آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۱۹ دی ۱۳۹۲

فرنوش امیرشاهی

سیاست


خبرسازان دو هزار و سیزده


۱- واتیکان خبرساز
واتیکان
٢٨ فوریه روز شوکه کننده‌ای بود. پاپ بندیکت شانزدهم در یک اقدام بی‌سابقه از مقامش کناره گیری گرد. استعفا از این مقام، آخرین بار در قرن پانزدهم میلادی صورت گرفته بود. رهبر کاتولیک‌های جهان که ٨۵ ساله بود، ضعف جسمانی را دلیل استعفایش اعلام کرد.
یکماه بعد، پس از پنج مرتبه راًی گیری کاردینال‌ها، اتفاق بی‌سابقۀ بعدی نیز رقم خورد و برای اولین بار کشیشی از آمریکای جنوبی به عنوان رهبر کاتولیک‌های جهان انتخاب شد.
کاردینال خورخه ماریو برگولیو از آرژانتین که سراسقف کلیسای بوئنوس آیرس بود، لقب پاپ فرانسیس را برای خود برگزید. او خود را حامی و همراه فقرا اعلام کرد.

٢- پایان احمدی‌نژاد، آغاز روحانی
Hassan_Rouhani_2
١۴ ژوئن (٢۵ خرداد) یازدهمین دورۀ انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد و نام “حسن روحانی” با “پنجاه ممیزهفتاد و یک صدم ” آرا به عنوان پیروز انتخابات از صندوق‌های راًی بیرون آمد.
پیروزی روحانی با شعار اعتدال و تدبیر، پایان هشت سال ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد بود و موجی از امید را به جامعه تزریق کرد. بعد از انتخابات پرماجرای سال ٨٨ و فشارهای سیاسی و اقتصادی و همچنین تحریم‌های گستردۀ جهانی، شعارهای روحانی به دل مردم نشست و او توانست گوی سبقت را از هفت رقیب دیگرش برباید. روحانی در سخنرانی‌های انتخاباتی‌اش وعدۀ فضای باز سیاسی، رعایت حقوق شهروندان و اقلیت‌ها، و سر و سامان دادن به اوضاع اقتصادی داد.

٣- پارک قزی بهانه بود
پارک قزی
همه چیز از اعتراض به تخریب پارک قزی در استانبول آغاز شد. عده ای از مردم این شهر به نشانۀ مخالفت، نزدیک به سه هفته بود که در این پارک جمع شده بودند. پلیس در اواخر ماه ژوئن برای متفرق کردن مردم دست به خشونت زد. این اقدام سرآغازی برای تجمعات و راهپیمایی‌های گستردۀ دیگر در ترکیه شد که دلیل آن مخالفت با دولت رجب طیب اردوغان بود. چالش در این کشور، کماکان با رو شدن پروندۀ فساد اقتصادی کابینه ادامه دارد.

۴- مصر روی آرامش ندید

تظاهرات گسترده و سرنگونی دولت حسنی مبارک، برای مصری‌ها بوی بهار به ارمغان نیاورد. تنها مدتی بعد از روی کار آمدن دولت جدید به ریاست جمهوری محمد مرسی، اقدام ارتش این کشور به رهبری عبدالفتاح السیسی در سوم ژوئیه علیه او، دوباره مصر را به ناآرامی کشاند و صد‌ها کشته و هزاران زخمی بر جای گذاشت. ارتش با اعلام وضعیت اضطراری، محمد مرسی را از ساختمان ریاست جمهوری به زندان فرستاد. به جز او، حکم بازداشت گستردۀ رهبران اخوان المسلمین صادر و این گروه، غیرقانونی اعلام شد. مصر هنوز به آرامش نرسیده است.

