آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۲۵ بهمن ۱۳۹۲

افشین دوراندیش

اجتماع


نگاهی به دوسالانه عکس فرش دستباف ایران


رخدادی برای پاسداشت هنر ملی سرزمین ایران/ نگاهی به دوسالانه عکس فرش دستباف ایران

سال ۱۳۸۶ بود که در میان حرکت های فرهنگی ایران اتفاقی نو ظهور کرد. اتفاقی که شاید آن زمان کسی گمان نمی کرد پس از برداشتن گام نخست بتواند به حیات خود ادامه دهد. اقدامی که منجر به بینالی ارزنده در ایران شد و امروز این بینال در راه خود استوار و محکم به عنوان یک جریان عکاسی مطرح است. جریانی که از یک سو تداوم برگزاری آن و موفقیت هایش اهمیت یافته و از سوی دیگر موضوع جذاب و خوش نقش و نگارش. این دوسالانه دوربین ها را روی فرش دستباف ایران زوم کرد. هنر- صنعتی که همه ایرانیان از دیرباز به نوعی با آن در ارتباط بوده اند. هنری ملی و بومی که آن قدر جذابیت داشت تا موضوعی باشد برای تولید و ارسال بیش از ۱۴ هزار اثر از عکاسان ایرانی در طی برگزاری این دوسالانه.


حسن سربخشیان دبیر نخستین دوره دوسالانه عکس فرش دستباف ایران شد و پس از او، محسن زین العابدینی در روند اجرای حرفه ای این دوسالانه تاکنون نقشی موثر ایفا کرده است. و البته نام هایی که در ترکیب هیات داوران این دوسالانه طی دوره های مختلف حضور داشته اند نیز بر اعتبار آن افزوده است: اسم هایی چون زنده یاد بهمن جلالی، اسماعیل عباسی، سیف اله صمدیان، عباس کیارستمی، ناصر تقوایی، ساعد نیک ذات، مجید سعیدی، افشین شاهرودی و رضی میری.

بهمن ماه امسال هم شاهد گشایش نمایشگاه و آیین معرفی و اهدای جوایز برگزیدگان سومین دوره این دوسالانه در پایتخت بودیم. ماهی که به تعبیر دبیر این دوسالانه بهمن متفاوت موزه فرش ایران را رقم زده بود و بی گمان انتخاب گالری موزه فرش ایران برای برپایی نمایشگاه و نشست های این دوسالانه نیز لطفی ویژه داشت.

