برده شده است