آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب

۲۵ خرداد ۱۳۹۳

لیلا ملک محمدی

وبلاگ


دردسر هسته‌ای برای دانشجویان ایرانی در نروژ


IMG_5863

 

حدود دو ماه پیش در یکی از وبسایت‌های نروژ گزارشی منتشر شد که به نقل از پلیس امنیت این کشور از لغو پذیرش ۶۴ دانشجوی ایرانی خبر می‌داد. در خبر نوشته شده بود این دانشجویان برای یادگیری «دانش‌های غیرمجاز» به نروژ می‌آیند. منظور از دانش‌های غیرمجاز، رشته‌های مرتبط با انرژی یا تسلیحات هسته‌ای است و به ادعای گزارش یادشده این ۶۴ دانشجو قرار بود آموخته‌های خود را در اختیار برنامه‌ی انرژی هسته‌ای حکومت ایران قرار دهند. در همان زمان نامه‌ای نیز از سوی وزیر آموزش عالی این کشور به دانشگاه‌ها ارسال شد که در آن به مسئولان دانشگاه‌ها ابلاغ شده بود در رشته‌هایی چون مهندسی مواد، آی تی، علوم رایانه‌ای، فیزیک، ریاضی، شیمی، بیوشیمی، مکانیک، مکاترونیک، هوافضا و فیزیک هسته‌ای به جذب دانشجوی ایرانی اقدام نکنند. علاوه بر این ۶۴ دانشجو، که پذیرش گرفته بودند اما به آن‌ها ویزای ورود به خاک نروژ داده نشد، ۱۰ دانشجوی ایرانی مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز بر مبنای همین ادعا از دانشگاه‌های این کشور اخراج شدند؛ ادعایی که توسط خود این دانشجویان، همکلاسی‌ها و استادان نروژی‌شان رد شد. بسیاری معتقدند پلیس امنیت اسناد قابل اتکایی برای اثبات این ادعا ندارد و از طرفی، مقامات دانشگاهی نیز می‌گویند رشته‌های این دانشجویان ربطی به دانش هسته‌ای ندارد. به عنوان مثال تحصیلات تخصصی یکی از دانشجویانی که در مقطع دکترا اخراج شد از زیرشاخه‌های رشته‌ی مواد محسوب می‌شود، اما با آلاینده‌های محیط زیست یا گازهای گلخانه‌ای مرتبط است و به تسلیحات هسته‌ای ربطی ندارد. با این وجود ۱۰ دانشجوی اخراج‌شده از دانشگاه‌های نروژ، از اداره‌ی مهاجرت این کشور نامه‌ای دریافت کرده‌ و برای ترک خاک، فرصت گرفته‌اند. برخی از این دانشجویان برای ادامه‌ی زندگی در نروژ برنامه‌ریزی کرده بودند و قصد بازگشتن به ایران را نیز نداشتند.
در این دو ماه پلیس امنیت و اداره‌ی مهاجرت نروژ آماج اعتراض‌های برخی رسانه‌ها، دانشجویان و استادان دانشگاه‌های این کشور بوده‌اند. روزنامه‌نگاران نروژی برای رساندن صدای اعتراض این دانشجویان به مقامات این کشور، با برخی از آن‌ها گفت‌وگو کرده‌اند؛ ویدئوهایی تهیه شده که در آن دانشجویان نروژی تعجب خود را از واکنش عجیب پلیس امنیت و اداره‌ی مهاجرت نسبت به دانشجویان ایرانی ابراز کرده‌اند و برخی از استادان نیز نامه‌ی اعتراضی خود را در اختیار رسانه‌ها قرار داده‌اند. نامه‌ی رییس دانشگاه «اِن تی اِن یو»ی شهر ترندهایم به اداره‌ی مهاجرت درباره‌ی سه دانشجوی ایرانی این دانشگاه نیز از جمله اقدامات اعتراضی مقامات دانشگاهی این کشور بوده است. همچنین در شبکه‌های اجتماعی صفحه‌ها و گروه‌هایی به زبان‌های انگلیسی و نروژی ایجاد شده که به انتشار خبرها و تصاویر مربوط به این دانشجویان اختصاص دارد.
در تازه‌ترین واکنش اعتراضی، ده‌ها دانشجوی ایرانی و غیرایرانی روز پنجشنبه ۱۲ ژوئن در دانشگاه‌های پنج شهر بزرگ این کشور، اسلو، برگن، ترندهایم، استاوانگر و نارویک، تجمع کرده و برگه‌هایی را در اعتراض به تصمیمات جدید این کشور امضا کردند. در برگه‌ها از قوانین تبعیض‌آمیز نروژ علیه دانشجویان و مغایرت تصمیمات جدید این کشور با قراردادهای حقوق بشری نوشته‌ شده و از مقامات این کشور خواسته شده از گسترش قوانین تبعیض‌آمیز و ناعادلانه جلوگیری کنند و تخصص و قابلیت این دانشجویان را به رسمیت بشناسند.

