آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۱۶ مرداد ۱۳۹۲

علی نیکویی

فرهنگ


ویروس


کامپیوتر
چند نکته در مورد نرم‌افزار ضد ویروس و راه‌های پیشگیری از آلوده شدن به ویروس
در مورد بازکردن فایل‌های پیوست رایانامه‌ها، هر گونه فایل دریافتی (مثلا از طریق پیام فوری MSN، Skype و غیره) یا فایل‌هایی که از اینترنت دریافت می‌کنید، بسیار احتیاط کنید. توصیه می‌شود که از باز کردن فایل‌هایی که از منابع نا‌شناس برای شما فرستاده شده است، خودداری کنید. اگر مجبور به باز کردن این فایل‌ها هستید، باید ابتدا آن‌ها را در پوشه‌ای روی رایانهٔ خود ذخیره کنید و به جای دو بار-کلیک روی آن، پس از باز کردن برنامه کاربردی مربوط به آن (مانند Microsoft Word یا Adobe Acrobat)، با استفاده از گزینهٔ Open در منوی File برنامه، فایل پیوست را باز کنید. در این صورت خطر آلودگی ویروسی را پایین‌تر می‌آید.
توصیه می‌شود پیش از آنکه از دیسک‌های قابل حملی چون CD و DVD و Blue-Ray یا حافظه‌های USB در رایانهٔ خود استفاده کنید به خطرهای احتمالی استفاده از آن‌ها بیاندیشید. پیش از همه باید مطمئن شوید که ضد ویروس شما آخرین به‌روز‌ها را دارد و در موقعیت «always on» قرار داشته باشد. هم‌چنین بهتر آن است که امکان «Auto Play» سیستم عاملتان را غیر فعال کنید، زیرا ویروس‌ها با سوء استفاده از آن می‌توانند رایانهٔ شما را آلوده کنند.
یکی دیگر از نکته‌های لازم برای پیش‌گیری از ویروس‌ها، استفاده از نرم‌افزارهای رایگان و متن باز به جای برنامه‌های دارای حق مؤلف است. این نرم‌افزار‌ها اغلب از امنیت بیشتری برخوردار بوده و ویروس‌نویسان تمایل کمتری به هدف قراردادن آن‌ها دارند.
فایل‌های موجود روی رایانهٔ خود را به طور دوره‌ای پویش (اسکن) کنید. لازم نیست که این عمل به طور روزانه انجام شود (به ویژه اگر ضد ویروس شما دارای امکان «always on» باشد). اما ضروری است که هر از چند گاهی این کار را انجام دهید. ضرورت انجام پویش فایل‌های رایانه بستگی به شرایط شما دارد از قبیل:
– اگر به تازگی با رایانهٔ خود به شبکه‌ای نا‌شناس وصل شده‌اید.
– اگر حافظهٔ USB خود را تازگی به کسی امانت داده‌اید.
– اگر به تازگی رایانامه‌ (ایمیل) با فایل‌های پیوست مشکوک گرفته‌اید.
اگر کسی از اهالی خانه یا محل کار شما به تازگی دچار مشکل ویروس رایانه‌ای بوده است،
هرگز دو برنامهٔ مختلف ضد ویروس را به طور هم‌زمان اجرا نکنید. این کار ممکن است سرعت رایانهٔ شما را به شدت کاهش داده یا حتی آن را به طور کامل از کار بیاندازد. همواره پیش از نصب ضد ویروس جدید، برنامه ضد ویروس قبلی را از روی رایانه‌تان پاک کنید.
دقت کنید که ضد ویروس شما دارای امکان به‌روزرسانی باشد. معمولا زمانی که رایانهٔ جدیدی می‌خرید نرم‌افزارهای مختلف از جمله ضد ویروس از قبل روی آن نصب شده است. استفاده و به‌روز شدن بسیاری از این برنامه‌ها مستلزم آن است که به تارنمای مربوط به آن مراجعه و ثبت نام کنید حتا در مواردی باید برای استفادهٔ مداوم از یک برنامهٔ خاص مبلغی را نیز پرداخت کنید، در غیر این صورت به‌روزرسانی نرم‌افزار پس از مدتی متوقف می‌شود.
مطمئن شوید که ضد ویروس شما به‌روزرسانی می‌شود. هر روز ویروس‌های جدیدی نوشته و در سطح اینترنت و رایانه پخش می‌شوند. چنان‌چه ضد ویروس شما فاقد توان دفاعی لازم برای مقابله با ویروس‌های جدید باشد، به سرعت در برابر حمله آن‌ها آسیب‌پذیر می‌شود.
اگر ضد ویروس شما دارای امکان «ویروس‌یابی فعال (always on)» است، همواره آن را در حالت فعال قرار دهید. در ضد ویروس‌های مختلف اسامی متفاوتی روی این ویژگی گذاشته شده است اما بیشتر آن‌ها چنین امکانی را در اختیار کاربر قرار می‌دهند. این امکان ممکن است با نام‌هایی چون «Realtime Protection»، «Resident Protection»، یا نمونه آن شناخته شود. ضد ویروس Avast نیز دارای چنین امکانی است که به آن «Resident Scanner» گفته می‌شود.