آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب

۳ مرداد ۱۳۹۳

سوده راد

اجتماع


گفتگو با لوئیس پرایس، بانوی موتورسوار لندنیلوییس پرایس یک سفرنامه‌نویس حرفه‌ایست اما چیزی که این زن بریتانیایی را از سایر مسافران حرفه‌ای متفاوت می‌کند وسیله حمل و نقل اوست! لوییس موتورسوار است و قاره‌ها را با موتورش در می‌نوردد. او در طول سال گذشته دو بار به ایران سفر کرده و هر بار هم یک ماه تمام روی موتورش شمال و جنوب و غرب ایران را “کشف” کرده است.
لوییس بی‌تردید اولین زن موتورسوار حرفه‌ایست که توانسته بعد از انقلاب اسلامی چنین کاری را انجام دهد و از نزدیک با مردان و زنانی که از دیدنش حیرت‌زده می‌شدند معاشرت کند. در طول گفت‌وگو بار‌ها به تغییر نگاهش به ایران و ایرانی‌ها در این سفر اشاره کرد. او همچنین به‌خوبی می‌داند که زنان ایرانی نه ‌تنها باید حجاب اجباری را رعایت کنند بلکه باید تن به بسیاری محدودیت‌های دیگر هم بدهند، حتی نمی‌توانند مثل او آزادانه دوچرخه‌سواری و موتورسواری کنند.
لوییس هم مثل همه خارجی‌ها عاشق غذاهای ایرانی و مهمان‌نوازی ایرانی‌ها شده اما بیش از هرچیز به فاصله زیاد حکومت و مردم پی برده و از این‌که در دنیای سیاست “ایران” به جای “حکومت ایران” مسوول آنچه اتفاق می‌افتد معرفی می‌شود آزرده‌خاطر است و می‌گوید در ایران هم مثل باقی کشورهای دنیا تصمیمات سیاسی لزوما مورد تأیید همه مردم آن کشور نیست.
سفرنامه کامل لوییس به زودی در کتابش منتشر می‌شود و امیدوار است به زودی به ایران برگردد و باقی جاهایی را که ندیده ببیند.