آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۶ آبان ۱۳۹۲

علی نیکویی

اجتماع


امنیت در شبکه‌های اجتماعی


Facebook Password
شبکه‌های اجتماعی به‌‌ همان اندازه که جذاب، مفرح و کارآمد هستند می‌توانند دردسرساز شوند. نمونه‌های زیادی از این دست اتفاق‌ها وجود دارد؛ می‌توان به اظهارهای نژادپرستانهٔ نامزد نخست‌وزیری استرالیا اشاره کرد که نتیجهٔ آن کناره‌گیری از رقابت‌های انتخاباتی بود. بی‌شک بخش عمده‌ای از کاربران بر این باورند که چنین اتفاق‌هایی فقط برای اشخاص مهم رخ می‌دهد اما نمونه‌های برای نقض این تصور وجود دارد. نوجوانی آمریکایی با نفوذ به رایانهٔ ۱۵ زن، عکس‌های آن‌ها را دزدید و برای منتشر نکردنشان آن‌ها را مجبور کرد که عکس‌های برهنهٔ خود را برایش بفرستند. از این دست وقایع در ایران نیز بار‌ها رخ داده و قربانیان را مجبور به ترک شبکه‌های اجتماعی کرده است.
در این نوشته سعی داریم با پرداختن به امنیت در فیس‌بوک به عنوان محبوب‌ترین شبکهٔ اجتماعی، رخ دادن چنین رویدادهایی را به حداقل برسانیم. پیش از آن باید به چند پرسش را در ذهن داشته باشید تا بر اساس آن به سراغ امنیت در فیس‌بوک برویم.
چه کسی می‌تواند به اطلاعات و نوشته‌های من دسترسی داشته باشد؟
آیا اهمیت دارد که دوستانم چه اطلاعاتی را در مورد من با دیگران به اشتراک می‌گذارند؟
آیا همهٔ دوستان فیس‌بوکی‌ام، مورد اعتماد من هستند؟
پس از پاسخ به این پرسش‌ها می‌توان به چند نکته دربارهٔ آن‌ها پرداخت.
چه کسی حق خواندن نوشته‌ها، ویدئو‌ها و عکس‌های من را دارد؟
برای تعیین این سطحِ دسترسی دو راه وجود دارد. یکی زمانی که هر نوشته، عکس یا فیلم را می‌گذارید و دیگری تعیین به صورت پیش‌فرض است. برای تعیین این سطح دسترسی‌ها مسیر زیر را بروید و جواب هر سه پرسش آن را بدهید. یعنی مشخص کنید که چه کسی حق دیدن محتوای شما را دارد؟ چه کسی حق تماس با شما را دارد؟ و…
Account> Privacy Settings and Tool
چهار نوع سطح دسترسی وجود دارد: همه (Public) که در این صورت هر کسی امکان دیدن محتوای شما را دارد، Friends که تنها دوستان شما می‌توانند ببینید، Only Me که فقط شما امکان دیدن محتوا را دارید و در ‌‌نهایت Custom که می‌توانید تنظیم کنید چه کسانی یا چه گروه‌های حق دیدن مطلب شما را دارند و چه کسانی ندارند.

Privacy Settings and Tools

چه کسی حق دیدن محتوای روی تایم‌لاین مرا دارد؟
بعضی از اطلاعات تایم‌لاین، توسط خود شما گذاشته نمی‌شوند. به طور مثال فرض کنید که برنامهٔ فیس‌بوکی یک تارنما را به فیس‌بوک خود متصل کرده باشید و آن برنامه امکان نوشتن پست با نام شما را داشته باشد. در این صورت به جای شما مطلبی را روی تایم‌لاین منتشر می‌کند. برای تنظیم این مورد مسیر زیر را بروید:
Account> Timeline and Tagging Settings
Timeline and Tagging Settings

Check-in کردن
بعضی‌ها دوست دارند هر جایی که می‌رسند اعلام حضور به صورت عمومی کنند. این اتفاق شاید جذاب باشد اما به‌‌ همان اندازه می‌تواند حریم خصوصی شما را به هم بزند و موقعیت جغرافیایی شما را به دیگران بگوید.
Facebook

برنامه‌های فیس‌بوکی
نقطهٔ قوت فیس‌بوک که هم‌زمان پاشنهٔ آشیل امنیتی آن است برنامه‌های آن موسوم به Apps هستند. این برنامه‌ها با اتصال به فیس‌بوک از بخش یا تمام اطلاعات فیس‌بوک شما استفاده می‌کنند. برای مثال به شما این امکان را می‌دهند که با شناسهٔ فیس‌بوک خود وارد تارنمایی شوید یا … اما اگر این برنامه‌ها از طرف افراد سودجویی طراحی شده باشند چه؟ در این صورت شما داده‌های خود را در اختیار آن فرد قرار داده‌اید. پس از برنامه‌هایی که به فیس‌بوک خود متصل می‌کنید مطمئن باشید و هر برنامه‌ای را به فیس‌بوک خود وصل نکنید چون بدافزارهای بسیاری مبتنی بر آن نوشته شده‌اند. برای حذف یا مدیریت برنامه‌های موجود مسیر زیر را بپیمایید:
Account> App Settings
App Settings

استفاده از ارتباط HTTPS
این ارتباط یک ارتباط رمزگذاری شده بین دستگاه شما و سرور فیس‌بوک است. برای فعال کردن آن مسیر زیر را بروید:
Account> Security Settings
Security Settings

بد نیست پیش از پایان کار چند نکتهٔ عمومی که برای حفظ امنیت فیس‌بوک به کار می‌آیند را گوشزد کنیم:
رمز خوب داشته باشید و به طور متناوب (هر سه ماه یک بار) آن را عوض کنید.
رمز خوب رمزی است که ترکیبی از عدد، حرف کوچک، حرف بزرگ و علامت باشد و طول آن حداقل ۱۰ حرف باشد. به علاوه رمز خوب رمزی است که فقط برای یک شناسه باشد یعنی یک رمز برای فیس‌بوک و رایانامه و … نداشته باشید و به جای آن برای هر کدام از آن‌ها رمزهای جداگانه داشته باشید.
از ضد ویروس و بارو (فایروال) استفاده کنید.
ضد ویروس و بارو به شما کمک می‌کنند که کمتر در معرض خطر قرار بگیرید. به یاد داشته باشید که به روز بودن ضد ویروس و بارو مهم و حیاتی است، پس از نسخه‌های قفل شکسته استفاده نکنید. برای این کار پیشنهاد می‌شود از Avast به عنوان ضد ویروس و از Comodo به عنوان بارو استفاده کنید. هر دوی این برنامه‌ها رایگان هستند و به همین خاطر مشکلی برای به روز کردن آن‌ها نخواهید داشت.