آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۱۶ بهمن ۱۳۹۲

صمد قربان زاده

عکس


مجموعه عکس «زخم»


صمد قربان‌زاده متولد ١٣۶٣ ارومیه است و در رشته‌ی گرافیک دانشگاه فردوسی مشهد لیسانس گرفته است. خودش می‌گوید که دو بار متولد شده: بار اول هنگامی که مادرش چشمان او را به جهان گشود و بار دوم زمانی که در سال ١٣٨۴ دوربین او چشمانش را دوباره به جهان گشود. تولد اولش چشمانش را به جهان رنگ‌ها گشود و تولد دومش چشمانش را به جهان تاریکی‌ها، و پس از تولد دومش بود که تلاش کرد تا در دنیای واقعی تصاویری را ببیند که از ذهنش می‌گذشت.
سوژه‌ی مجموعه عکس صمد «زن» است، زنانى که از عالم واقع به خیال هنرمند رخنه کرده و در قالب مجموعه‌ی «زخم» ثبت شده‌اند؛ پیوندى بین رنج و زن. این انتخاب او است، پنجره‌اى است که قربان‌زاده از آن دریچه به جهان اطرافش نگریسته است.
تقریباً در تمامی آثار این عکاس درگیری‌هایی همچون گم شدن انسان، حجاب و پوشش، ارتباطات شخصی، آزادی، برابری حقوق، و … دیده می‌شود. او مى‌گوید: «چگونه ممکن است که این جهان نتواند درد و رنج را از خود دور کند.» صمد برای بیان تصاویری که در ذهنش وجود دارد، از شیوه‌ی فوتومونتاژ بهره می‌گیرد، سبکی از عکاسی که امکان نگارش خیال را برایش مهیا می‌کند. عکس‌هاى او خیالى اند اما حسى واقعى از رنج و درد را منعکس مى‌کنند.
قربان‌زاده مدرس عکاسی در شهر ارومیه است و در کنار آن پروژه‌های شخصی خود را انجام می‌دهد. او در نمایشگاه‌های گروهی متعددی در ایران حضور داشته است. طی سال های ١٣٨٨ تا ١٣٩٢ عکس‌های او در جشنواره‌های عکاسی در کشورهای ازبکستان، هند، بوسنی، انگلیس، برزیل، اسلواکی و آمریکا به نمایش در آمده است. صمد قربان‌زاده جوایز متعددی را در جشنواره‌های عکاسی از کشورهای تایلند، صربستان، ازبکستان و نیز ایران دریافت کرده است.