آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۱۵ آذر ۱۳۹۲

بهرام میلانی

اجتماع


مدلهایی که فقط یک مدل نیستند


در دنیای مد جذابیت جسمی یکی از مهمترین خصوصیتهایی است که یک مدل باید داشته باشد؛ اما همیشه در میان این زنان و مردان زیبا افرادی مانند تایرا بنکس و نائومی کمپبل پیدا می‌شوند که پا را فرا‌تر از زیبایی جسمانی خود می‌گذارند و در عرصه‌های دیگر شغلی نیز برای خود نامی به هم می‌زنند. ما در این مقاله سعی می کنیم چندتن از مدلهای سرشناسی را که کارشان فقط نشان دادن لباس بر روی صحنه نیست به شما معرفی کنیم.
———————————————
کارن السون (Karen Elson)
کارن السون (Karen Elson)
کارن السون یکی از زیبا‌ترین زنان در دنیای فشن است. موی قرمز و چشمان آبی براق او می‌تواند دل هر بیننده‌ای را برباید. اما استعدادهای کارن به همین جا ختم نمی‌شود، این مدل بریتانیایی صدایی دارد که بار‌ها منتقدان را وادار به تحسین او کرده است.
موفقیت و محبوبیت السون در دنیای موسیقی برخلاف دنیای فشن در عرض یک شب اتفاق نیفتاد. او سالها در این زمینه فعالیت کرد تا توانست برای خود نامی به هم بزند. السونِ بریتانیایی، کار خود را در سال ۲۰۰۳ به عنوان خوانندۀ همراه در یکی از آهنگهای رابرت پلنت شروع کرد. او سپس با دوستان خود گروه سیتزنز را راه انداخت که در ابتدا تنها به بازخوانی آهنگهای معروف در جشنواره‌ها می‌پرداخت.
در همین سالها بود که او با جک وایت خوانندۀ معروف وایت استرایپز ازدواج کرد. پیوندی که بر کارن السون تاثیر بسزایی داشت و باعث شد تا او به ساختن آهنگهای خودش رو بیاورد. اولین آلبوم رسمی خود را به نام “روحی که راه می‌رود” در سال ۲۰۱۰ به بازار عرضه کرد. این آلبوم با نقد مثبت مجلات موسیقی مواجه شد. السون در حال حاضر کار بر روی آلبوم دوم خود را شروع کرده است.
———————————————
ساشا پیوُ وارُ وا (Sasha Pivovarova)
ساشا پیوُ وارُ وا (Sasha Pivovarova)
ساشا پیوُ وارُ وا قبل از اینکه تبدیل به یک مدل جهانی شود، در یکی از دانشگاههای مسکو در رشتۀ تاریخ هنر به تحصیل می‌پرداخت؛ تا اینکه روزی یکی از عکاسان معروف روس او را کشف و ساشا را به دنیای مد معرفی کرد. دنیایی که با تمام زیبایی‌اش هیچ وقت عطش پیوُ وارُ وا برای نقاشی را برطرف نکرد.
بر اساس گفته‌های این مدل بیست و هشت ساله، زمانی که دخترانِ دیگر با عروسکهایشان بازی می‌کردند، او مداد و کاغذ به دست می‌گرفت و طرح می‌زد. ساشا پس از مهاجرت به آمریکا، خانۀ خود در نیویورک را به یک استودیوی هنری تبدیل کرد و کار نقاشی را با جدیتی هر چه بیشترپیش برد. این مدل پر آوازه تا به حال موفق شده است تا طرحهایش را در مجلات متعددی به چاپ برساند و در کشورهای مختلفی نمایشگاه برگزار کند.
علاوه بر نقاشی، پیوُ وارُ وا سررشته‌ای هم در بازیگری دارد. آخرین فیلم او “سر وقت” نام دارد که فیلمی علمی تخیلی با بازیگری جاستین تیمبرلیک و آماندا سایفرد است.
————————————————–
لیدیا هرست شا (Lydia Hearst shaw)
لیدیا هرست شا (Lydia Hearst shaw)