یکی از دلایل نروژ برای تحدید ادامه‌ی تحصیل دانشجویان ایرانی در این کشور، تعهد به سازمان ملل در تصویب تحریم‌ها علیه ایران است و به نظر می‌رسد دلیل دیگر تصویب این قوانین سخت‌گیرانه، استقبال دانشجویان ایرانی از دانشگاه‌های این کشور باشد.

یکی از دلایل نروژ برای تحدید ادامه‌ی تحصیل دانشجویان ایرانی در این کشور، تعهد به سازمان ملل در تصویب تحریم‌ها علیه ایران است و به نظر می‌رسد دلیل دیگر تصویب این قوانین سخت‌گیرانه، استقبال دانشجویان ایرانی از دانشگاه‌های این کشور باشد.
سال گذشته روزنامه‌ی آفتِن بِلادِ نروژ در گزارشی با تیتر «طوفان دانشجو از خارج به نروژ» به انگیزه‌ی بالای دانشجویان ایرانی در گرفتن بورس تحصیلی از دانشگاه‌های این کشور اشاره کرده و نوشته بود: «بیش از ۵۰ درصد دانشجویانی که از دانشگاه‌های نروژ بورس تحصیلی می‌گیرند ایرانی‌اند. دیگر دانشجویانی که به دنبال گرفتن بورس تحصیلی به نروژ می‌آیند از کشورهای هند، چین، نیجریه، پاکستان و کشورهای اروپایی هستند.»
این روزنامه به نقل از یک استاد دانشگاه که درباره‌ی گرایش دانشجویان خارجی به تحصیل در دانشگاه‌های نروژ تحقیق می‌کند، درباره‌ی انگیزه‌های دانشجویان ایرانی از ادامه تحصیل در نروژ نوشته بود: «کشوری مثل نروژ برای دانشجویانی که از ایران می‌آیند جذاب است و این موضوع برای ما عجیب نیست. آن‌ها ضمن تحصیل، حقوق خوبی در این کشور دریافت می‌کنند و چشم‌اندازشان داشتن شغلی با حقوق بسیار بالا‌تر از یک پروفسور در این کشور است. همچنین اشتغال به تحصیل دانشجویان ایرانی در نروژ نوعی مهاجرت پنهان است. آن‌ها ضمن گرفتن بورس تحصیلی شانس منحصر به فردی برای رسیدن به یک زندگی کاری در غرب دارند.»
به گفته‌ی این استاد دانشگاه، بیشتر دانشجویانی که در رشته‌های نفتی از دانشگاه‌های نروژ مدرک دکترا می‌گیرند در شرکت‌های نفتی به کار مشغول و در نروژ ماندگار می‌شوند.
بنابر این گزارش بیشترین آمار دانشجویان خارجی، که بدون بورس تحصیلی برای ادامه تحصیل به نروژ می‌آیند، به ترتیب به کشورهای چین، آلمان، روسیه، اسپانیا، فرانسه، آمریکا، اتیوپی، نپال، غنا و ایتالیا مربوط می‌شود.
همچنین چندی پیش آماری از ترافیک سایت دانشگاه شهر استاوانگر منتشر شده بود که نشان می‌داد پس از نروژ، ایران دومین کشور بازدیدکننده از سایت این دانشگاه است.

عکس‌های زیر به تجمع دانشجویان شهر استاوانگر در اعتراض به سیاست‌های جدید دولت نروژ در برابر دانشجویان ایرانی اختصاص دارد: