آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۸ دی ۱۳۹۲

شادی قدیریان

عکس


شاهپرک خانوم


مجموعه‌اى از عکس‌هاى شادى قدیریان

شادى قدیریان متولد ١٣۵٣ در تهران است و فارغ‌التحصیل رشته‌ی عکاسى در مقطع کارشناسى از دانشگاه آزاد تهران. او، علاوه بر عکاسى، مدیریت سایت فانوس را هم به عهده دارد.

٢٢ نمایشگاه اختصاصى از آثار قدیریان، در فاصله‌ی سال‌هاى ١٣٧٨ تا ١٣٩٢، در گالری‌هاى مختلف ایرانى و خارج از ایران برگزار شده است. او همچنین از سال ٧۶ تا ٩٢ در ١۶ نمایشگاه گروهى در کنار هنرمندان دیگر شرکت کرده است.

«شاهپرک خانوم» عنوان آخرین مجموعه‌ی شادى قدیریان است که نخستین بار در گالرى «راه ابریشم» تهران نمایش داده شد و اینک در ویژه‌نامه‌ی «تابلوى زنان» نمایش داده مى‌شود. در توضیح این مجموعه عکس، او ترجیح مى‌دهد خلاصه‌ای از نمایش‌نامه‌ی شاهپرک خانوم نوشته‌ی بیژن مفید را پیوست کند:

«شاهپرک خانوم، در پی وعده‌ای که با آفتاب دارد در جست‌وجوی راه خروج و رسیدن به نور، در تار عنکبوت گرفتار می‌‌شود. عنکبوت، که با دیدن زیبایی و ظرافت شاهپرک خانوم دلش به رحم آمده است، با شاهپرک خانوم قرار می‌‌گذارد تا یکی از حشرات داخل انباری تاریک را برایش بیاورد و در تارهای تنیده‌اش گرفتار کند تا راه خروج و رسیدن به نور را نشانش دهد. شاهپرک، رهاشده از تار، در این سوی و آن سوی انباری تاریک می‌‌گردد و به هریک از حشرات، از سوسک و ملخ و مگس و …، ماجرا را می‌‌گوید. اما هربار، بعد از شنیدن درد دل آن حشرات، دلش می‌‌سوزد و در نهایت دست خالی با بال‌های خراشیده و تن رنجور نزد عنکبوت باز می‌‌گردد و خود را در تار می‌اندازد تا غذای او شود. عنکبوت، که از ماجرا خبر دارد، دست‌های شاهپرک خانوم را از تارهای چسبنده‌اش رها می‌‌کند و راه خروج را به او نشان می‌‌دهد تا به وعده‌ی دیدارش با آفتاب برسد. شاهپرک خانوم مهربان، قبل از این ‌که از آن انباری تیره و متروک و کثیف خارج شود، حشرات را فرا می‌خواند تا آن‌ها نیز در این آزادی و از این دیدار سهمی داشته باشند، اما هیچ پاسخی نمی‌شنود. عنکبوت می‌گوید این حشرات لایق رهایی نیستند وگرنه پیش از این رفته بودند. شاهپرک خانوم، مأیوس از رفتار حشرات دیگر، بال‌های خسته‌اش را باز می‌کند و به سمت نور می‌رود.»