لیدیا هرست شا از آن دسته مدلهایی است که می‌توان ساعتها راجع به او حرف زد. می‌توان از امپراتوری میلیارد دلاری خانواده‌اش سخن گفت یا از مادرش پاتریشیا کمپبل هرست که توسط اس ال‌ای ربوده شد اما بعد‌ها به‌‌ همان گروه ربایندگانش پیوست. حتی می‌شود به رابطه‌های عشقی او با بازیگران معروف و بزرگان دنیای اقتصاد پرداخت. اما آنچه برای ما بیشتر از همه در این مقاله جالب است تجربه او در زمینۀ خبرنگاری و برنامه سازی است.
هرست کار خود را به عنوان یک روزنامه نگار در مجلۀ پیج سیکس نیویورک پست شروع کرد. این مجله بیشتر به اخبار افراد مشهور می‌پردازد و اتفاقات دنیای هالیوود را بررسی می‌کند. پس از موفقیت هرست در پیج سیکس او شروع به نوشتن برای سایتهای مختلف مانند سایت کمپلکس کرد تا اینکه وبلاگ شخصی خود را راه انداخت و در آن به صورت مستقل به بررسی اتفاقات روز و دنیای مد پرداخت.
این زیباروی آمریکایی دستی نیز در دنیای بازیگری دارد. اولین تجربۀ بازیگری او در فصل اول سریال گاسیپ گرل رخ داد. این سریال باعث شد تا پای هرست به دنیای سینما باز شود و در فیلمی با عنوان “آخرین زنبارۀ جهانی” ایفای نقش کند. آخرین فیلم لیدیا هرست شا “دو سرباز” نام دارد که سال ۲۰۱۲ اکران شد.
اما تمام اینها به کنار شاید دلیل اصلی شهرت این روزهای هرست شا مربیگری در برنامه “فیس” به همراه نائومی کمپبل باشد که مسابقه ای برای مدلهای جوان و مشابه با “امریکن تاپ مدل” است.
—————————————————
هلنا کریستنسن (helena christensen)
هلنا کریستنسن (helena christensen)
اگر نگاهی به لیست کارهایی که کریستنسن در زندگیش انجام داده بیندازیم به راحتی می‌توان کتابی قطور با فهرست کردن آنها نوشت. کریستنسن در هجده سالگی به تاج مسابقات دختر شایستۀ دانمارک دست یافت و همین باعث به شهرت رسیدنش شد. هلنا بلافاصله پس از رقابت در مسابقۀ “دختر شایسته” به پاریس رفت تا بتواند کار خود را به عنوان یک مدل شروع کند. ورود هلنا کریستنسن به پاریس درهای موفقیت بسیاری را به روی او گشود. تصویرش برجلد مجلات فراوانی چاپ شد و راه خود را همراه با غولهای دیگرِ صنعت فشن به کاتالوگ ویکتوریاز سیکرت باز کرد. هلنا مدتها به عنوان یکی از فرشتگان ویکتوریاز سیکرت شناخته می‌شد.
اما موفقیتهای این مدل ۴۴ ساله دانمارکی به همین جا ختم نمی‌شود. او علاوه بر داشتن خط تولید لباس خود، برای مارکهای مختلفی مانند برند تریامپف هم لباس طراحی کرده است. هلنا کریستنسن از ابتدای شروع به کار مجلۀ نایلون به عنوان عکاس و کارگردان هنری به این مجله پیوست و چندین بار برای روی جلدِ این مجله عکاسی کرد. کیفیت بالای عکسهای هلنا باعث شد تا مجلات دیگر مانند ماری کلر و ال نیز عکسهای او را در مجلات خود چاپ کنند. کریستنسن بار‌ها در کشورهای مخلتف به برگزاری نمایشگاههایی از عکسهایش پرداخته که مورد توجه منتقدان بسیاری قرار گرفته است.
در آخر نمی‌شود از بنیاد خیریۀ کریستنسن نام نبرد که برای مبارزه با سرطان پستان افتتاح شده است. هلنا تا به حال به کمک همین بنگاه خیریه موفق شده است که با هدف آموزش زنان درباره این سرطان از تولیدکنندگان لباس پول جمع‌آوری کند .