آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۲۴ آبان ۱۳۹۲

حسن سربخشیان

وبلاگ


شفافیت در بودجه های عمومی


111103_school_bus_660

 یکی از مواردی که زندگی در امریکا را بنوعی شاید متمایز از بقیه نقاط دنیا  می کند شفاف سازی مسایل از سوی مدیران برای پاسخگویی به مشتریان ، همکاران و مردم است.
 
آنها این کار  را با شفاف سازی بودجه های مراکز مختلف و در اختیار گذاردن اطلاعات جزیی و ریز امکان پذیر می کنند ‫و البته زمانی هم با درخواست از مردم برای کمک نقدی برای مسایل  جزیی و کلی.
ماه پیش مدیر مدرسه سحر که حدود ۲۰۰۰ دانش آموز در آن تحصیل می کنند از والدین خواسته بود برای شنیدن گزارش سالانه و نوشیدن یک قهوه به مدرسه بروند که من هم رفتم و این شد نتیجه اش که می خوانید
 
مدیر مدرسه اینط‫ور سخن اش را آغاز کرد: بودجه سالانه ۱۴۰ میلیون دلاری مدرسه کفاف لازم برای ایجاد یک آزمایشگاه جدید که بودجه ای معادل ۱۲۵ هزار دلار نیاز دارد را نمی کند، اما ما در این جلسه قرار نیست از کسی پولی  درخواست کنیم بلکه قرار است به شما گزارش دهیم چه کارهایی می توان انجام داد وقتی بودجه لازم را داشته باشیم.
 
او اضافه کرد، فکر نکنید اگر هر بطری نوشابه ای که در مدرسه یا در ایالت فروخته می شود ۱۵ در صد از فروش را به مدرسه ما می دهند بلکه این پول را به مرکز می فرستند و آنها بصورت مساوی بین مدارس عمومی منطقه ای تقسیم می کنند.
در بخش دیگری با مثال آوردن اینکه بودجه سالانه مدارس عمومی فیرفکس کانتی (کانتی را می توان همان شهرستان در ایران نامید) معادل دو و نیم میلیارد دلار است،  گفت: این بودجه از بودجه سالانه برخی کشورها هم بیشتر است.
 این در حالی بود که مدام از افزایش تعداد دانش آموزهای هر کلاس از ۲۱ دانش آموز در سی سال پیش به ۳۱ دانش آموز نگران بود و آن را  در میزان یادگیری دانش آموزان موثر می دانست  .او معتقد بود معلم نمی تواند بطور تک به تک با هر دانش آموز در باره امور آموزشی و تحصیلی صحبت کند‫ ولی انتهای صحبت اش که امیدوار کننده بنظر می رسید  این بود که ۹۶ در صد از دانش آموزان مدرسه اش موفق به ادامه تحصیلات عالیه می شوند.
 
در امریکا مدارس تا مقطع دیپلم که همانند ایران ۱۲ سال را شامل می شود برای عموم بصورت رایگان است که شامل هزینه سرویس رفت و برگشت دانش آموزان نیز می شود و این در حالی است که مدارس خصوصی زیادی نیز در این کشور وجود دارند.
شفافیت در ارایه بودجه یکی از ویژگیهای مثبت و تاثیر گذار در بررسی عملکرد یک مدیر در امریکا به شمار می رود.

در همین ماه پیش اتفاق دیگری نیز دولت فدرال امریکا را شانزده روز زمین گیر کرد و اختلاف دو حزب بر سر قانون بیمه های اجتماعی معروف به اوباما کر و عدم تصویب به موقع بودجه دولت باعث شد ۸۰۰ هزار کارمند رسمی دولت موقتا با مرخصی اجباری مواجه شده و در خانه هایشان بنشینند یا اگر بر سر کارشان حاضر می شدند بدون حقوق باید اینکار را انجام می دادند. جمهوری خواهان خواستار عقب نشینی اوباما بودند و اوباما هم حاضر نبود باج دهد و لذا در پایان شانزدهمین روز مجلس نمایندگان که اکثریت جمهوریخواه آن را در دست دارند کوتاه آمد تا بودجه دولت تصویب شود.
اینها همه نشان از شفاف بودن دولت و مدیران با مردم است و نمی دانم اکنون که مدام از گزارش یک صد روزگی دولت تدبیر و امید در میان است آیا مردم ممکن است بدانند ارقام واقعی دخل و خرج مدرسه فرزندانشان یا مملکتشان چگونه است؟!