آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب

۶ اسفند ۱۳۹۲

گلبرگ باشی gholbargh-bashi

اجتماع


تولدی دیگر


مجموعه‌ای از واقعیت‌های تصویری

تولد7
مثل اکثر والدین٬ من هم وقتی مادر شدم٬ مشغول ثبت کردن لحظات زندگی کودکانم شدم. کاری که این روز‌ها به کمک دوربین‌های دیجیتال به امری آسان و کم خرج تبدیل شده است. ولی در سال ۲۰۱۰ توانایی خرید یک دوربین دیجیتال حرفه‌ای را پیدا کردم تا بتوانم عکاسی‌ام را بهترکنم.

ایدۀ “تولدی دیگر٫ مجموعه‌ای از واقعیت‌های تصویری” زمانی شکل گرفت که من شروع به جمع آوری فهرستی از کتابها و فیلمهایی با شخصیت‌های قهرمانان زن کردم تا با فرزندانم به خواندن و دیدنشان بنشینم. در این حین به عنوان استاد دانشکده دائمآ ذهنم درگیر شخصیت‌های زنان تاریخی بود که در مورد آنها تدریس می‌کردم.

پس از آشنایی دخترم با شخصیت جورجیا اوکیف Georgia O’Keefe در مهد کودک، شیفتگی مشترک ما به این هنرمند خارق العاده آغاز شد. هرچه کتاب مخصوص کودکان در مورد اوکیف پیدا می‌کردم٬ می‌خریدم و با هم می‌خواندیم. نقاشی‌هایش را آنلاین و در موزه‌های نیویورک نگاه می‌کردیم و با دخترم حتی فیلم و برنامه‌های تلویزیونی که راجع به جورجیا اوکیف ساخته شده است را تماشا می‌کردیم. برای چند ماه٬ خانۀ ما توسط جورجیا تسخیر شده بود و هنوز هم بعضی وقتها سبک جورجیا را در نقاشی‌های فرزندانم می‌بینم.

چنین کارهایی در خانۀ ما عجیب نیست؛ به عنوان مثال قبل از سفری به مکزیک٬ من دو کتاب تصویری کودک در مورد فریدا کالو Frida Kahlo و دییگو ریورا Diego Rivera تهیه کرده بودم و در هنگام سفر همگی ما از خواندن آن لذت می‌بردیم .

من همواره به دنبال راهی بودم و هستم که یک توازن برای کمبود الگوهای مثبت از زنان و الگوهای صلح‌جو و متنوع از مردان را که در فضای آمریکای امروزی کم هستند پیدا کنم (چون فرزندانم متعلق به این جامعه هستند).

در این چند سال اخیر من در یک آلبوم آنلاین در صفحه‌ای فمینیستی به نام BrainQuake شروع به جمع آوری عکس٬ نقاشی وتصاویری مثبت و توانمند ساز Visual References برای کودکان کرده‌ام.

در پاییز ۲۰۱۳ (١٣٩٢) بود که دخترم به صفحۀ مانیتورم اشاره کرد و پرسید این خانم کیه؟

من در حال خواندن مقاله‌ای از شیرین عبادی٬ برندهء جایزۀ نوبل بودم. دخترم کنجکاو بود که بداند او کیست. دخترم که در خانه ما قدرت تقلید وهنرپیشگی دارد٬ سریعا چهره‌اش را شبیه شیرین عبادی کرد. از او پرسیدم که آیا دوست دارد خانمهای فوق العادۀ ایرانی را بشناسد که فارسی هم صحبت می کنند؟
و در اینجا بود که پروژه “واقعیت‌های تصویری” با سرزندگی شروع شد.
هنگامی که عکسها را گرفتیم و من در حال ویرایش عکس‌ا بودم٬ دخترم چلگیس با خندۀ شیطنت آمیز و چشمانی تیزبین مرا نگاه می‌کرد…
تولد1
تولد3
تولد4
تولد2