آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب

۷ تیر ۱۳۹۳

لیلا ملک محمدی

اجتماع


زنان و نا ـ بارداری خطرناک‎در جامعه‌ی ایران به طور معمول زن‌ها مسئول جلوگیری از بارداری‌ اند و این مسئولیت خطیر برای آرامش و سلامتی آن‌ها بدون عوارض نیست. نتیجه‌ی یک پژوهش آماری نشان می‌دهد در ۲۸ استان ایران این زنان بوده‌اند که کوتاه آمده‌ و دست به دامن روش‌های مختلف شده‌اند تا مردان بدون هیچ مزاحمت و نگرانی‌ای، رابطه‌ی جنسی برقرار کنند. از طرفی برخی بررسی‌های آماری نشان می‌دهد بسیاری از زنان جامعه‌ی ما از رابطه‌ی جنسی لذت نمی‌برند و اساساً نمی‌دانند که آن‌ها نیز باید از یک رابطه لذت ببرند. نه این‌که مردان جامعه‌ی ما مقصر باشند، این آموزش و فرهنگ است که زن‌ را در خدمت لذت و آرامش مرد تربیت می‌کند و اغلب خود زنان به این فرهنگ غلط دامن می‌زنند. این آموزش‌های ناصحیح بیشتر در قالب هشدارها یا موعظه‌ها از بزرگ‌ترهای زن به کوچک‌ترها منتقل می‌شود. مثلاً «اگه زن به شکم و زیرشکم مردش رسیدگی کنه در زندگی خوشبخت می‌شه.» ـ که در مورد مردان بسیار توهین‌آمیز به نظر می‌رسد ـ مثل یک منشور ارزشمند دهان به دهان منتقل می‌شود و، چه خوشایند باشد چه نباشد، هنوز هم مرجع بسیاری از زنان جامعه‌ی ما است. یکی از مهم‌ترین دلایل ناامنی خیابان‌ها و خانه‌ها برای زنان هم از همین تفکر ناشی می‌شود. وقتی که زن قرار است در خدمت لذت مرد باشد در خانه و خیابان باید بی‌چون‌ و چرا به هر خواسته‌ای تن دهد. همین تفکر است که باعث شده بیماری‌های رَحِمی یا افسردگی در میان زنان ایران از آمار بالایی برخوردار باشد و از این خطرناک‌تر، همین تفکر است که می‌تواند مجوز تجاوز را صادر کند.

بسیاری از زنان جامعه‌ی ما از رابطه‌ی جنسی لذت نمی‌برند و اساساً نمی‌دانند که آن‌ها نیز باید از یک رابطه لذت ببرند. نه این‌که مردان جامعه‌ی ما مقصر باشند، این آموزش و فرهنگ است که زن‌ را در خدمت لذت و آرامش مرد تربیت می‌کند و اغلب خود زنان به این فرهنگ غلط دامن می‌زنند.

‎همچنین گفته می‌شود نارضایتی جنسی زوجین از دلایل اصلی طلاق در ایران است. این آموزش‌های غلط و شفاهی، همه‌ی زنان را مطیع بار نمی‌آورد و برخی به رابطه‌های یک‌سویه، که لذت را فقط برای مرد می‌خواهد، تن نمی‌دهند و این همان چیزی است که از سوی مردان سردمزاجی یا بی‌تفاوتی زنان به رابطه‌ی جنسی عنوان می‌شود. از طرفی مردان هم نمی‌توانند رابطه را به سمت یک رابطه‌ی سرشار از لذت برای هر دوسوی رابطه هدایت کنند، چون آن‌ها نیز تحت آموزش‌های سینه به سینه‌ی پر از اشکال یک جامعه‌ی مردسالار بوده‌اند.

index

این آموزش‌های ناعادلانه و این فرهنگ بی‌انصاف می‌تواند از طریق رسانه‌های فراگیر زیر و رو شده، با آموزش‌های صحیح و فرهنگ‌سازی اصولی ترمیم شود، با این حال از سوی رسانه‌ی تأثیرگذاری چون تلویزیون عکس این اتفاق می‌افتد و گاه باید از دست برنامه‌های آموزشی این رسانه به آموزش‌های مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها پناه برد. در بسیاری از برنامه‌های تلویزیون ایران شخص یا اشخاصی در حال موعظه‌اند و از زنان می‌خواهند که خود را برای مردهایشان آرایش کنند و هر زمان که مرد خواست، خود را در اختیار او قرار دهند و به قول آن نمایش‌نامه‌ی معروف نروژی «عروسکِ خانه» باشند. حالا اگر این عروسکِ خانه مثل شخصیت نمایش هنریک ایبسن بخواهد عصیان کند پیش از همه با زن‌های جامعه‌ی خود طرف است؛ زن‌هایی که بیش از خود مردان به جامعه‌ی مردسالار خدمت می‌کنند.

چند روزی است که تصویب کلیات طرح مجازات عمل‌های وازکتومی و توبکتومی در مجلس شورای اسلامی تیتر رسانه‌های فارسی زبان است. بر مبنای نتایج تحقیقی که بالاتر ذکر شد عمل‌های توبکتومی و وازکتومی، در میان سایر روش‌های پیشگیری از بارداری، طرفداران کمتری دارد و باز در این میان، مردها سهم بسیار ناچیزی در بهره‌گیری از عمل عقیم‌سازی دارند.

چند روزی است که تصویب کلیات طرح مجازات عمل‌های وازکتومی و توبکتومی در مجلس شورای اسلامی تیتر رسانه‌های فارسی زبان است. بر مبنای نتایج تحقیقی که بالاتر ذکر شد عمل‌های توبکتومی و وازکتومی، در میان سایر روش‌های پیشگیری از بارداری، طرفداران کمتری دارد و باز در این میان، مردها سهم بسیار ناچیزی در بهره‌گیری از عمل عقیم‌سازی دارند. بی‌علاقه بودن به فرزندآوری در میان ایرانی‌ها، و در طول این سال‌ها، تقریباً نهادینه شده و گویا ربطی هم به امکانات و تجهیزات ندارد.

چندی پیش یک بررسی آماری در یکی از سایت‌های نروژ منتشر شد که نشان‌ می‌داد ایرانی‌های این کشور نسبت به سایر مهاجران و حتی نسبت به خود نروژی‌ها کمتر بچه‌دار می‌شوند و این در حالی است که زنان پس از زایمان می‌توانند از یک سال مرخصی با هشتاد درصد از حقوق و سایر مزایا بهره بگیرند. بنابراین به نظر می‌رسد تصویب این طرح بیش از این‌که به فرزندآوری کمک کند بار مسئولیت همان چند درصد از مردان را هم، که ممکن بود سراغ وازکتومی بروند، به دوش زنان بگذارد و باز این زنان خواهند بود که برای پیشگیری باید به روش‌های مختلف و گاه خطرناک پناه ببرند و مورد ستم مضاعف واقع شوند. چون بعید است این بی‌علاقه‌بودن به فرزندآوری با این روش‌ها و به این زودی‌ها جای خود را به استقبال از ازدیاد نسل بدهد.