آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب

۲۶ تیر ۱۳۹۳

بهرام میلانی

اجتماع


چند چهره داعش


داعش

صدایش می‌کنند “داعش” اما خودش “دولت اسلامی” را ترجیح می‌دهد. اسم‌های دیگر هم داشته است ولی دیگر کسی یادش نمی‌آید آنها چه بوده‌اند، یازده سال پیش قد علم کرد تا پاسخی مناسب باشد از طرف “القاعده” به آمریکا برای حمله به عراق ولی خب فرزند خوبی نبود؛ نمک خورد و نمکدان شکست. بعضی‌ها می‌گویند تروریست است، بعضی دیگر می‌گویند یک گروه انقلابی ست برای پیاده سازی اسلام واقعی. هر چه هست و نیست آمده است که بماند و به نظر می‌رسد به این زودی‌ها هم دست از سر باتلاق خاورمیانه برنخواهد داشت.


یک ارتش منظم و با امکانات

گروه داعش یک برتری مهم نسبت به تمام گروه‌های “تروریستی” دیگر دارد و آن هم داشتن سربازان آموزش دیده مجهز به آخرین امکانات نظامی ست. این یکی از مهم‌ترین هدایای جنگ داخلی سوریه به این گروه است. داعش در زمان جنگ طولانی مدت خود با بشار اسد و دیگر گروه‌های سُنی توانست تا سربازان خود را آموزش دهد و از آنان مردانی بسازد که مدعی‌اند با بهترین سربازان نظامی دنیا می‌توانند رقابت کنند. این گروه در مبارزات خود در عراق و سوریه موفق شد تعداد زیادی از زرادخانه‌های مهم این دو کشور را تحت کنترل دربیاورد و خود را مجهز به سلاح‌های مدرن روسی و آمریکایی مانند ام۴ و ام۱۶ بکند. در کنار سلاح‌های این چنینی، داعش تانک‌ها و هلیکوپترهای پیشرفته‌ای را هم به دست آورده که البته به دلیل نداشتن افراد مجرب از استفاده گسترده از آنها بازمانده‌ است.

یک شرکت میلیارد دلاری

ثروت گروه “دولت اسلامی” در زمان نوشتن این مقاله بیش از دو میلیارد و نیم برآورد شده است. این ثروت از چند راه مختلف به دست آمده، اولین و مهم‌ترین آن تصرف بانک‌های شهر موصل است. این تصرف بیش از ۴۰۰ میلیون دلار برای ابوبکر البغدادی رهبر این گروه ارمغان آورد. کمک‌های مالی کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند عربستان نیز نقش بسزایی در راه اندازی و ادامه حیات داعش بازی کرده است، حیاتی که البته این روز‌ها باعث نگرانی خود کشورهای عربی هم شده است.
این گروه پس از حملات خود در کشورهای همسایه ایران بر چاه‌های نفتی و نیروگاه‌های برق عراق و سوریه تسلط پیدا کرد. فروش محصولات این مراکز انرژی باعث شد تا داعش یک منبع مالی دائمی نیز برای خود برپا کند. همین گسترش مالی سریع داعش، رهبران این گروه را مجبورکرد تا دست به انتشار گزارش‌های مالی بزنند تا بتوانند علاوه بر راضی نگه داشتن حامیان مالی کنونی خود، شرکایی جدید نیز پیدا کنند.

موسسه فرهنگی هنری حرفه‌ای

البته مغزهای متفکر داعش با اینترنت و راه‌های ارتباطی جدید روز هم آشنا هستند و در روزگاری که بسیاری از موسسات جهانی هنوز از قدرت شبکه‌های اجتماعی بی‌خبر هستند، آنها صفحات فیسبوک و توییتر خود را مانند یک شرکت چند ملیتی پرنفوذ هدایت می‌کنند و به صورت شبانه روزی اخبار جدید را به طرفداران خود در سراسر جهان می‌رسانند.
داعش برای ارتباط مستقیم با مخاطبان غربی خود دست به برپایی “موسسه فرهنگی الهدایت” زده است که به صورت روزانه ویدیو و فایل‌های صوتی، به زبان‌های انگلیسی و آلمانی، در سطح شبکه جهانی وب پخش می‌کند. به جز فایل‌های صوتی و تصویری، این نهاد برای پیشبرد پروپاگاندای پرقدرت خود اقدام به انتشار مجلاتی با کیفیت بالا کرده که باعث نگرانی سران کشورهای غربی شده است. جیمز کمرون نخست وزیر انگلستان چندی پیش نسبت به افزایش نفوذ گروه‌های تندروی اسلامی بین جوانان اروپایی هشدار داد و خواستار مبارزه شدید‌تر با پخش افکار رادیکال شد.

