آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب

۲۲ خرداد ۱۳۹۳

سپنتا پرهام

اجتماع


ما ضعیف ترینیم، این نقطۀ قوت ماست


سه بازی ایران در جام جهانی

ضعیف
زیکو مربی وقت تیم ملی ژاپن در جام جهانی دو هزار و شش گفته بود “ما آمده‌ایم قهرمان جام جهانی شویم. تیمی که برای قهرمانی در جام جهانی پایش را در مسابقات نگذارد بی‌جهت برای صعود به آن تلاش کرده.”

زیکو، ستارۀ برزیل در سه جام جهانی، از آن بازیکن‌های درخشانی است که دستش به جام نرسید. او که به خصوص مقصر حذف تیم استثنایی برزیل ۱۹۸۶ است، با سالها مربیگری در گوشه‌های نقشۀ جغرافیا آرام‌تر شده اما هنوز میل‌اش به این آرزو را از دست نداده است. خب، او زیکوست. ستارۀ نسلی که هرگز برای تفریح به جام جهانی نیامدند اما هیچ هم نبردند. جالب اینکه آنها همیشه قافیه را به تیم‌هایی باختند که ظاهراً بختی در جام نداشتند. ایتالیا، فرانسه و آرژانتین.
در یک جام جهانی، همه، چیزی برای نگه داشتن دارند. ۳۲ تیمی که حداقل برای حفظ آبرو به میدان می‌آیند؛ و ما کجای کاریم؟ لابد برخلاف خوش بینی‌های اولیه و باورهای نه چندان منطقی؛ با در نظر داشتن این نکته که فاصلهٔ رقبا در این گروه با ما بسیار زیاد است (به اندک) ما هم در این گروه شانسی برای صعود به مرحلهٔ بعد داریم. البته نه آن طور که اقای زیکو می‌گوید.
کارلوس کی روش که تیمش را آمادۀ جام جهانی کرده است، عقیده دارد اگر فکر صعود در سر می‌پرورانیم باید در بازی با نیجریه و بوسنی آن را صرف کنیم تا بتوانیم از این دو بازی چهار امتیاز بگیریم و منتظر زد و خوردهای گروه بمانیم تا (شاید) بتوانیم صعود کنیم. البته به نظر او هدف ایران لذت بردن از تورنمنت است؛ این کلمۀ کلیدی او در مصاحبه هاست تا فشار را از روی تیم بردارد.

ایران – نیجریه؛ بازی فینال

اولین رقابت ایران مقابل نیجریه‌ای است که به لحاظ فیزیکی در شرایط به مراتب بهتری از سفیدپوشان ایران قرار دارد و می‌تواند نفس ترکیب اصلی ما را در این بازی بگیرد. اهمیت بازی نیجریه برای کی روش به اندازۀ فینال جام جهانی است. مسابقه‌ای که کی روش درباره‌اش گفته است: شبها خوابش را می‌بینم… خوابی سبزومشکی. نکتۀ نبرد نیجریه این است که می‌تواند خیلی زود ما را از ریتم خارج کند و در بازی‌های بعدی در صورتی که روی یازده نفر متمرکز بمانیم، ایران را دچار مشکل کند.
آنها در جام ملت‌های آفریقا با اینکه با ترکیب اصلی‌شان حضور پیدا نکرده بودند بدشانس بودند که در ضربات پنالتی مقابل غنا در نیمه نهایی حذف شدند و به فینال نرفتند و می‌توانستند مثل دورهٔ قبل از آن قهرمان جام هم باشند. مسلماً ما در جام جهانی در عرصهٔ مالکیت توپ شانس چندانی مقابل آنها نخواهیم داشت. نیجریه فوتبال را سریع و با پاس‌های کوتاه و فراوان بازی می‌کند و دفاع چپ و راست این تیم در شکل‌گیری حملاتشان سهم ویژه‌ای دارند. عقاب‌ها در فضا‌ها و کانال‌های کناری جریان بازی را سریع برقرار می‌کنند و سانترهای زیادی روی دروازه می‌فرستند. این می‌تواند برای دفاع ما که ضعف وحشتناکی در سانتر‌ها و توپ‌های بلند دارد خطرناک باشد. اگر بشود از دروازه بانی استفاده کرد که شوت گیر باشد و تنها در شش قدم زندگی نکند می‌شود به مساوی گرفتن از این بازی امیدوار بود. البته باید روز ما نیز باشد تا اگر خوش شانس نباشیم لااقل بدشانس هم نباشیم. تاریخ هم نشان داده که اتفاقات می‌تواند ما را خوشبخت کند. مثل استرالیا؛ مثل کره جنوبی.

