آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب

۵ اسفند ۱۳۹۲

بهرام میلانی

اجتماع


بهترین راهنمای اسکار جهان : نسخه اسکار ۸۶


بهترین فیلم های اسکار 2014

بهترین های اسکار

 

هیچ چیز بدتر از این نیست که به مراسم اسکار نزدیک شوی و هیچ چیز راجع به فیلمهایی که در حال رقابت هستند ندانی؛ و باید قبول کرد خیلی سخت است که به کافه بروی و ندانی که این “جاسمین غمگین” وودی آلن کیست که همه راجع به او صحبت می‌کنند . اما نگران نباشید چون ما به عنوان حامی و طرفدار شما هر آنچه که شما لازم است راجع به فیلمهای اسکاری امسال بدانید را به شما می‌گوییم تا حتی در برابر سخت ترین سؤالات نیز آماده باشید و بتوانید با اطلاعات سینمایی فوق العاده تان مخاطبانتان را تحت تاًثیر قرار بدهید .
________________________________________

wolf
گرگ وال استریت ( The Wolf of Wall Street )
کارگردان : مارتین اسکورسیزی
بازیگران : لئوناردو دی کاپریو , جونا هیل

فیلم بر اساس زندگی جردن بلفورت ساخته شده است و داستان به قدرت رسیدن و پس از آن به زندان افتادن او را تعریف می‌کند . “گرگ وال استریت” از کارگردانی فوق العادۀ مارتین اسکورسیزی و تدوین مثال زدنی ثلما شونمیکر بهره می‌برد . شیوۀ روایی فیلم بسیار شبیه به فیلم رفقای خوب و کازینو اثر همین کارگردان و دیگر فیلم حاضر در اسکار یعنی کلک آمریکایی ست .
گرگ وال استریت در پنج شاخۀ متنوع بهترین نقش اول مرد ( دی کاپریو) , بهترین نقش مکمل مرد ( جونا هیل) , بهترین فیلم , بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامۀ اقتباسی برای ترنس وینتر نامزد شده است . بر اساس پیش بینی کارشناسان جدیدترین فیلم اسکورسیزی به خاطر به بی پردگی در نشان دادن مسائل جنسی و کارهای خلافکاران، اقبال چندانی برای بردن هیچ‌کدام از جوایزرا ندارد . یکی از موارد تعجب انگیز در مورد این فیلم نامزد نشدن ثلما شونمیکر برای تدوین گرگ وال استریت است .
از موارد جالب دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد جدال فراوان پیرامون چگونگی نشان دادن قهرمان فیلم است . بسیاری از بینندگان عادی اسکورسیزی را متهم به ستایش جردن بلفورت در فیلمش کردند. البته به گفته بسیاری از منتقدین این اتهام ناشی از درک نکردن فیلم است و اگر این فیلم به درستی تماشا شود می‌توان حتی نفرت کارگردان از شخصیت اول فیلمش را احساس کرد چیزی که در فیلمهای اسکورسیزی کم سابقه است .

________________________________________

ame 1
کلک آمریکایی (American Hustle )
کارگردان : دیوید او. راسل
بازیگران : کریستین بیل , ایمی آدامز , بردلی کوپر و جنیفر لارنس

