آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۴ آذر ۱۳۹۲

فرهاد مرادیان

وبلاگ


روز توافق


netanyahu
روز نوشت یک ایرانی ساکن تل آویو

صبح روز یکشنبه ۲۴ نوامبر ۲۰۱۳ خبر امضاء توافق با ایران منتشر می شود. با شنیدن این خبر، ناتنیاهو شکوه را سر می دهد و این توافقنامه را یک اشتباه تاریخی به نفع ایران قلمداد می کند. ظریف هم با لبخند خاص خودش آنرا یک پیروزی برای ملت ایران می داند. جان کری و اوباما فقط چند تبصره از این توافقنامه در باب جلوگیری از غنی کردن را در رسانه ها بازگو می کنند.

اویگدور لیبرمن وزیر امور خارجه اسرائیل ادعا می کند که این توافقنامه راه غنی کردن اورانیم را برای ایران باز گذاشته است و در همان حال روحانی با شادی فراوان کمابیش همان جملۀ لیبرمن را بگونه ای دیگر بیان می کند.

نرخ بورس در تل آویو بالا می رود و ارزش دلار در بازار تهران رو به کاهش می گذارد. سرمایه داران امریکایی و اروپایی که چندی است از منبع سرشار درآمد از راه معاملات با ایران محروم بوده اند، پس از دنبال کردن این مذاکرات نفسی راحت می کشند. یکشنبه ها بورس ها در اروپا و امریکا تعطیلند اما شکی نیست که فردا شاهد شاخص های آبی رنگ خواهیم بود.

شمعون پرس رئیس جمهور اسرائیل با زبانی تبریک می گوید و تاکید می کند که گفتگوها مسالمت آمیز و به توافق رسیدن بهتر از جنگ است.

مفسرین سیاسی در اسرائیل، حتی آن گروه که افکاری دست راستی دارند، ناتنیاهو را به آرامش دعوت می کنند و بیشتر آنها این توافقنامه را مطابق با منافع اسرائیل می دانند.

اوایل روز هنوز جزئیات توافقنامه از رسانه ها پخش نشده که در شبکه های اجتماعی در اینترنت موج شادی ایرانی ها از تمام قشر ها به چشم می خورد با اینکه به قول مفسران این توافقنامه مُهر ِ پایدار سازی رژیم است ؛ رژیمی که در همین روزهای آخر هم دست از اعدام ها برنداشته و در موارد زیادی همان خط مشی دولت های سابق را ادامه می دهد با این وجود شرایط اقتصادی و فشار های موجود در ایران مردم را در شرایطی گذاشته که این توافق را یک شادی بزرگ ببیند. در اسرائیل اما به غیر از سروصدا به پاکردن برخی از سران دولت در بارۀ توافقنامه، شهروندان واکنش چندانی از خود نشان نمی دهند. زندگی در جریان است و کسی وارد بحث های سیاسی در خصوص غنی سازی کشور دیگر نمی شود . سکوتی معنا دار وجود دارد و برخلاف مسائل دیگر در اینباره بحث و گفتگوهای جدی و طولانی بین آنها روی نمی دهد.