آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۲۹ شهریور ۱۳۹۲

علی نیکویی

اجتماع


معرفی ۵ نرم‌افزار مدیریت دانلود رایگان


برای دانلود کردن مجله تابلو مشکل دارید؟ این مطلب را بخوانید تا مشکلاتتان برطرف شود:

نرم‌افزار مدیریت دانلود (Download Manager) به طور خلاصه نرم‌افزاری است برای دریافت فایل. نباید فراموش کرد که این برنامه با مرورگر (Web Browser) تفاوت دارد چون جابه‌جایی فایل‌ها میان رایانه و اینترنت، هدف فرعی مرورگر وب است. یک نرم‌افزار مدیریت دانلود با تکه‌تکه‌سازی یک فایل، سرعت دریافت آن را افزایش می‌دهد. این کار در موازات دریافت انجام شده و به‌طور پنهانی فرآیند دریافت را حتا با وجود محدودیت‌های پهنای باند سریع‌تر می‌کند.
از ویژگی‌های نرم‌افزارهای مدیریت دانلود می‌توان به «توفق موقتی دریافت فایل‌های بزرگ»، «دریافت زمان‌بندی‌شده و حتا در مواردی امکان قطع خودکار اینترنت و خاموش کردن رایانه را دارد»، «امکان تعیین پهنای باند» و «ساخت خودکار زیرپوشه» اشاره کرد.
بعد از این مقدمهٔ کوتاه بد نیست به سراغ معرفی چند نرم‌افزار مدیریت دانلود برویم. به سنت همیشهٔ مجلهٔ تابلو نرم‌افزارهای رایگان با اولویت نرم‌افزارهای بازمتن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

downthemall-20090513-072319
نخستین جایگاه را به نرم‌افزار DownThemAll! یا‌‌ همان DTA می‌دهیم. افزونه‌ای آزاد (Free) برای فایرفاکس تحت گواهی GPL که به راحتی می‌تواند فایل‌های اینترنتی را به فهرست کارهای خود اضافه کند (یعنی از پروتکل‌های HTTP و FTP پیشتیبانی می‌کند). آخرین نسخهٔ این نرم‌افزار، نسخهٔ ۲. ۰. ۱۵ است که فروردین ۱۳۹۲ عرضه شده است. نکتهٔ قابل توجه این افزونه محبوبیت آن در بین کاربران اینترنتی است. تیم طراحی DTA ادعا می‌کند که روزانه ۲. ۲ میلیون نفر از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند.
ed8114eaa4083bca69910ae4b1929976.media
دومین نرم‌افزار این دسته JDownloader است. این نرم‌افزار نیز نرم‌افزاری متن‌باز و تحت گواهی GPL است که در جاوا نوشته شده است و در تمام سیستم‌عامل‌ها (ویندوز، مک و لینوکس) کار می‌کند. به علاوه هم‌چون DTA از پروتکل‌های HTTP و FTP پشتیبانی می‌کند. نقطهٔ قوت این نرم‌افزار اتصال خودکارش به تارنماهایی چون رپیدشر (حتا حساب‌های Premium آن) است. در سال ۲۰۰۹ مجلهٔ برخط Chip. de این نرم‌افزار را «تازه وارد سال» نامید چرا که با بیش از نیم‌میلیون دریافت در سال خود را در بین ۵۰ نرم‌افزار پرطرفدار جا کرده بود.
free
سومین جایگاه را باید به نرم‌افزار تازه آزاد (Free) شده‌ی Free Download Manager اختصاص داد. این نرم‌افزار که با بیش از ۹ سال فعالیت، جزء قدیمی‌های این عرصه به حساب می‌آید از نسخهٔ ۲. ۵ خود به صورت متن‌باز و تحت گواهی GPL ارائه شده است. متاسفانه این نرم‌افزار که به زبان C++ نوشته شده است تنها برای ویندوز طراحی شده توانسته است در سال‌های فعالیت خود بیش از ۵۰ جایزه از جمله منتخب کاربران Chip. de و ۱۰۱ نرم‌افزار رایگان PC World را به خود اختصاص دهد. برخی از ویژگی‌های منحصر به فرد این نرم‌افزار پشتیبانی از فایل‌های BitTorrent، قابلیت دریافت ویدئوهای با قالب فلش همچون یوتوب، کنترل از راه دور (Remote Control).
logo_3_20110905_1816260951
uGet نرم‌افزار مدیریت دانلودی است که در جایگاه چهارم جدول ما قرار می‌گیرد. این نرم‌افزار آزاد با امکان‌هایی چون برنامه‌ریزی خودکار برای دریافت فایل (قابل استفاده برای کسانی که اینترنت رایگان را در ساعت‌های مشخصی از روز دارند)، خاموش کردن رایانه پس از پایان دریافت و طبقه‌بندی فایل‌ها از جایگاه ویژه‌ای میان کاربران لینوکس برخوردار است و در ماه جون ۲۰۱۳ با اعلام ۱۰۰ هزار بر حسب عادت نرم‌افزارهای متن باز امکان ترجمهٔ نرم‌افزار خود را روی تارنمای ترانسیفکس قرار داده است. یکی از ویژگی‌های قابل تامل این نرم‌افزار نسخهٔ قابل حمل (Portable) آن برای ویندوز است.
flashget
آخرین نرم‌افزاری که معرفی می‌کنیم FlashGet است. این نرم‌افزار چینی به تازگی نسخهٔ رایگان بدون تبلیغ خود را عرضه کرده است و با افزودن امکان فراخوانی برنامهٔ ضد ویروس و چند امکان جدید دیگر چون پشتیبانی از BitTorrent، دریافت فایل‌های ویدئویی یوتوب، افزایش ۶ تا ۱۰ برابری سرعت و پشتیبانی از پروتکل‌های مختلف از جمله HTTP و FTP قصد دارد محبوبیت خود را بیشتر کند. این برنامه نیز هم‌چون Free Download Manager تنها با سیستم‌عامل ویندوز سازگار است.