“کلک آمریکایی” ماجرای به دام افتادن دو کلاهبردار حرفه ای به نامهای اروینگ روزنفلد (بیل) و سیدنی پرسر (آدامز) توسط ریچی دی مازو (کوپر) را روایت می‌کند . اتفاقی که منجر به همکاری این سه برای به دام انداختن دیگر سیاستمداران فاسد نیوجرسی می‌شود .
فیلم جدید دیوید “او. راسل” از سبک کارگردانی مارتین اسکورسیزی استفاده بسیاری می‌برد و بازی رابرت دنیرو در فیلم، این شباهت را بیش از پیش می‌کند . منتقدان در ابتدای اکران کلک آمریکایی به حمایت بی شائبه از فیلم پرداختند و حتی قبل از بیرون آمدن گرگ وال استریت آن را بهترین فیلم و شاهکار سال نامیدند. با گذشت زمان این تب فروکش کرد و حتی بعضی از منتقدانی که به حمایت از کلک آمریکایی می‌پرداختند بر علیه فیلم مقاله ها نوشتند. اتفاقی مشابه به آنچه که برای فیلم دفترچۀ‌امیدبخش ( Silver Lining playbook )اثر قبلی او. راسل افتاد. با این حال این فیلم هنوز هم یکی از بهترین های ۲۰۱۳ به حساب می‌آید و شانس زیادی برای جایزه گرفتن در اسکار دارد . مواردی که کلک آمریکایی در آن نامزد اسکار شده است شامل بهترین بازیگر نقش اول مرد (بیل) , بهترین بازیگر نقش اول زن (ایمی آدامز) , بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (بردلی کوپر) , بهترین بازیگر نقش مکمل زن (جنیفر لارنس) , بهترین فیلم , بهترین فیلمنامه , بهترین کارگردانی , بهترین ادیت و بهترین طراحی صحنه است. کلک آمریکایی، یکی از شانس‌های اصلی برای بهترین نقش مکمل زن و بهترین فیلم حساب می‌شود .

________________________________________

cap1
کاپیتان فیلیپس (Captain Phillips)
کارگردان : پل گرینگرس
بازیگران : تام هنکس , بارخاد عبدی

پل گرین‌گرس بعد از مدت کوتاهی کم کاری با فیلم هیجانی “کاپیتان فیلیپس” به پردۀ نقره ای بازگشت و به فیلم‌بازان جهان یادآوری کرد که چرا هنوز از او به عنوان یکی از بهترین کارگردانان این ژانر یاد می‌شود . فیلم در مورد واقعۀ ربوده شدن کشتی تجاری آلاباما توسط دزدان دریایی سومالی در سال ۲۰۰۹ است . فیلم جدید گرین‌گرس از سوی منتقدان به خاطر بازی قوی بازیگرانش و کارگردانی پختۀ گرین‌گرس تحسین شده است .
“کاپیتان فیلیپس” در شش رشتۀ مختلف نامزد شده است که شامل بهترین بازیگر نقش مکمل (بارخاد عبدی) , بهترین فیلم , بهترین تدوین , بهترین تنظیم صدا , بهترین میکس صدا و بهترین فیلمنامه اقتباسی است . نکته ای که تعجب ناظران را برانگیخت نامزد نشدن تام هنکس برای بهترین بازیگر نقش اول بود , بسیاری باور داشتند که این بهترین بازی تام هنکس در چند سال اخیر بوده است . از سوی دیگر نامزد شدن بارخاد عبدی تحسین افراد زیادی را برانگیخت و خیلی از صاحب نظران از اینکه آکادمی اسکار زاویه دید خود را در انتخاب بازیگران مکمل باز کرده است اظهار امیدواری کردند .

________________________________________

dalas2
باشگاه خریداران دالاس (Dallas Buyers Club )
کارگردان : ژان-مارک والی
بازیگران : متیو مک کانهی , جرد لتو , جنیفر گارنر

شهرت فیلم “باشگاه خریداران دالاس” مدیون متیو مک کانهی است . مک کانهی تمام بار فیلم را یک تنه به دوش می‌کشد و چنان بازی به نمایش می‌گذارد که تمام مشکلات فیلم از برابر چشمان بیننده محو می‌شوند . البته نمی‌شود از بازی زیبای جرد لتو هم صرف نظر کرد؛اگرچه بازی او زیر سایۀ عظمت مک کانهی کم دیده می‌شود . ژان مارک والی کارگردان باشگاه خریداران دالاس فیلم را بر اساس زندگینامۀ ران وودروف، گاوچران مبتلا به ایدز ساخته است که دست به قاچاق دارو برای درمان دیگر بیماران مبتلا به ایدز می‌زند . این فیلم در ابتدا به عنوان یکی از اقبال‌های اسکار شناخته نمی‌شد اما با جوایزی که در جشنواره های مختلف کسب کرد توانست نظر اعضای آکادمی را عوض کند .
باشگاه خریداران دالاس در ۶ بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد (مک کانهی) , بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (لتو), بهترین فیلم , بهترین تدوین , بهترین گریم و بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی نامزد جایزه اسکار شده است که در این میان متیو مک کانهی و جرد لتو شانس اول اسکار در رشته های خود حساب می‌شوند .