۵- حملۀ شیمیایی درسوریه
Bashar_al-Assad
٢١ اوت (سی مرداد)، فیلم‌ها و تصاویری منتشر شد که سازمان ملل و شورای امنیت را به دخالت در جنگ داخلی سوریه واداشت. تا آنجا که آمریکا تا یک قدمی حملۀ نظامی به سوریه پیش رفت. داستان از این قرار بود که منطقۀ “غوطه” در نزدیکی دمشق مورد حملۀ شیمیایی قرار گرفت که بعد‌تر بازرسان سازمان ملل، اعلام کردند از گاز سارین استفاده شده است. بر اساس آمار این نهاد، ١۴٢٩ نفر کشته شدند که بیش از ۴٠٠ نفر آنها کودک بودند.
مخالفان، دولت سوریه را مسئول حمله معرفی کردند اما دولت در مقابل، انگشت اتهام را به سمت شورشیان گرفت. در ‌‌نهایت با دخالت شورای امنیت سازمان ملل، بشاراسد موافقت کرد که زرادخانه‌های شیمیایی خود را تحویل دهد.
با این حال، آتش جنگ در این کشور هنوز خاموش نشده است و همچنان هزاران زن و کودک، قربانی و بی‌خانمان می‌شوند. براساس آخرین آمار تاکنون بیش از ۱۳۰ هزار نفر در نا آرامی‌های سوریه کشته شده‌اند.

۶- تماس تلفنی بعد از ٣۵ سال

تماس تلفنی حسن روحانی و باراک اوباما، دقیقۀ نودی بود. آن‌طور که رییس جمهور در باغ ساختمان ریاست جمهوری به خبرنگاران گفت، او ماه سپتامبر بعد از اجلاس سالانۀ سازمان ملل متحد، به سمت فرودگاه نیویورک به مقصد تهران در حرکت بود که تلفن اتومبیل زنگ خورد. پشت خط، اوباما رییس جمهوری آمریکا بود. دو طرف حدود ٢٠ دقیقه دربارۀ برنامۀ هسته‌ای ایران و مسائل منطقه صحبت و در ‌‌نهایت وزرای خارجۀ خود را ماًمور کردند تا زمینۀ همکاری دو کشور برای حل پروندۀ هسته‌ای تهران را هر چه زود‌تر فراهم کنند.
این تماس تلفنی که ایران و آمریکا هر کدام ادعا کردند به درخواست طرف مقابل انجام شده، بلافاصله به سرخط تمام رسانه‌های جهان تبدیل شد. این نخستین بار بود که رؤسای جمهور دو کشور بعد از قطع رابطه‌ای به عمر جمهوری اسلامی، با یکدیگر گفتگو کردند. نتیجۀ این ارتباط تلفنی، توافق مذاکرات هسته‌ای با حضور محمد جواد ظریف و جان کری وزرای خارجۀ ایران و آمریکا و کشورهای عضو گروه ١+۵ و نیز دست دادن ظریف و کری در مقابل دوربین‌های رسانه‌های جهان بود.

٧-وقتی آمریکا تعطیل شد
barack-obama
اتفاق منحصر به فردی بود. دولت اوباما و نمایندگان کنگره نتوانستند با اختلاف دربارۀ بیمۀ خدمات درمانی، بودجۀ سال مالی این کشور را تصویب کنند. در نتیجه از اول اکتبر، دولت و تمام مراکز دولتی و وابسته، به مدت ١۶ روز تعطیل شدند.
این تعطیلی نه تنها به اقتصاد آمریکا، بلکه به اقتصاد جهانی هم شوک وارد کرد.

٨-سرانجام توافق هسته‌ای

هتل اینترکنتیننتال ژنو، درماه نوامبر، مهمانان تراز اولی داشت که هر حرکت آنها در مقابل چشم‌های خبرنگاران پرتعداد رسانه‌های جهان رصد می‌شد.
پس از سال‌ها مذاکرات بی‌سرانجام، وزرای امور خارجۀ ایران و آمریکا و پنج کشور اروپایی پای یک توافقنامۀ موقت هسته‌ای را امضا کردند. توافقنامه‌ای که تاریخی شد و برای اولین بار گفتگوهای هسته‌ای را به سرانجامی رساند. مذاکرات ایران و گروه ١+۵ کماکان ادامه دارد.

