آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۷ شهریور ۱۳۹۲

حسن سربخشیان

اجتماع


امریکا ی سیاه و سفید


در پنجاهمین سالروز سخنرانی تاریخی مارتین لوترکینگ رهبر جنبش مدنی امریکا در دهه شصت میلادی ، روز بیست و هشتم ماه اوت جمعیت زیادی از سرتاسر امریکا در شهر واشینگتن دی سی پایتخت این کشور جمع شده بودند تا یاد آنروز را که نقطه آغازین در از بین بردن تبعیض نژادی و برابری حقوق اجتماعی بین سیاه پوستان و سفید پوستان در امریکا بود را در این روز بارانی گرامی دارند. دکتر کینگ در این روز و در پنجاه سال پیش سخنرانی معروف به” من رویایی در سر دارم” را ایراد کرده بود. نقطه مهمی که بعد از نیم قرن در سخنرانی های افراد مختلف در مراسم بزرگداشت شنیده می شد حکایت از شکاف موجود بین طبقات اجتماعی در میان امریکاییان داشت که علیرغم بهبود وضع گذشته همچنان بر استمرار این مبارزه برای رسیدن به شرایط برابر تاکید داشتند. در این عکس ها تلاش من برای نشان دادن چهره افراد حاضر در مراسم است تا شاید تصویری روشن تر از جامعه امروز امریکا را شاهد باشید.

Ta1

Ta2

Ta5

Ta6

Ta3
یک مادر بزرگ یهودی با پلاکاردی در دست نوشته است او همجنسگرا و مبارز حقوق اجتماعی است.

Ta8
ژوزف که از نیویورک برای شرکت در این مراسم آمده است به من گفت پنجاه سال پیش هم در راهپیمایی آنروز حضور داشته است و امروز هم آمده است تا یاد آنروز را گرامی دارد.

Ta11

Ta12
یکی دیگر از شرکت کنندگان در راهپیمایی پنجاه سال پیش در پلاکاردی که حمل می کند نوشته است: هنوز هم برای برابری حقوق اجتماعی در انتظار است.

Ta16

Ta19
تصویر دکتر مارتین لوتر کینگ بیشتر از هر تصویر دیگری امروز بر روی پیراهن های افراد حاضر در مراسم دیده می شد.

Ta21

Ta20

Ta23
تصویری از باراک اوباما در بین تصاویر دکتر مارتین لوترکینگ که برای نشان های روی سینه تزیینی استفاده می شوند دیده می شود.

Ta24

Ta7
تصویر نوجوان سیاهپوست ۱۷ ساله‌ای به نام ترِیوان مارتین، که در فوریه ۲۰۱۲ به ضرب گلوله
یک جوان ۲۹ ساله دو رگه به نام جرج زیمرمن در ایالت فلوریدا، در جریان درگیری کشته شد و بدنبال آن دادگاه زیمرمن را بعد از ۱۶ ماه تبریه کرد برای اعتراض به تصمیم دادگاه بر تن افراد شرکت کننده دیده می شد.