یک حکومت دینی

هدف اصلی ابوبکرالبغدادی و یارانش، حداقل در ظاهر، نه پول است و نه راه انداختن شرکت نفتی. آنچه آنها می‌خواهند یک کشور اسلامی ست. وقتی می‌گوییم اسلامی منظورمان آن چیزی نیست که شما در مالزی یا حتی در ایران می‌بینید. آنها اسلامی را می‌خواهند که زن را به بردگی بکشد و مرد را تبدیل به اسلحه‌ای برای کشتن کافران کند. این اسلام شاید به مزاق من و شما خوش نیاید ولی این ایده برای گروهی از مسلمانان جهان شیرین است، مسلمانانی که به خاطر وعده اسلام واقعی و جهاد از سرتاسر دنیا به عراق سرازیر شده‌اند تا با ابوبکر دنیای مدرن بیعت کنند. شاید باور این مورد برای شما سخت باشد که فردی از آمریکا یا کانادا در جست‌و جوی اسلام تا کشورهای همسایۀ ایران بیاید. ولی با جستجویی کوتاه در اینترنت می‌توانید چندین و چند ویدیو از افرادی که پاسپورت‌های گرانقیمت خود را می‌سوزانند و به داعش می‌پیوندند بیابید.
البته “دولت اسلامی” تنها در اسم یک دولت نیست. این حکومت با عمر کوتاهی که دارد بلافاصله در مناطق تحت تصرفش، شروع به بازسازی جاده‌ها، برق رسانی به روستا‌ها و راه انداختن پلیس برای حفاظت از خانه‌ها کرده است، کاری که نشان از برنامه ریزی دقیق و کارشده این گروه برای تحقق رویا‌هایش دارد.

یک قاتل بالفطره

بررسی سوابق کوتاه گروه “دولت اسلامی” تصویری از یکی از خونخوار‌ترین گروه‌های اسلامی تندرو به دست می‌دهد. این گروه با ایدۀ “اسلام ناب” آمده است و در کمتر از سه هفته موفق شده تا هزار فرد غیر نظامی را بکشد. اگر این عدد را در کنار هزار و هفتصد سربازی که داعش تا به الان اعدام کرده و هزاران نفر دیگری که در سوریه کشته است بگذاریم به رقمی می‌رسیم که حتی آمار کشته‌شدگان القاعده را هم پشت سر می‌گذارد، گروهی که از داعش به خاطر اعتقادات به شدت رادیکالش اعلام برائت کرده است و آن را به گونه‌ای دشمن خود پنداشته است. مهم نیست که داعش به دنبال چگونه اسلامی است و اینکه آیا آنچه آنها می‌خواهند درست یا غلط است، مهم این است که این ایدئولوژی باعث شده است تا داعش بتواند دست به کشتارهای دسته جمعی بزند و با افتخار از آن به عنوان اهرم تبلیغاتی خود استفاده کند. تبلیغاتی که جوانان مسلمان سرتاسر دنیا را از خانه‌هایشان بیرون کشیده است تا به عراق بیایند و در حمام خون “کافران” تنی به آب بزنند.


منابع:

http: //mediamatters. org/blog/۲۰۱۴/۰۶/۱۲/fox-news-fairytale-timeline-of-the-iraq-war/۱۹۹۷۰۴
http: //www. isna. ir/fa/news/۹۳۰۴۰۲۰۰۹۵۶/%D۸%AF%D۸%A۷%D۸%B۹%D۸%B۴%DB%۸C-%D۹%۸۷%D۸%A۷-%D۸%A۸%D۸%A۷-%D۹%۸۵%D۹%۸۸%D۸%B۵%D۹%۸۴-%DA%۸۶%D۹%۸۷-%DA%A۹%D۸%B۱%D۸%AF%D۹%۸۷-%D۸%A۷%D۹%۸۶%D۸%AF
http: //rt. com/news/۱۷۰۴۸۰-spain-isis-invade-threat/
http: //khabaronline. ir/detail/۳۲۳۷۳۹/World/middle-east
http: //blog. adl. org/extremism/isis-propaganda-campaign-threatens-u-s
http: //edition. cnn. com/۲۰۱۴/۰۶/۲۴/world/meast/iraq-foreign-fighters/
http: //www. ctvnews. ca/world/terrorist-group-isis-using-online-propaganda-to-recruit-foreign-fighters-۱. ۱۸۸۱۳۳۶
http: //www. newstatesman. com/uk-politics/۲۰۱۴/۰۶/blowback-who-are-isis-and-why-are-young-brits-fighting-them
http: //www. huffingtonpost. com/daniel-r-depetris/where-are-syrias-foreign-_b_۵۴۸۸۹۶۱. html
http: //www. trust. org/item/۲۰۱۴۰۶۱۷۱۵۲۶۴۷-sca۸h
http: //en. wikipedia. org/wiki/۲۰۱۴_Northern_Iraq_offensive
http: //en. wikipedia. org/wiki/Islamic_State_of_Iraq_and_the_Levant
http: //rt. com/news/۱۶۶۰۹۲-iraq-militants-mass-executions/
http: //rt. com/news/۱۶۸۹۱۶-isis-iraq-war-crimes/
http: //www. novinite. com/articles/۱۶۱۵۵۱/Iraq+Death+Toll+Surpasses+۱۰۰۰+in+Less+than+Three+Weeks+-+UN
http: //rt. com/news/۱۶۸۹۱۶-isis-iraq-war-crimes/
http: //en. wikipedia. org/wiki/Islamic_State_of_Iraq_and_the_Levant
http: //fa. wikipedia. org/wiki/%D۸%AF%D۹%۸۸%D۹%۸۴%D۸%AA_%D۸%A۷%D۸%B۳%D۹%۸۴%D۸%A۷%D۹%۸۵%DB%۸C_%D۸%B۹%D۸%B۱%D۸%A۷%D۹%۸۲_%D۹%۸۸_%D۸%B۴%D۸%A۷%D۹%۸۵