٩ – قهرمان خاموش شد
1990 South Africa
نلسون ماندلا، رییس جمهور پیشین آفریقای جنوبی و رهبر جنبش ضد آپارتاید، پنجم دسامبر بعد از یک دوره بیماری طولانی در سن ۹۵ سالگی درگذشت.
خبر درگذشت او را جیکوب زوما، رییس جمهوری کنونی آفریقای جنوبی در بیانیه‌ای تلویزیونی اعلام کرد. ماندلا درمنزلش و در جمع اعضای خانواد‌اش درگذشت.
مراسم یادبود او یکی از تاریخی‌ترین رویدادهای سال بود چرا که مرگ او واکنش گستردۀ رهبران کشورهای مختلف را در پی داشت و نزدیک به ۱۰۰ نفر از سران کشور‌ها در مجلس بزرگداشت او شرکت کردند.
پیکر ماندلا سرانجام پس از برگزاری مراسم مختلفی، ده روز پس از مرگش در جمع خانواده و هزاران تن از دوستدارانش در روستای زادگاهش قونو و در گورستانی خانوادگی به خاک سپرده شد. ماندلا که هموطنانش در افریقای جنوبی با عنوان مادیبا می شناسند ، طبق آداب سنتی قبیله‌ای که در آن‌ زاده شد به دور از لنز دوربین‌ها، به خواب ابدی فرو رفت.

١٠-لباس دردسرساز

همه چیز از لباس خانم فرناندا لیما مدل معروف برزیلی در مراسم قرعه کشی مسابقات جام جهانی آغاز شد. پیراهنی که او برای اجرای این مراسم در ماه دسامبر انتخاب کرده بود باعث شد تا اعلام گروه بندی‌ها از صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش نشود. این موضوع در کنار لبخند رضایت لیونل مسی ستارۀ فوتبال جهان و تیم ملی آرژانتین از هم گروهی با ایران، کافی یود تا صفحات فیسبوک مسی، لیما و حتی همسر این مجری تلویزیونی، آماج حملۀ کاربران ایرانی با کامنتهای توهین آمیز قرار گیرد.
این رفتار با انتقادهای گسترده مواجه شد و پای رسانه‌های خارجی را هم به ماجرا باز کرد.
کار به آنجا کشید که جمشید مشایخی بازیگر نام آشنای ایران اعلام کرد برای دلجویی از مسی به اسپانیا سفر خواهد کرد.

١١– بابک زنجانی

بابک زنجانی بعد از ماه‌ها مجادله و مباحثه، ۳۰ دسامبر بازداشت شد. نام او از ماه‌ها قبل بر سر زبان‌ها افتاده بود. از‌‌ همان روزی که محمود احمدی‌نژاد در جلسۀ استیضاح وزیر تعاونش در مجلس، فیلمی را پخش کرد که فاضل لاریجانی- برادر رؤسای قوای مقننه و قضائیه- برای رفع موانع معاملات سازمان تاًمین اجتماعی با زنجانی چانه می‌زد. بعد از آن، تاجر جوان میلیاردر به تخلف‌های مختلف اقتصادی و استفاده از رانت‌های حکومتی متهم شد. تا آنجا که نام زنجانی و مؤسسه‌های مرتبط با او به اتهام پولشویی برای دور زدن تحریم‌های اعمال شده علیه ایران در فهرست تحریم‌های آمریکا و اتحادیۀ اروپا قرار گرفت.
همچنین بیژن زنگنه، وزیر نفت اعلام کرد که زنجانی دو میلیارد یوروِحاصل از فروش نفت ایران را به خزانۀ دولت واریز نکرده است. زنجانی اما همۀ اتهام‌ها را رد و خود را “سرباز بسیجی در جبهۀ اقتصادی” معرفی می‌کند.