آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۲۹ شهریور ۱۳۹۲

نضال الخضری

سیاست


سوریه در انتظار روز واقعه


SYRIA-CONFLICT

“نضال الخضری” نویسنده مطالب فرهنگی به مدت ده سال در “الحیات” چاپ لندن بود.
اختصاصی برای مجله تابلو از دمشق

بسیاری از صاحبنظران در مورد بحران موجود در سوریه و ترس از حمله امریکا به این کشور را در نظراتشان به صورت مستقیم منتقل نمی کنند. با اینکه از دوسال پیش تا کنون زندگی در این کشور به کلی تغییر کرده است اما مردم سوریه سعی می کنند لبخند به لب داشته باشند زیرا هنوز هم می توانند کار کنند و شب ها به خانه نزد خانواده شان بازگردند .

« ابی تسامجنی » مدیر روابط عمومی شرکتی در دمشق این روزها فرقی با مردم عادی دمشق که زندگی شان بکل تغییر کرده ندارد و معتقد است با حمله امریکا این روزهای بد دراماتیک و وخیم تر خواهند شد. تسامجنی می گوید:« دمشق این روزها خودرا برای بدترین بدترین هایش آماده می کند .ترس همه جا را گرفته اما این ترس برای مردمی که بدترین مصایب را در مدت زمان کوتاهی دیده اند دیگر عادی و روزمره شده است.»

«پدرم سالها قبل از شروع این درگیری ها به شهر حلب رفته بود اما با شروع جنگ های متمادی در این شهر دوباره به دمشق بازگشت. پدرم کاملا می داند که وضعیت زندگی وکارش هرگز به روال سابق باز نخواهد گشت و معتقد است باید هر چه زودتر سوریه را ترک کند تا بتواند برای خانواده اش امنیت مهیا کند و نیازهای اولیه شان را برای یک زندگی شرافتمندانه تامین کند. »

با این حال احتمال حمله آمریکا به سوریه ،همه توجهات را به سمت خودش جلب کرده است . تسامجنی می گوید:« هیچ حمله ای وضعیت موجود در سوریه را تغییر نخواهد داد و تنها بر رنجها وآلام مردم اضافه می کند . حمله آمریکا باعث توقف جنگ نمی شود و هیچ یک از جناح درگیر پیروز این معرکه نخواهند شد.»
07_09_james_lawler_duggan_aleppo_syria_2012_08_22-69d15041bc7cfa3b7c7ea0d3324f4b80ceacdc7b
ابی مدتی ساکت می ماند بعد آرام می گوید:«حمله در ذات خود ما را نمی ترساند. این را پدرم مدام تکرار می کند.»سپس ادامه می دهد:«شرایط بعد از این حمله چگونه خواهد شد؟ما درگیر جنگیم و از یک سو به کارهایمان فکر می کنیم و جزییات روزمره زندگی و اینکه هر اقدامی می تواند ضرر های جبران ناپذیری را به بار بیاورد.»

ابی دوست ندارد به احتمال حملات نظامی فکر کند زیرا می داند این دخالت نظامی وضع اقتصادی را از پیش وخیم تر خواهد ساخت و زندگی را غیر ممکن خواهد ساخت . همانطور که این روزها پایتخت سوریه درگیر آن است. آوارگان دیگر شهرها به پایتخت پناه آورده اند . حال اگر دمشق زیر آتش حمله امریکایی ها قرار بگیرد این خانه بدوشان به کجا مهاجرت کنند ؟ ابی سری تکان می دهد و می گوید:«این روزها همه جا میدان نبرد است .»
ابی تسامجنی
1292013_10152186389522977_879669849_n
«اگر حمله نظامی امریکا صورت بگیرد جنگجویان نظام علیه امریکایی ها خواهند جنگید ، جنگی تمام عیار.» این را محمد جلبوط می گوید ؛ مردی که پیش از این بحران ها سالها در کارها و فعالیت های انسانی فعال بوده است و در تمام حرکات بعد از جنگ در این تلاش بوده تا فشار اقتصادی را بر روی مردم کم کند . او بعد از جنگ از کمپ های یرموک در دمشق بیرون آمد و به جمعیتی برای اسکان آوارگان پیوست.
«مردم از هم متفرق خواهند شد زیرا توان و آمادگی مقابله با بحران های بعد از حمله امریکا را نخواهند داشت.» محمد معتقد است که سوریه بدون هیچ هشدار قبلی به مرحله ای کاملا خطرناک از لحاظ اقتصادی وارد خواهد شد و این به معنی نابودی و سقوط کامل وضعیت اقتصادی در این کشور بعد از حمله امریکا خواهد بود زیرا با حمله نظامی ، تحریم ها و حصار اقتصادی به طور کامل اجرا خواهد شد. »
محمد جلبوط
974205_10152186392542977_599406527_n
« هیچ سوری موافق آن نیست در کشوری زندگی کند که بیگانه به آن حمله کرده است.» این را محمد می گوید و اضافه می کند:«بحث بر سر استفاده از سلاح شیمیایی و اختلافات سیاسی حول آن دلیلی نمی تواند باشد برای پذیرش حمله و سقوط کامل کشور به دست امریکا و تن دادن به نابودی کامل کشور.»
محمد عراق و سوریه را با هم مقایسه می کند و می گوید:«در عراق حدود ده سال تحریم های اقتصادی مردم را وادار کرد تا بتوانند الگوهای کارآمد برای تعاون و همکاری و ساختن کشور پیش بگیرند اما در سوریه این بحران دو سال است کشور را مورد هدف قرار داده و هیچ اسلوبی برای اداره کشور با شرایط جدید وجود ندارد و این باعث شده تا شاکله اجتماعی از بین برود ،ستم گسترش بیابد مردم بینوا تر شوند و گروه های مسلح ضد نظام مجهزتر گردند. »

