آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب

۱۶ خرداد ۱۳۹۳

پوریا قاسمی

اجتماع


ایران از همه جا ارزانتر


مقایسۀ ارزش تقریبی بازیکنان حاضر در ترکیب اصلی چهار تیم گروه F جام جهانی

ارزش
اگرچه هزینه‌های صورت گرفته برای آمادگی تیم‌ها از رده‌های پایه تا اردوهای آمادگی تیم ملّی بزرگسالان هم شمردنی‌ است، در اینجا امّا نگاهی بیندازیم به ارزش تقریبی بازیکنان حاضر در ترکیب چهار تیم گروه F که تیم ایران در آن حاضر است. در این مقایسه قیمت یازده نفر اصلی احتمالی هر کدام از تیم‌ها را محاسبه کرده‌ام. این یازده نفر را در مورد سه تیم هم‌گروه ایران با نگاهی به ترکیب مهم‌ترین بازی‌های مرحلۀ مقدّماتی و فهرست نهایی‌شان برای جام جهانی برگزیدم که حتماً می‌توان به آنها ایراد گرفت و جای بعضی‌ها را عوض کرد. در نهایت امّا خواهیم دید که در مقایسۀ ارزش تقریبی تیم‌ها ، تغییر یکی دو بازیکن، تاًثیر چندانی نداشته است.

فهرست یازده نفر احتمالی آرژانتین را به همراه قیمت هر بازیکن بر اساس آنچه سایت transfermarkt.co.uk منتشر می‌کند ببینید. مجموع ۳۰۱٫۷ میلیون یورویی ارزش این ترکیب احتمالی آن‌قدر نجومی و دور از دسترس هست که تغییرات کوچکی در حضور و عدم حضور بازیکنی، دیگر تاًثیری در ابعاد ماجرا نداشته باشد. نکتۀ جالب دربارۀ آرژانتین اینکه بازیکنان گران‌قیمت این تیم در خطوط میانی و حمله آن‌قدر ترافیک دارند که ارزش کلّی نفرات آنها بیش از اینها هم باشد و به لطف این که در چیدمان یازده نفره مثلا نیاز به دروازه‌بانی چون رومرو با قیمت پایینش هست، رقم تقریبی ارزش آرژانتین در همین حد باقی مانده. حضور سنگین لیونل مسی هم که به تنهایی بیش از یک سوم ارزش مالی تیمش را سبب شده، نباید فراموش کرد.
در مورد بوسنی و هرزگوین، و نیجریه از آنجا که به اندازۀ آرژانتین پرستاره نیستند، به قیمت اینکه ترکیب، کمی دور از ذهن باشد، مثلا سه هافبک تهاجمی همزمان در زمین باشند، تقریبا گران‌ترین یازده نفررا‌ انتخاب‌کردم.

Untitled
حضورستاره‌های نوظهور بوسنی در لیگ‌های معتبر اروپایی ارزش مالی این تیم را از نیجریه هم بیشتر کرده. در حالی که گران‌قیمت‌ترین بازیکنان بوسنی ژکو و پیانیچ هستند و روی هم رفته نزدیک به نیمی از قیمت بوسنی را سهم برده‌اند، اوبی میکل همچنان ستارۀ بی‌چون و چرای نیجریه است و با گران‌ترین بها، سهمی نزدیک به یک سوم از ارزش تیم ملّی کشورش را دارد. نکتۀ جالب اینکه نیجریه را هر طور در زمین بچینید به هر حال یکی دو بازیکن در حدود قیمت بازیکنان ایران خواهد داشت!
و امّا ایران. با اشراف بیشتری که نسبت به شرایط ایران داشتم ترکیب احتمالی ایران را بیشتر به واقعیّت نزدیک می‌دانم. از طرفی کارلوس کی روش در برابر آرژانتین یا هر زمانی که نیاز به دفاع مطلق داشته باشد احتمالاً امیرحسین صادقی را به نحوی به این ترکیب خواهد افزود امّا ترکیب احتمالی من حالتی طبیعی را مثلاً مقابل بوسنی تصوّر کرده؛ هر چند که در نهایت تفاوت چندانی هم نخواهد داشت. و نکتۀ پایانی این که به غیر از هاشم بیک‌زاده قیمت دیگر بازیکنان ایران هم در سایت transfermarkt.co.uk موجود بود و ارزش هاشم بیک‌زاده را هم به لطف فهرست تازه منتشر شدۀ وزارت ورزش استخراج و به تقریبی از یورو برگرداندم.
Untitled 1
مشاهده می‌کنید که مجموع قیمت بازیکنان ایران به شانزده میلیون یورو هم نمی‌رسد یعنی ژکو یا پیانیچ بوسنیایی‌ها و یا اوبی‌میکل نیجریه یک‌ تنه چند میلیونی از کلّ تیم ما گران‌تر هستند!
گران‌قیمت‌ترین بازیکن ایران مطابق انتظار اشکان دژاگه است با سه میلیون یورو ارزش در بازار.
شاید نکتۀ مثبت، یک‌ دستی و نزدیکی حدود قیمت بازیکنان تیم ملّی ایران باشد که به کمک تیم در این مقایسه بیاید. ولی بیایید یک بار دیگر نگاهی به مجموع ارزش بازیکنان چهار تیم بیندازیم. ۳۰۱٫۷ میلیون یورو ارزش آرژانتین و بازیکنانش، آن هم بدون احتساب ذخیره‌های طلایی؛ ۹۰٫۷ میلیون یورو بهای بوسنیایی‌ها و ۵۷٫۳ میلیون یورو قیمت کلّی تیم نیجریه در برابر ۱۵٫۱۵ میلیون یورو ارزش بازیکنان ایران در بازار بین‌المللی نقل و انتقالات.
در فوتبال اعداد و ارقام بازی نمی‌کنند؛ مسی که به تنهایی ارزش کلّ بوسنی یا دو تای قیمت کلّ نیجریه را دریافت می‌کند لزوماً در جام جهانی و در ترکیب تیم ملّی همان بازیکن همیشگی نخواهد بود. ژکو که بیش از مجموع تیم ایران می‌ارزد اگر از طرف همبازی هایش به خوبی تغذیه نشود عملاً کارایی‌اش را از دست خواهد داد. و از طرفی تیم از همه جا ارزان‌تر ایران، پرفشار و به فرمان سرمربّی‌ای که بیش از همۀ این ستاره‌ها می‌ارزد در حال آماده‌سازی‌ست و همۀ ما منتظر بهترین عملکرد آن هستیم. این اعداد و ارقام امّا تنها یک چیز را یادآوری می‌کند. با همۀ آرزوها و به امید بهترین نتیجه‌ها و صعود از گروه F جام جهانی برزیل، اگر هر سه بازی‌مان را هم واگذار کنیم و حذف شویم، آیا نتیجۀ بعیدی نبوده؟ ما برای پیروزی می‌رویم امّا این آمار تنها یادآور می‌شوند که هفت امتیاز از مکزیک و پرتغال و آنگولا گرفتن به آن راحتی‌ها هم نیست. موفّقیّت در جام جهانی را با یک کلیک دوازده دلاری نمی‌توان یک‌شبه خرید.