________________________________________

blue
جاسمین غمگین ( Blue Jasmine )
کارگردان : وودی آلن
بازیگران : کیت بلانشت , الک بلدوین , سالی هاکینز ,لوئی سی.کی. , پیتر سارسگارد

وودی آلن، شصت سال است که فیلم می‌سازد و هنوز هم مانند دوران جوانی‌اش شگفتی آفرین است . این بار وودی آلن به سراغ نمایشنامۀ “اتوبوسی به نام هوس” نوشتۀ تنسی ویلیامز رفته است و قهرمان رنجور و شکست خورده او را به زمان ما آورده است. زمانه ای که اگر از دریچه چشمان قهرمان فیلم به آن بنگرید جهانی ناامن و سرد است. یاسمن غمگین روایتگر زندگی جاسمین فرانسیس است که از بالاترین طبقات اجتماعی به طبقات پایین سقوط کرده و برای اینکه بتواند خودش را جمع و جور کند به خانۀ خواهر جوانترش پناه آورده است .
از داستان فیلم که بگذریم شاید آنچه که بیش از همه، منتقدین و اعضای آکادمی را مجذوب کرده است بازی خیره کنندۀ کیت بلانشت در نقش جاسمین است . بلانشت موفق شده است تا با بازیگری فوق العادۀ خود حتی نام وودی آلن را نیز از روی فیلم پاک و جاسمین غمگین را به نام خود تمام کند؛ کاری که او را تبدیل به شانس اول اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن کرده است و اگر اتفاق خاصی رخ ندهد حتماً این جایزه به او می‌رسد .
جدیدترین فیلم وودی آلن در دو رشتۀ دیگر بهترین بازیگر نقش مکمل زن (سالی هاکینز) و بهترین فیلمنامۀ غیر اقتباسی نیز موفق به نامزدی شده است .
________________________________________

gra1
گرانش (Gravity)
کارگردان : آلفونسو کوارون
بازیگران : ساندرا بولاک , جورج کلونی , اد هریس

“گرانش” موقعیتی است برای نشان دادن قدرت خارق العادۀ کارگردانی “آلفونسو کوارون” . کورارون مانند یک عروسک گردان حرفه ای با دوربین , نور و صدا بازی و تجربه ای تکرار نشدنی و خاص را به بینندگان اهدا می‌کند . البته این کار بدون وجود امانوئل لوبزکی، فیلمبردار زبردست اش امکان پذیر نبود . کوارون در گرانش داستان پنج فضانورد را تعریف می‌کند که برای تعمیر تلسکوپ هابل به فضا می‌روند . در حین انجام این ماًموریت، حادثه ای رخ می‌دهد و تنها از گروه اعزامی، بولاک و کلونی زنده می‌مانند؛ اما این زنده ماندن مساوی با نجات یافتن نیست چون حالا این دو فضانورد باید در میان اعماق فضا راهی برای بازگشت به خانه پیدا کنند .
جدیدترین اثر کوارون که ماه قبل موفق به کسب جایزه گلدن گلاب بهترین کارگردانی شده بود حالا باید در ده رشته با فیلمهای دیگر به رقابت بپردازد . این رشته ها شامل بهترین بازیگر نقش اول زن (بولاک) , بهترین فیلم , بهترین فیلمبرداری , بهترین کارگردانی , بهترین تدوین , بهترین موسیقی متن , بهترین طراحی صحنه , بهترین تدوین صدا , بهترین میکس صدا و بهترین جلوه های ویژه است که در این میان فیلم کوارون شانس اول برای جایزه بهترین کارگردانی است .
________________________________________

her
او (Her)
کارگردان : اسپایک جونز
بازیگران : یاکین(واکین؟) فینیکس , اسکارلت جوهانسون , ایمی آدامز , رونی مارا , اولیویا وایلد

