آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب

۷ شهریور ۱۳۹۳

بهرام میلانی

اجتماع


رابین ویلیامز، طناز غمگین


rab

در روز یازده آگوست سال ۲۰۱۴ خبر مرگ رابین ویلیامز قلب هزاران انسان را در سرتاسر جهان به دردآورد. درگذشت این بازیگر و کمدین، ضایعه‌ای بزرگ برای علاقه‌مندان به هنر و سینماست.

رابین ویلیامز که کار خود را به عنوان استندآپ کمدین در ابتدای دهۀ هفتاد میلادی شروع کرده بود با “سیت‌کام مورک و میندی” به شهرت رسید. او در این سریال، نقش یک آدم فضایی به نام “مورک” را بازی می‌کرد که از سیاره اورک به زمین آمده بود. شهرتی که ویلیامز از طریق این سریال به دست آورد، راه او را به دنیای هالیوود باز کرد. اولین قدم برای او نقش ” ملوان زبل” بود که آنقدرها به مزاق بینندگان این فیلم خوش نیامد. دیری نپایید که ویلیامز با فیلم هایی مانند ” دنیا مطابق با گارپ” و “موسکو آن د هادسون” قدرت بازیگری خود را به رخ منتقدانش کشید و جای پای خودش را در هالیوود محکم کرد.
پس از یک دهه کار در صنعت سینما، رابین ویلیامز برای اولین بار به خاطر ایفای نقش در فیلم ” صبح به خیر ویتنام” نامزد اسکارشد. او در سال ۱۹۸۹ در فیلم “انجمن شاعران مرده” به کارگردانی “پیتر وی” حضور پیدا کرد. این فیلم با بودجه ۱۶ میلیون دلاری خود توانست سینماهای جهان را تسخیر کند و فروشی ۲۰۰ میلیون دلاری را به ثبت برساند. شهرت این فیلم و بازی بسیار خوب ویلیامز بار دیگر او را به مراسم اسکار کشاند ، مراسمی که برای “انجمن شاعران مرده” اسکار بهترین فیلمنامه را به ارمغان آورد.
رابین ویلیامز پس از موفقیت ” انجمن شاعران مرده” بازی در یک نقش درام دیگر را در فیلم “بیداری‌ها” برعهده گرفت. همبازی او در این فیلم رابرت دنیرو بود که حتی قدرت بازیگری این غول دنیای سینما نیز نتوانست بر بازیگری پخته ویلیامز سایه بیفکند. این طنزپرداز پرآوازه در سالهای بعدی در فیلم های زیادی بازی کرد که در این میان شاید مهمترین آنها ” شاه ماهیگیر” ، “علاالدین” ، “خانم دات‌فایر” و “ویل هانتینگ نابغه” باشند.
او با گویندگی در کارتون علاالدین جان تازه‌ای به شخصیت “جینی” یا همان غول چراغ جادو داد. گویندگی ویلیامز در کارتون والت دیزنی آنقدر با اهمیت بود که بسیاری از صدای او به عنوان یکی از دلایل اصلی موفقیت این کارتون به یاد ماندنی نام می‌برند.
رابین ویلیامز به خاطر نقش‌آفرینی در شاه ماهیگیر اثر “تری گیلیامز” و ویل هانتینگ نابغه اثر “گاس ون‌سنت” دوبار دیگر به نامزدی اسکار نائل شد که از این میان به خاطر فیلم ون سنت او جایزه بهترین نقش مکمل مرد را به دست آورد. او در ویل هانتینگ نقش دکتر شان مگوایر ، یک روانشناس خبره را باز می‌کند که سعی دارد به شخصیت اصلی در پیدا کردن خود واقعیش کمک کند.
ویلیامز علاوه بر جایزۀ اسکار ، جوایز مهم دیگری مانند دو “امی” ، چهار “گلدن گلاب” و پنج “گرمی” را در کارنامه خود دارد. ویلیامز با اینکه همیشه حضوری فعال در زمینۀ سینما داشت هیچ وقت عشق اصلی خود یعنی استند آپ کمدی را فراموش نکرد و در سالهای زندگی‌اش چندین و چند تور طنز در سراسر جهان برگزار کرد.
تری گیلیامز کارگردان مشهور سینما دربارۀ درگذشت ویلیامز می‌نویسد ” رابین ویلیامز ، معجزۀ خنده ، انسانی عالی و عمیق با روح و عقلی طناز، سیارۀ ما را ترک کرد. او قلب بزرگی داشت. دوستی عالی و هدیه ای عجیب بود که خدا به ما ارزانی داشت. “