بهمن ماه امسال هم شاهد گشایش نمایشگاه و آیین معرفی و اهدای جوایز برگزیدگان سومین دوره این دوسالانه در پایتخت بودیم. ماهی که به تعبیر دبیر این دوسالانه بهمن متفاوت موزه فرش ایران را رقم زده بود و بی گمان انتخاب گالری موزه فرش ایران برای برپایی نمایشگاه و نشست های این دوسالانه نیز لطفی ویژه داشت. در طبقه دوم این موزه و در جایی که عکس های فرش بالاتر از فرش های گرانبهای موزه فرش ایران قرار داشتند، ۸۰ عکس از ۶۲ عکاس به نمایش درآمد. در آیین گشایش این دوسالانه محسن زین العابدینی دبیر این دوسالانه خطاب به رییس مرکز ملی فرش ایران گفت: “وعده‌ای نیکو و ارزشمند از جانب شما خواهد بود؛ اگر همین امروز زنگ چهارمین دوسالانه را به صدا درآورید و دبیرخانه این رویداد برای گام چهارم از همین فردا کار خود را آغاز کند.”
وی افزود: به خود می بالیم که بهانه پیوند دو هنر-صنعت “فرش” و “عکس” شده ایم و امیدواریم که این راه طولانی و ارزشمند که بر سومین گام آن ایستاده ایم، با تلاش بی وقفه روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران همچنان تداوم یابد.
رضی میری داور ۳ دوره این دوسالانه با بیان اینکه فرش و عکس در جای خوبی به هم رسیده‌اند، گفت: این دو می‌توانند با یکدیگر آذرخشی به وجود آورند و بدون داشتن مالکیتی خاص، معرف ایران باشند.
نماینده هیات داوران دوسالانه عکس فرش دستباف ایران گفت: در چند دهه اخیر فرش ایران مغفول واقع شده و به فراموشی سپرده شده است و وظیفه ماست که این فراموشی را از بین ببریم و آن را به ذهن‌ها بازگردانیم.
وی با بیان اینکه نقش مرکز ملی فرش در این زمینه می‌تواند بسیار قوی باشد، ادامه داد: امیدواریم دبیرخانه دایمی دوسالانه عکس فرش دستباف ایران تشکیل شود و این راه ادامه پیدا کند.
تاکید میری بر راه اندازی دبیرخانه دایمی منجر به وعده محمد باقر آقا علیخانی رییس مرکز ملی فرش ایران درباره تشکیل دبیرخانه دایمی این رخداد که گفت: با هدف‌گذاری جدید می‌توانیم دبیرخانه دایمی دوسالانه عکس فرش دستباف را تشکیل دهیم؛ چون سه دوره از این دوسالانه را پشت سر گذاشته‌ایم و کاستی‌های آن استخراج شده است.
رونمایی از کتاب دوسالانه در همان روز گشایش نمایشگاه که اقدامی نیکو و کمتر دیده شده است، همزمان با رونمایی از لوح فشرده مولتی مدیا که حاوی آثار ۳ دوره دوسالانه بود، از دیگر برنامه های آیین گشایش این دوسالانه بود.
در پایان این مراسم به برگزیدگان سومین دوسالانه عکس فرش دستباف ایران جوایزی اهدا شد.

برگزیدگان دوسالانه سوم عبارتند از:
نفر اول:  علی حسنعلی زاده لوح تقدیر، تندیس دوسالانه و مبلغ ۲۵ میلیون ریال
نفر دوم:  سعید عامری لوح تقدیر، تندیس دوسالانه و مبلغ ۲۰ میلیون ریال
نفر سوم:  محمد ادیبی لوح تقدیر، تندیس دوسالانه و مبلغ ۱۵ میلیون ریال
هیات داوران از هفت عکاس نیز تقدیر کرد.
سید طاهر حسن پور، حسنیه سلطانشاه، لادن شجاع، جلال شمس آذران، مهدی طاهری، ابراهیم علی پور، سجاد قهرمانی
هیات داوران تقدیر ویژه ای از علی گرامی فر،  به خاطر عکسی از زلزله ورزقان که در آن نجات فرش اهمیت داشت انجام داد.
دوسالانه عکس فرش ایران با سنگ بنایی محکم که از آغاز گذاشته شده در دوره سوم اقدام به برگزاری نشست های تخصصی عکاسی فرش در ایران کرد. نشست هایی که با استقبال خوبی هم مواجه شد.این نشست ها با حضور صادق میری، رضی میری، کاوه بغدادچی، محمود مروتی و حسن غفاری در یازدهم بهمن و با هدف آشنایی هر چه بیشتر عکاسان با فرش دستباف برگزار شد.
توجه رسانه های کشور از پایگاه های تخصصی عکاسی تا رسانه ملی و روزنامه ها به این رویداد نشانگر این بود که عکاسی فرش امروز مورد توجه و اقبال خوب عکاسان قرار گرفته است و اقدام مرکز ملی فرش ایران در برگزاری ۳ دوره متوالی آن بی گمان می تواند در تاریخ فرش دستباف و عکاسی ایران برگ های زرینی را برجا گذارد.
تشکیل دبیرخانه دایمی اگر چه در دوره اول این دوسالانه وعده داده شد اما صورت نگرفت و امیدواریم این بار سخنان آقای رییس جامه عمل به تن بپوشاند و از سوی دیگر این دوسالانه اندک اندک به بیرون از مرزهای ایران نیز راه باز کند.