“او” ، یکی از خاص‌ترین فیلمهای امسال است. این فیلم دارای شخصیت مخصوص به خود است. شخصیتی که در دیگر فیلمهای اسکاری امسال دیده نمی‌شود . اسپایک جونز که در گذشته با فیلمهایی مانند “جان مالکوویچ بودن” نشان داده بود که کارگردان قابلی است امسال با” او” به اوج سبک خود می‌رسد . این فیلم روایت زندگی مردی تنهاست که پس از طلاق از همسرش عاشق “سیستم عامل” فوق هوشمند خود می‌شود , سیستم عاملی که او را می‌فهمد , درک می‌کند و خالی از ضعف‌های انسانی است .
منتقدان معتقدند که اسپایک جونز برای ساخت این فیلم مانند فیلمهای قبلی اش به زندگی شخصی خود رجوع کرده و تجربیات پس از طلاق خود را به وسلیۀ این داستان عجیب به روی پرده آورده است .
“او”، امسال از سوی آکادمی در پنج بخش بهترین فیلم , بهترین فیلمنامۀ غیراقتباسی , بهترین موسیقی متن , بهترین آهنگ و بهترین طراحی صحنه نامزد شده است که با توجه به تجربه این فیلم در جشنواره‌های دیگر، شانس جونز برای بردن بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه بالاست .
________________________________________

neb1
نبراسکا
کارگردان : الکساندر پین
بازیگران : بروس درن , ویل فورته , باب ادنکیرک , استیسی کیش

پیرمردی(درن) یک میلیون دلار جایزه می‌برد و تصمیم به سفری طولانی برای به دست آوردن جایزه‌اش می‌گیرد , پسر او (فورته) که می‌داند این جایزه حقه‌ای بیش نیست، پدرش را از سر دلسوزی در این سفر همراهی می‌کند . همین داستان ساده به الکساندر پین فرصت می‌دهد تا نگاهی عمیق به شخصیت های داستانش بیندازد و بیننده را به سفری شاعرانه بر روی پردۀ نقره ای ببرد . پین که تا به حال دو جایزۀ اسکار برای فیلمنامه نویسی گرفته امسال نیز موفق شده است تا دل اعضای آکادمی را به دست بیاورد ونامزد اسکار برای بهترین کارگردانی شود. البته نباید تمام موفقیت این فیلم را به پای پین نوشت. آنچه که نبراسکا را در وهلۀ اول بر سر زبانها انداخت بازی جذاب بروس درن در نقش اول فیلم بود. نقشی که برای او جایزۀ بهترین بازیگر نقش اول را به ارمغان اورد و اگر قرعۀ شانس به نام او بیفتد شاید بتواند اسکار بهترین بازیگر سال ۲۰۱۳ را نیز به نام خود ثبت کند .
نبراسکا علاوه بر رشته های ذکر شده برای بهترین فیلم , بهترین فیلمنامه غیراقتباسی , بهترین فیلمبرداری و بهترین بازیگر نقش مکمل زن نیز نامزد جایزۀ اسکار شده است .
________________________________________

phil
فیلومینا (Philomena)
کارگردان : استفن فریرز
بازیگران : جودی دنچ , استیو کوگان

