آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۶ آبان ۱۳۹۲

سوده راد

اجتماع


چرا میز کار شما باید نامرتب و شلوغ باشد؟


هربرت لویی و ربله جاما

0-OsK4HRGASMmhlx8w
انیشتین: «اگر میز کار مرتب نشانه ذهنی مرتب باشد، یک میز کار خالی نشانه چیست؟»

استیو جابز، آلبرت انیشتین و مارک تواین چه چیز مشترکی دارند؟
01
هر سه این متفکرین میز کاری بسیار نامرتب داشتند. مارک تواین و میز کارش. عکس از Office Snapshots
این سه نفر که قواعد بازی دنیا را تغییر دادند، هرگز دنباله روی دیگران نبودند و کارهایشان را به روش ویژه خودشان انجام می‌دادند. این را می‌توان از میزهای کار نامرتبشان هم حدس زد که البته در پس بی‌نظمیشان رازی نهفته بود: زیر حجم کاغذ‌ها، مجله‌ها و انواع اشیا، نظمی پنهان است که تنها سازنده این بی‌نظمی ظاهری از رمز کار با آن آگاه است.
به تصویر میز برخی دیگر از انسان‌های خلاق و پیشرو را نگاه کنید: ‌
میز مارک زاکربرگ. عکس ازTiphereth
02

مارک زاکربرگ یکی از بنیانگزاران فیس‌بوک و مدیرعامل آن در حال کار بر محصول فیس‌بوک است.
تونی هسیه و میز کارش، عکس از Complex
03
تونی هسیه، مدیرعامل زاپوس Zappos با میز کاری که هرچیزی رویش پیدا می‌شود، از کتابی در مورد فرهنگ گرفته تا کلاه گاوبازی.
میز مارک لوچین، عکس از: Complex
04
مارک لوچین، یکی از بنیا‌‌ن‌گزاران و مدیر ارشد فن‌آوری پی‌پال PayPal
از جمله خلاقان دیگری که میزکارهایی به شدت نامرتب داشته‌اند می‌توان به الن تورینگ (Alan Turing) برنامه نویس و کاشف پنی‌سیلین اکساندر فلمینگ (Alexander Fleming) و همین‌طور نقاش بزرگ، فرانسیس بیکن (Francis Bacon) اشاره کرد.
محیط کار همیشه یکی از عوامل بسیار تأثیرگذار بر خلاقیت ذهن ما بوده است. برای مثال وقتی جوناس سالک (Jonas Salk) پژوهشگر پزشکی و ویروس‌شناس، اولین واکسن فلج اطفال را تولید کرد، به صومعه‌ای در بازیلیکای ایتالیا رفت و در روزهای آخر عمرش گفت که این تغییر محیط به این کشف کمک شایانی کرده است. برای برانگیختن خلاقیت این همه تغییر هم لازم نیست و راه حل را می‌توان روی میز کار هم پیدا کرد.
اخیراً مطالعه‌ای در دانشگاه مینه‌سوتا انجام شده است که نشان می‌دهد افرادی که میز کار نامرتبی دارند خلاقیت بیشتری از خود نشان می‌دهند و برای ریسک کردن آمادگی بیشتری دارند، درحالی‌که افرادی که میز کار تمیز‌تر و مرتب‌تری دارند، معمولاً دنباله‌روی قوانین هستند و به سختی چیز‌ها و کارهای تازه را آزمایش کرده یا دست به ریسک می‌زنند. دکتر وس (Dr. Vohs) و همکارانش در این مطالعه به این نتیجه رسیده‌اند که «محیط کار نامرتب می‌تواند سنت شکنی را تسهیل و افق‌های تازه را نمایان کند.»
کالیبراسیون خلاقیت و بهره‌وری
به جای‌‌ رها کردن میز کار در وضعیتی دائماً نامرتب، تغییر محیط می‌تواند بیشتر به نیازهای ما پاسخ دهد. در مورد بی‌نظمی و مرتبی به عنوان یکی از معیارهایی که می‌تواند بر خلاقیت تأثیرگذار باشد فکر کنید.

میز کار دنیس کرودی، بنیان‌گزار و مدیر اجرایی فورسکور Foursquare که به احتمال زیاد مرتب‌ترین میز در این میان است. عکس از Complex
05
در طول مطالعه دانشگاه مینه‌سوتا، آزمایشی انجام شد که در آن ثابت شد کسانی که میز مرتبی دارند سیب را به شکلات و شیرینی ترجیح می‌دهند و راه‌حل‌های پیش‌تر آزمایش شده را به راه‌حل‌های جدید ترجیح می‌دهند. ممکن است میزکار شلوغ وقتی در حال تولید ایده جدید هستید، کمک کند. با این حال وقتی می‌خواهید کار مشخصی را به خوبی انجام دهید و به پایان برسانید، یا یک مفهوم خلاقانه را تنها اجرا کنید، میز مرتب و تمیز می‌تواند خلاقیت شما را به نفع کارآمدی کاهش دهد.
اگر در تلاشید خلاق‌تر باشید، این ایده‌ها را امتحان کنید: ‌ به جای اینکه مجله‌هایی را که خوانده‌اید بیرون بیاندازید، بگذارید مدتی دور و بر میزتان پرسه بزنند. کتاب‌هایی را که خوانده‌اید بلافاصله در کتابخانه جا ندهید. هرچیزی را که ممکن است بطور بالقوه به شما ایده تازه‌ای بدهد در اطراف میز کار خود نگه دارید، مثل چاپ‌های هنری اینجا.
دکتر وس در مصاحبه‌ای با نیویورک دیلی نیوز (NY Daily News) می‌گوید: «دو نوع محیط کار نامرتب و شلوغ هست: یکی ژولیده و دیگری کثیف! ‌ من فکر نمی‌کنم نتیجه این تحقیق پیشنهاد دهد که پوست موز و ظرف‌های کثیف هفته را اطراف میزکار‌‌ رها کنیم.»
دیدگاه‌های اجتماعی
این خلاقیت با نوعی هزینه اجتماعی همراه است: مجموعه کاریابی ادکو Addeco دریافته است که بیشتر همکاران و دوستان، ما را بر اساس میزان مرتبی و تمیزی میز کارمان قضاوت می‌کنند. جنی دد (Jennie Dede)، قائم مقام استخدام ادکو در مصاحبه‌ای با فورب می‌گوید اگر میز کارتان را در وضعیتی شلوغ‌‌ رها کنید «فکر می‌کنند که شما در زندگیتان آدم نامرتب و کثیفی هستید.» ‌
ممکن است توجه شما به نظافت و تمیزی موجب شود میزکارتان را مرتب نگه دارید ولی باید بین خلاقیت و کارآمدی تعادلی ایجاد کنید. حواستان به تأثیر بر همکارانتان باشد، اما از ابراز اینکه دلیل این نامرتبی عمدی چیست نترسید.
و در آخر
ما از سنین خیلی پایین یاد می‌گیریم اسباب‌بازی‌ها و تختمان را مرتب کنیم. اما شاید مادر‌ها [وپدر‌ها] اشتباه کرده‌اند. همینطور که از مثال‌های بالا درمی‌یابید، محیط‌های شلوغ می‌توانند به خلاقیت اجازه شکوفایی دهند.

میز کار شلوغتان را با چند کارت هنری مثلاً از این سری کار‌ها خوش قیافه‌تر کنید! همین الآن با به اشتراک گذاشتن عکس‌های میز کار مرتب یا شلوغتان روی توییتر یا اینستاگرام با هشتگ busybuildingthings# به این گفت‌ وگو بپیوندید.