آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۱۲ شهریور ۱۳۹۲

حسن سربخشیان

اجتماع


پوشش اجباری حتی بر تن نتیجه آیت الله خمینی


عکسهای منتشر شده از نتیجه آیت الله خمینی در میان کاربران فیس بوک انعکاس عجیبی در همان ساعات اولیه انتشارشان داشته است. در عکسی که منتشر شده است خانم نعیما اشراقی دختر خانم نعیمه اشراقی (نوه آیت الله خمینی) در مراسمی با پیراهن و شلوار در میان برگزیدگان حضور دارد.

در تصویری که در صفحه خانم نعیمه اشراقی در فیس بوک منتشر شده است ، توضیحات نوشته شده حکایت از برگزیده شدن دختر ایشان (خانم نعیما طاهری) در جریان مسابقه ای در اونتاریو کانادا دارد.

vvvv

اما ماجرا از زمانی آغاز شده است که عکسهای دیگری از همان مراسم و در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که نشان می دهد در بخشی از پوشش خانم طاهری در مراسم و نیز در ورقه پوشه ای که در دستشان نگه داشته اند دستکاری ایجاد شده است. حتی موهای سر ایشان تیر تر شده اند تا برق نزنند.

1235550_4672276664254_202734084_n

در عکس بالا که در همان مراسم عکاسی شده است خانم طاهری لباس پوشیده ای بر تن دارد که در عکس منتشر شده دیگری بجای شلوار مانتو بر تن ایشان پوشانده شده است و در واقع با فتو شاپ دستکاری در لباس ایشان رخ داده است.

 

حساسیت بوجود آمده در میان کاربران فیس بوک بیشتر از بابت مساله حجاب و انتخاب نوع پوشش زنان در جامعه ایران است و برخی در اظهار نظرهای خود این اجبار در پوشش زنان در جامعه ایران را ناشی از عملکرد پدر بزرگ خانم اشراقی می دانند.
البته بنظر خانم طاهری اکنون از نظر قانونی می بایست در سنی باشد که بتواند آزادانه پوشش مورد علاقه اش را انتخاب کند و حساسیت های بوجود آمده به صرف اینکه ایشان نتیجه آیت الله خمینی است خیلی جای بحث ندارد.
اما نکته ای که در این میان همواره مهم بوده است تمیز دادن میان عرصه عمومی و خصوصی زندگی افراد خصوصا در داخل کشور است که معمولا در عرصه های رسانه ای نیز این امر به وقوع می پیوندد و بایستی به این امر نیز توجه کنیم.

1185443_594794637239624_2076699595_n
قبل و بعد از دستکاری فتو شاپ در عکس

در نمونه های مشابه بارها تصاویر زنانی که در دیدار با مقامات ایرانی لباسشان از نظر مطبوعات داخل کشور مناسب نبوده است نیز دستکاری های مشابه ای رخ داده است تا نمایش عمومی آن عکسها بر خلاف عرف رایج جامعه داخل کشور نباشد که نمونه بارز آن را در عکس دیدار خانم اشتون با آقای جلیلی می توان شاهد بود.
jalili+2

در بکار بردن قلم فتو شاپ دقت بیشتری باید کرد! اینکه بر تن افراد لباس مورد علاقه خودمان را یا آنچه ما می پسندیم و می پنداریم درست است، بپوشانیم نه تنها دردی را دوا نمی کند بلکه به مستند بودن عکس نیز لطمه وارد می کند.

217082_260