استیو کوگان و جف پوپ فیلمنامه “فیلومینا” را بر اساس کتاب “کودک گمشده فیلومینا لی” نوشته اند؛ کتابی که به جستجوی مارتین سیکس اسمیف برای فرزند گمشدۀ فیلومینا لی می‌پردازد . فیلومینا که قبل از ازدواج بچه دار شده بود به دلیل فشار جامعۀ اطراف خود مجبور می‌شود تا پسرش را به فرزندخواندگی خانواده ای آمریکایی بسپرد. لی اما پس از جدایی از فرزندش دوری را طاقت فرسا می‌یابد و برای پیدا کردن فرزندش دست به جستجویی پنجاه ساله می‌زند . آنچه که این فیلم را خاص میک‌ند شیرینی و آرامش بخش بودن داستان با وجود موضوع دردناک آن است . فیلم، رابطۀ دو انسان کاملاً متفاوت را نشان می‌دهد که یاد می‌گیرند تا با هم کنار بیایند و ببخشند . مجموعۀ کارگردانی حساب شده فریرز و بازی‌های مسلط دنچ و کوگان، فیلم فیلومنا را از آنچه که می‌توانست یک فیلم هندی باشد نجات می‌دهد و تبدیل به فیلمی میک‌ند که نامزد بهترین فیلم سال شود . در کنار این نامزدی، دنچ برای بهترین بازیگری و کوگان برای بهترین فیلمنامۀ اقتباسی موفق به رقابت کردن با دیگر بازیگران و نویسندگان حاضر در اسکار شده اند .
________________________________________

12
۱۲ سال بردگی ( twelve years a slave )
کارگردان : استیو مک کویین ( با استیو مک کویین بازیگر اشتباه نشود)
بازیگران : مایکل فسبندر , چیوتل اجیوفور

در آخر می‌رسیم به فیلمی که اسکار را می‌برد و شما هم بدون آنکه آن را تماشا کنید می‌گویید که حقش نبود . بیایید از اول همه چیز را بررسی کنیم . کارگردانی فیلم عالی است و در آن شکی نیست . بازی‌ها همه درجۀ یک هستند و فیلم راجع به مرد سیاهپوست آزادی است که به بردگی در می آید و سالها در اسارت می‌ماند. مثالی از خیر و شر و گذشتۀ سیاه آمریکا. شاید فیلم از نظر بصری خشن باشد ولی خب هر آن چیزی که یک فیلم اسکاری احتیاج دارد را شامل می‌شود از مردی که برای زنده ماندن می‌جنگد و دل به کوچک ترین بارقه های امید می‌بندد تا داستانی که باعث نمی‌شود بیننده راجع به آن زیاد فکر کند یا سؤال‌های پیچیدۀ فلسفی از خود بپرسد , از سوی دیگر در سالی که مردم سیاهپوست آمریکا به خاطر ماجرای تریوان مارتین، سر و صدای زیاد به پا کردند، این فیلم می‌تواند نشانگر خوبی از ظلمی که بر سیاهان رفته است باشد . توضیح بیشتری لازم نیست ولی بدانید که این فیلم اسکار را می‌برد مگر اینکه اعضای آکادمی توسط موجودات فضایی دزدیده شوند و جای آنها را افرادی جدید بگیرند. البته نباید فراموش کرد که این فیلم در هشت رشتۀ دیگر هم نامزد شده است که در این میان احتمال کسب جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای لوپیتا نیونگو نیز وجود دارد .
________________________________________

inside
جای چه کسانی خالی است ؟

سال ۲۰۱۳ آنقدر سال خوبی بود که انتخاب چند هنرمند از میان تمام این هنرمندان واقعا کاری سخت و بدون ضایع کردن حق بعضی از افراد غیر ممکن است . شاید اولین نامی که در این میان به ذهن برسد رابرت ردفورد باشد . ردفورد امسال با بازی در نقش پیرمردی که تنها در میان دریا سرگردان است، نمایش یک نفرۀ خارق العاده ای را به اجرا گذاشت که فقط از یک بازیگر کارکشته و سطح بالا مانند ردفور بر می‌آمد . دومین فرد یا بهتر بگوییم افرادی که مورد کم توجهی جشنواره های امسال قرار گرفتند برادران کوئن با اثر کوچک و کم خرجشان “درون لویین دیویس” بودند . این دو برادر که از سال ۲۰۰۷ همیشه پای ثابت اسکاراند امسال اما نتوانستند نظر داوران آکادمی را به خود جلب کنند که البته انتقادهایی نیز درپی داشت .