ضعیف1

ایران – آرژانتین؛ نو هوپ

در صورت کسب امتیاز مقابل نیجریه، در بازی با آرژانتین باید خیلی بی‌استرس بود. ترکیبی متفاوت با بازی گذشته چید و بازیکنان اصلی را برای بازی با بوسنی نگه داشت. در مورد آرژانتین این را بدانید که حتی اگر در مسیر رسیدن به جام جهانی پنج بار هم هواپیمایشان سقوط کند باز هم تیمی دارند که شانس قطعی برد مقابل ایران دارند. آنها در هر فاکتوری از ما پیش هستند. بازیکنان آماده و شگفت انگیزی دارند و ما صرفا باید به حراست از دروازه به شکل دی متئویی فکر کنیم تا تفاضل گل خیلی پایین نیاید و در صورت کسب چهار امتیاز از دوبازی دیگر بتوانیم از گروه صعود کنیم. یادمان یاشد مسی و همقطارانش در این بازی برای برد با تفاضل گل بالا و قرارگرفتن در کورس، کفش طلا را هدف قرار می‌دهند. اگرچه باید همیشه شجاع و امیدوار بود…

ایران – بوسنی؛ شایدهای هیجان انگیز

بوسنی و هرزگوین، تیم ملی آن سرزمین جنگ زده‌ای نیست که برایش کمک می‌فرستادیم و برای قربانیان جنگ‌اش اشک می‌ریختیم. آنها یک تیم بالای ۲۰۰ میلیون یورویی هستند؛ تیم بسیار قد بلندی است و گوش‌های قوی و شوتزنی دارد به علاوهٔ دو مهاجم قد بلند و تراز اول که اگر والیبالیست هم بودند می‌توانستند اسپکرهای خوبی باشند. ژکو، در من سیتی نگردو را روی نیمکت نشاند. او ششمین مهاجم مؤثر تاریخ لیگ بر‌تر است که سابقۀ گل زدن به ایران را دارد. ایبچویچ هم زوج اوست و تمرکز ویژه روی ژکو می‌تواند فرصت مناسبی برای او باشد. این دو از سوی میرالم پیانیچ حمایت می‌شوند که یکی از بهترین بازیگردان‌های اروپاست و بارسا او را به جای ژاوی می‌خواهد. در مورد بازی بوسنی نکتۀ مهمی وجود دارد؛ اینکه نتیجۀ این مسابقه به نتایج دوبازی قبلی هردوتیم ربط دارد و اینکه موقعیت هریک در جدول چگونه است. ما که در همۀ روزهای آخر سه دورۀ قبلی جام جهانی بد‌ترین نمایش‌ها را داشته‌ایم، این بار اگر حداقل با یک امتیاز به بازی بوسنی بیاییم، شانس رقم زدن اتفاقات خوشحال کننده راداریم.
جلال چراغپور کار‌شناس فوتبال ایران می‌گوید: اگر نکونام بتواند به کمک خط دفاعی بیاید و داوری هم از قد بلند خود در خروج‌ها استفاده کند می‌شود از بازی مستقیم آنها جلوگیری کرد. ضمناً اگر بازیکن پا به توپ و تکنیکی در سه نفر جلوی زمین می‌داشتیم می‌توانستیم نتایج خوبی بگیریم. فوتبال فردی در شرایط فعلی تیم ایران بسیار می‌تواند مهم باشد. بازیکنانی که بتوانند توپ را خوب نگه دارند و آن را در مسافت‌های زیادی حمل کنند. در این حالت می‌شود به گل زدن مقابل آنها در شرایط تراکم کم دفاعی امیدوار بود.

کی روش؛ مرد کلیدی

نقش کی روش در این سه بازی بسیار ویژه است. باید برنامه ریزی خاصی داشته باشد و بتواند مدیریت انرژی فوق العاده‌ای داشته باشد. البته شانس صعود در صورتی اتفاق می‌افتد که ایران بتواند از بازی ابتدایی امتیاز بگیرد و امیدوار بماند. او با تجربۀ فوق العاده‌اش در سطح اول فوتبال جهان و تخصص‌اش در تیم سازی و بازی دفاعی به قصد دو نتیجه نزدیک و یک باخت آبرومند مقابل ارژانتین به برزیل می‌رود.
او گفته است: ما ضعیف‌ترین تیم گروه هستیم و باید مثل ضعیف‌ترین‌ها رفتار کنیم. تیم‌های ضعیف دفاع می‌کنند و منتظر ضد حملات می‌مانند و ضعیف‌ترین تیم دفاع می‌کند و منتظر اتفاقات می‌ماند. اگر قرار به صعود کردن باشد باید منتظر اتفاقات عجیب و غریب ماند که ایرانی‌ها کم هم آن را تجربه نکرده‌اند.