آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب

۶ مهر ۱۳۹۳

نفیسه مطلق

اجتماع


از کودکی تا مرگ


در یکی از پروژه‌هایم در کشور مالزی که چند سال پیش در قالب یک کتاب منتشر شد، نقش مذهب در زندگی پیروان چهار دین ومذهب اسلام، بودیسم، مسیحیت وهندویسم رااز تولد تا مرگ عکاسی کردم.
آرشیو این پروژه را که نگاه می‌کنم عکس‌های زیادی از کودکان دارم؛کودکانی که از بدو تولد زندگیشان با آداب و رسوم مذهبی گره خورده – با دین و مذهبی که اختیاری در انتخاب آن نداشته‌اند. کودکانی که بزرگ می‌شوند و به صلاحدید خانواده ساعاتی از هفته را به تعلیمات دین اجدادی می‌پردازند و به فعالیت‌های مذهبی تشویق می‌شوند و با گذر زمان بسیاری‌شان آنچه آموخته‌اند را بهتر و بر‌تر از سایر ادیان می‌شمارند و گروه اندکی متعصبانه دیگران را قضاوت می‌کنند و تا پای جان برای اعتقادشان می‌ایستند.
برای من که با دوربین‌ام به بیش از صد مکان مذهبی در کشور مالزی سرزدم و در دو سال نظاره گر انواع مناسک آیینی از تولد تا مرگ بودم شباهت‌های این مسیر زندگی شگفت آور بود. مذهب که در این قسمت از دنیا عجیب با فرهنگ و زندگی روزانه مردم گره خورده بستر مناسبیست برای همزیستی و فهم متقابل. اما صد افسوس که بنابه سیاست‌های کلان کشور بار‌ها به راحتی دستخوش نفاق و تفرقه شده است….