آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب

۲۳ خرداد ۱۳۹۳

ناصر دادخواه

اجتماع


فیفا به نفع برزیل جر می‌زند؟


usatsi_7949864

بازی که تمام می‌شود ، شهر سراسر جشن است. دیگر معترضین هم بهانه‌ای ندارند. بار و بند یل اعتراضشان را جمع کردند و می‌روند به خانه‌هایشان. عشق فوتبال‌ها بوق‌هایشان را در دست گرفتند و در آن‌ها می‌دمند. حالا وقت پای‌کوبی است. آن‌ها با یک برد جام را در دست خود می‌بینند.
برزیل باید قهرمان جهان شود ؛ این بزرگ‌ترین خواسته این روزهای رئیس‌جمهور دیلما روسف و دیگر دولتمردان برزیلی است. آن‌ها که برای رسیدن به این میزبانی پروژه‌های توسعه‌ای زیادی را ایجاد کرده. فشار اقتصادی بخشی از مشکلاتی بوده که سبب شده تا طبقه کارگر به جمع معترضان دولت بپیوندند. بااین‌وجود فوتبال برای برزیلی‌ها این‌قدر جذاب است که از هر چیزی برایش بگذرند. جمعیت حاضر در ورزشگاه مورینتیانس برای بازی افتتاحیه ، نشان از این علاقه تا عمق وجود ریشه کرده داشت.
برزیل در روز اول دو مشکل بزرگ داشت. یکی عدم هماهنگی کامل بازیکنان و دوم خط هافبک نه‌چندان قدرتمند. اگرچه آن‌ها به‌واسطه یک پنالتی مشکوک و فشار تشویق جمعیت توانستند بازی باخته را به بردی شیرین تبدیل کنند . برد که اتفاق می‌افتد ، شهر و مردمش تا ساعت‌ها در خیابان‌های اطراف ورزشگاه غرق در شادی شدند اما این برد را کروات‌ها و آرژانتینی‌ها بلافاصله هدیه فیفا دانستند به تیم میزبان. تیمی که آن‌ها می‌گویند فیفا دوست دارد قهرمان شود. اتهامی که همسایه‌های آرژانتینی از روز قرعه‌کشی به برزیلی‌ها مدام وارد می‌کنند.
لوییس فیلیپه اسکو لاری و شاگردانش البته در همین برزیل هم منتقدان زیادی دارند و درست بعد از بازی بود که حتی خبرنگاری برزیلی از سرمربی سلسائو درباره مشکوک بودن پنالتی و لطف داور پرسید. اسکو لاری که ویژگی خاصی در حرف زدن با خبرنگاران دارد اما خیلی صریح تشریح کرد که هرچه هست این برد حق برزیل و مردمش بوده حالا با داوری یا بدون کمک‌داوری. او بهتر از هرکسی می‌داند که چقدر موفقی‌اتیم ملی در آینده کشورش مهم است. تیمی که آخرین بار جام قهرمانی را با همین اسکو لاری گرفته ، اینجا هم باید موفق باشد . شکست برزیل یعنی شکست سیاست‌های دولت‌های داسیلوا و روسف . یعنی به خطر افتادن میزبانی این کشور در المپیک دو سال بعد و یعنی اوج گرفتن مخالفت‌ها و شورش‌ها.
فیفا هم همین استرس دولتمردان برزیل و مسئولان فوتبال این کشور را دارد. اینکه حذف میزبان در مراحل ابتدایی می‌تواند کابوس بار باشد. اینکه حس سرخوردگی کشوری را فرابگیرد که فوتبال برایش چیزی ورای یک بازی است. اتفاقی که می‌تواند ادامه بازی‌ها بعد از حذف میزبان را با چالشی جدی روبرو کند. اینکه تهدیدی در کمین برگزارکنندگان بازی‌هاست. پس همه از برد برزیل خوشحال می‌شوند و این خوشحالی است که سبب می‌شود آرژانتینی‌ها انگشت اتهام را به‌سوی اداره‌کنندگان فوتبال دنیا بگیرند. اتهام بزرگی که البته مستندی برای اثباتش ندارند اما خیلی خوب می‌توانند آنچه در ریو و دیگر شهرهای میزبان جام جهانی در حال رخ دادن است را به واسطه‌اش توجیه کنند.
برزیل حالا امیدوار است. برد برابر کرواسی یعنی آن‌ها برای صعود به دور دوم فقط ۳ امتیاز دیگر می‌خواهند. اتفاقی که دیگر خیلی دور از انتظار نیست. کارشناسان بزرگ فوتبال دنیا نوشتند برزیل با این بازی و این جو حمایت‌های مردمی برای رسیدن به ۴ تیم نهایی خیلی مشکلی نخواهد داشت. اما رسیدن به فینال و قهرمانی چیزی است که شاید دوباره اتحاد و همدلی و حس غرور را به زرد پوشان برمی‌گرداند.