هر حمله ای نگرانی ها را گسترش خواهد داد زیرا این بار مردم دمشق هدف این حمله ها خواهند بود ؛مردمی که بیش از همه از جنازه خمپاره ها و صدای انفجارها رنج می برند. با این حال «سامی بینتجانته »که در قدیمی ترین بازار دمشق ، بازار حمیدیه که در میدان عباسین یکی از عرصه های جنگ های رودررو واقع است دکانی دارد هرگز فکر نمی کرد روزی کارش به جایی بکشد که مجبور شود به خاطر شرایط موجود به جمعیت های کمک رسانی بپیوندد اما این روزها خودش را می بیند که بخاطر شرایط کشور مشغول کمک رسانی به مردم و آوارگانی است که از شهر حمص به دمشق رسیده اند. سامی می گوید :«من به عنوان یک سوری ، یک هموطن سوری ، با هر گونه دخالت خارجی در امور سوریه مخالفم.» در حالیکه غمی عظیم در چشم های سامی موج می زند ادامه می دهد :«ناچاریم به دخالت خارجی برای پایان این وضع در سوریه تن دهیم اما می دانم هیچ سوری قلبا با این دخالت موافق نیست . »

وضعیت اقتصادی مردم سوریه را به سر حد خفقان رسانده اما هیچ تاثیری بر حکومت نمی گذارد و هزینه همه آشوب ها و بحران ها را مردم می پردازند ؛هزینه ای که ارزان هم نیست. « با وجود همه مشکلات سیاسی و اختلافات هنوز معتقدم فقط ارتش سوریه حق استفاده از اسلحه را دارد ونه هیچ گروه و ارگان دیگری . »این را سامی می گوید و ادامه می دهد :« بحث استفاده از سلاح شیمیایی یک بحث انحرافی است که دشمنان ما ، امریکا ، فرانسه ، انگلیس ، ترکیه و… برای نابودی استقلال ما به آن توسل جسته اند.»
« حاصل این حمله چیزی جز تشدید بحران ، آوارگی ، فقر ، ستم و بی خانمانی نخواهد بود. امنیت از بین خواهد رفت و ارتش تکه تکه خواهد شد ؛اتفافی که باعث وخیم تر شدن وضعیت کشور خواهد شد . »

نجوی صلبیه رییس مرکز گفتگوی سوری معتقد است تنها نتیجه این حمله تکرار فجایعی است که در عراق و لیبی اتفاق افتاده است و با یک جستجوی ساده در رسانه های مختلف می تواند شواهدی برای آن پیدا کرد . سوریه بارها و بارها به عنوان مهد تمدن های مختلف شاهد اشغال و درگیریهای متعدد بوده است و این برای من غیر قابل پذیرش است که کشوری که دم از دموکراسی و آزادی می زند بخواهد جنگجویانی را حمایت کند که نظام کشور سوریه را به نابودی بکشند. امریکا مدام در کشورهای دیگر به بهانه جنگ و مبارزه با تروریسم وارد مداخله می شود. این اقدام امریکا نقض آشکار قوانین بین المللی است . استفاده از سلاح شیمیایی واهی است. نتیجه این حمله و دخالت نظامی خون ریزی و آوارگی بیشتر است همانطور که در عراق هم اتفاق افتاد اما دخالت های نظامی و سیاسی موازین را نمی تواند تغییر دهد و سوریه در نهایت پیروز خواهد شد . »

نجوی ادامه می دهد :«ما ملت آگاهی هستیم در هر چیزی ممکن است اختلاف داشته باشیم جز سروری سوریه و استقلالش . سر این اصل کوتاه نمی آییم. دیده می شود که کسانی هم که از خارج با این حمله همراه هستند جماعت کوچکی هستند . دیده می شود در شبکه های اجتماعی جوانان با شوخ طبعی با اخبار این حمله برخورد کرده اند و دیده می شود که امضاها و نامه های بسیاری به سران سازمان ملل نوشته شده است تا جلوی این حمله گرفته شود تا اصول انسانی و دموکراتیک زیر سوال نرود. »

بسیاری از سوری ها به دلیل شرایط سیاسی موجود در سوریه حاضر نشدند جلوی دوربین قرار بگیرند و سخن بگویند . آنها همگی معتقدر بودند که در شرایط حاضر نمی دانند چه بر سر کشور رفته است و آینده چه خواهد بود . مشخص بود بسیاری از آنها نسبت به شرایط آگاهی کافی ندارند . یکی از آنها معتقد بود که خدا می داند و ما قادر نیستیم مسیر سرنوشت را تغییر دهیم . او معتقد بود یک حمله مستقیم نظامی لازم است تا وضعیت سوریه از وضعیت درگیریها و جنگ های داخلی خارج شود. او معتقد بود اگر دول بزرگ نتوانند وضعیت سوریه را تغییر دهند مردم سوریه با شرایط فعلی هرگز نمی توانند آن را تغییر دهند