آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب

۲۳ آبان ۱۳۹۳

مجله تابلو

اجتماع


ایزابلا روسلینی و پورنوى سبز


بازیگر، مدل، دانشجو و ستاره‌ی پورنوی سبز
isablla rossellini imrsedited

این روزها ایزابلا روسلینی بیشتر در لباس یک کرم خاکی به این طرف و آن طرف پیچ و تاب می‌خورد تا به عنوان یک چهره‌ی تبلیغاتی شرکت لانکوم. این بازیگر ۶۵ ساله – که نقش یک خواننده را در فیلم مخمل آبی و در نقش خودش در سریال دوستان (فرندز) را بازی کرده بود – در نمایش اینترنتیِ خود پورنوی سبز، به نقش تمام موجودات درآمده است.

روسلینی برای این فیلم های کوتاه با کمک لباس ها، وسایل بزرگ و زمخت، راه‌های تولیدمثلِ حیوانات مختلف را بازی می‌کند. در روز شنبه هشتم نوامبر، روسلینی که روی تز فوق لیسانس خود در رشته‌ جانور‌شناسی کالج هانتر در نیویورک کار می‌کند، نمایش پورنوی سبز را به واشینگتن دی‌سی آورده بود.

در این گفتگو که در نشریه اکسپرس ضمیمه روزنامه واشینگتن دی سی توسط سعدیه دینگفلدر انجام شده است خانم روسیلینی به سوالات ایشان پاسخ داده است.


ایده‌ی پرنوی سبز چطور به ذهنتان آمد؟

من پیرم و دیگر به عنوان یک مدل و یا بازیگر کار نمی‌کنم، پس با خودم گفتم، “شاید زمانش رسیده که به دانشگاه برگردم و بروم دنبال چیزی که همواره در آرزوی یادگرفتن اش بوده ام”؛ همان جانورشناسی. در همان زمان موقعیتِ ساختِ فیلم‌های کوتاه برای کانال سان دنس (Sundance (Channel در اینترنت پیش آمد و فکر کردم که “آه، چقدر خوب است که در مورد حیوانات و شیوه‌ی جفت‌گیری آنها باشد.”


و بعد آن فیلم‌ها را به نمایش‌های تک بازیگره تبدیل کردید؟

یکی از دوستانم، بازیگری فرانسوی به نام کارول بوکه Carole Bouquet از فیلم‌های من خوشش آمد و گفت، “تو باید یک مونولوگ بسازی و آن را به دانشگاه ها و تئاترهای کوچک ببری.” به کارول گفتم ” نمیدانم که چطور یک مونولوگ بنویسم”. بعد کارول به یکی از دوستانش به نام ژان کلود کریر Jean-Claude Carriere تلفن زد و فیلم‌های من را به او نشان داد. ژان کلود گفت: “کمکت می‌کنم”. این خیلی وسوسه‌کننده بود. چرا که تجربه‌ی همکاری با ژان کلود کریر که یک نویسنده‌ی افسانه‌ایست، خارق‌العاده بود.


مونولوگِ پورنوی سبز در واقع به فرانسوی بود اما آن را به انگلیسی و ایتالیایی نیز اجرا کردید

حدود یکسال بود که تورهای مختلفی در انگلستان، ایتالیا، رم، هلند، بلژیک، آلمان و استرالیا برگزار کرده‌ام. بعضی وقت‌ها تهیه کننده می‌گفت: “یک اجرای شبانه را به ایتالیایی انجام بده، یک اجرا را به فرانسوی و اجرای دیگر را انگلیسی.” من گفتم: ” نمی‌توانم به این سرعت تغییرش دهم.” متن ۶۰ صفحه‌ای که از احساسم تراوش کرده بود. بعد تلاش کردیم تا به تور برویم که مجبور نباشم که هر شب با زبان مختلفی برنامه اجرا کنم. چون گیج می‌شدم. حالا ما در آمریکا تور برگزار کرده‌ایم. من فقط در آخر هفته‌ها سفر می‌کنم چراکه در طول هفته مجبورم درس بخوانم.


چه بازخوردی گرفتید؟

یکی از بهترین نقدهایی که در یک روزنامه گرفتم گفته بود “این بهترین درس علمی بود که تا به حال دیده‌ام، ای کاش معلم من مثل ایزابلا روسلینی بود” من خیلی ذوق‌زده شده بودم هرچند پورنوی سبز درس خیلی خوب و بی نقصی نیست، بلکه کمدی است و برای سرگرمی.


فرق بین مونولوگ و فیلم کوتاه چیست؟

مونولگ به من این فرصت را می‌دهد تا بیشتر وارد عمق شوم. دقیق و پرجزئیات‌تر است. من راجع به ۶۵ حیوان به جای ۴۰ حیوان در فیلم‌ها سخن می‌گویم و آنها را گروه بندی می‌کنم: حیواناتی که داری دو آلت جنسی در آن واحد هستند (هرموفرودیت)، حیواناتی که می‌توانند جنسیت خود را تغییر دهند، پستان‌داران و مادران.


اگر می‌توانستید بعد از نمایش به مخاطبان تکلیف بدهید چه چیزی می‌گفتید؟

از تکلیف متنفرم و به همین خاطر یک هنرمند هستم. ترجیح می‌دهم مردم را خوشحال کنم. قطعا تا به امروز “انگشتر حضرت سلیمان” از کنراد لورنز، از موسسانِ رفتارشناسی، یکی از بهترین کتاب‌ها پیرامون جانورشناسی است. این کشف بزرگی است که برای دیدن حیوانات نیاز به سفر به آفریقا نیست. به راحتی می‌توانید در حیاط خانه‌ی خود، حتی در یک شهر باشید و حیوانات زیادی برای تماشا وجود دارد.