آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۶ مهر ۱۳۹۲

حسن سربخشیان

وبلاگ


عکس یک مکالمه تاریخی


بدون شک تصویر یا صدا یکی از مهم‌ترین شاهدانی هستند  که از لحظات مهم تاریخی اتفاقات در شرف وقوع از زمان حال برای آیندگان بر جای می‌ماند. عکس ها و تصاویر این شانس را دارند که در  روزنامه‌ها منتشر می‌شوند. آنچه باعث شد این مطلب کوتاه را بنویسم دیدن صفحات اول روزنامه‌های امروز ایران بعد از مکالمه تلفنی مهم دیروز بین آقایان اوباما و روحانی بود. در نگاهی به این روزنامه‌ها بدنبال این بودم ببینم این روزنامه ها در پرداختن به این خبر چطور از عناصر بصری استفاده می کنند؟  شاید اختلاف ساعت و صفحه بندی زود‌تر را  بتوان یکی از عوامل تاثیر گذار در شکل ارایه روزنامه‌ها  در ایران بشمار آورد. اما در سالهای اخیر استفاده از شبکه‌های اجتماعی نظیر تویی‌تر و فیس بوک حتی در بین سیاست مداران ایران نیز رایج شده است  و  این امکان را به روزنامه نگاران می دهد که بتوانند از این منابع برای خبر خود استفاده کنند .

زمانی که از فرد خبر سازی که خبرش قرار است کار شود عکسی  موجود نیست، نیازی وجود ندارد  که حتما  از عکس آرشیوی استفاده شود.

در مورد خبر مکالمه تلفنی دو رئیس جمهور  فقط کاخ سفید عکس اوباما را که مربوط به‌‌ همان مکالمه بود  منتشر کرد و روزنامه گاردین به درستی و با تیتری جذاب تحت عنوان‌ ” سلام آقای رییس جمهور؟ تلفن تاریخی ”  برشی از آن عکس را در صفحه اول خود  به چاپ رساند.

1173775_200287303487312_1775983027_n

 عکاس کاخ سفید بخاطر نوع کارش در صدد ثبت اتفاقات و اخبار مرتبط با اوباما است و برایش مهم است که در کدام محل این اتفاق رخ داده است و لذا آن پلان متوسط را انتخاب می‌کند تا بیننده از موقعیت رئیس جمهور که در دفتر اوول کاخ سفید مشغول انجام این مکالمه است  مطلع شود . اما روزنامه تنها قرار است چهره‌ای از اوباما را نشان دهد و لذا می‌تواند بخشی از عکس را چاپ نکند.

65039_679881598691371_262064051_n

عکسی که عکاس کاخ سفید منتشر کرد

این در حالی است که روزنامه‌های داخل ایران نه تنها  در صفحات اول خود از این عکس اوباما استفاده نکردند بلکه برخی از آن‌ها  عکس دیدار وزرای امور خارجه ایران و امریکا در حاشیه نشست گروه ۵+۱ در نیویورک که روز پنجشنبه انجام شده بود  را چاپ کردند

Screen Shot 2013-09-28 at 12.31.50 PM

روزنامه رسالت حتی اشاره ای به تماس دو رییس جمهور در صفحه اول نداشت.

 وقتی از آقای روحانی عکسی که مربوط به زمان مکالمه ایشان با آقای اوباما  است وجود ندارد   لازم  نیست عکس دیگری چاپ شود  که با رویداد تاریخی و خبری اتفاق افتاده بی ارتباط است؛ همانطور که روزنامه‌هایی نظیر لس آنجلس تایمز یا نیویورک تایمز بدون چاپ عکس این خبر را منتشر کردند.

البته جا داشت در تماس مهمی همچون تماس دیروز، دفتر آقای روحانی هم عکس‌‌ همان لحظه را هم زمان منتشر می‌کرد که متاسفانه هنوز این مسائل در نگاه مسئولین مطبوعاتی ریاست جمهوری ایران جا نیافتاده است!

روزنامه‌های ایران شاید می‌توانستند تصویر تویی‌تر مربوط به کاخ سفید و آقای روحانی را نیز در صفحه اول شان چاپ کنند که به مراتب به نظرم جذابیت بیشتری برای مخاطب ایرانی داشت.