آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۱۴ آذر ۱۳۹۲

مجله تابلو

اجتماع


ژیلا مهرجوئی


ژیلا مهرجویی
ژیلا مهرجویی اولین نامی بود که هنگام تدارک پرونده لباس مجله تابلو، در لیست مصاحبه‌ها نوشته شد، یکی از قدیمی ترین طراحان لباس ایرانی و از پیشگامان طراحی و دوخت لباس و مزون‌های فصلی خانگی به سبک و سیاق امروزی.
در همان اولین تماس تلفنی دوستانش گفتند که وضعیت جسمیش مساعد نیست وبرای عمل جراحی قلب در بیمارستان بستری است. پیش از این که جدیدترین شماره تابلو منتشر شود اما خبر مرگ ژیلا مهرجویی منتشر شد.
ژیلا مهرجوئی برای علاقمندان به حرفه طراحی لباس نامی شناخته شده بود.هرچند حرفه اصلیش طراحی صحنه و لباس سینما و تلویزیون بود ولی به عنوان طراح لباس مشهور بود
ژیلا مهرجویی متولد سال ۱۳۲۴، فارغ التحصیل مدرسه عالی سینما و تلویزیون بود و مدرک فوق لیسانسس خود را نیز از دانشگاه اوت اوتور پاریس گرفته بود. خانم مهرجویی با عناوین طراح صحنه و لباس و در برخی موارد منشی صحنه در فیلم‌هایی چون دایره مینا‌، اجاره‌نشین‌ها، ‌ فیل در تاریکی‌، هامون‌، بانو‌، سارا‌، لیلا‌، باد ما را خواهد برد‌، بوی کافور عطر یاس‌، مارال‌، چتری برای دو نفر‌، خانه‌ای روی آب‌، این زن حرف نمی‌زند، ‌ تارا و تب توت‌فرنگی‌، روایت سوم ننه گیلانه، صبحانه برای دو نفر با کارگردانهای مطرحی چون داریوش مهرجویی، بهمن فرمان‌آرا، عباس کیارستمی، رخشان بنی‌اعتماد و… همکاری کرد.
وی همچنین توانست دوبار در کشور فرانسه نمایشگاهی در زمینه لباس‌های سنتی ایرانی برگزار کند.
ژیلا مهرجویی برای بوی کافور عطر یاس از هجدهمین جشنوارهٔ فیلم فجر و خانه‌ای روی آب از بیستمین دورۀ جشنواره، سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه و لباس را گرفته بود.او همچنین در بیست و ششمین دوره جشنواره فجر برای فیلم “آتش سبز” سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه و لباس را به صورت مشترک با شعله نواب تهرانی دریافت کرد.
مجلۀ تابلو فقدان این طراح لباس‌وصحنه را به خانواده‌اش و نیز جامعه طراحان لباس ایران تسلیت می‌گوید.