آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب
Bannerside


۱۶ مرداد ۱۳۹۲

امید کشتکار

فرهنگ


مردی که زود مُرد!


Keith-Haring

به تازگی نمایشگاهی از آثار بزرگ کیت هرینگ (Keith Haring) در موسسه سان کتخ (۱۰۴) پاریس برگزار شده است. نمایشگاهی که استقبال گسترده مخاطبان را در پی داشته است. کیت هارینگ از مطرح‌ترین نقاشان معاصر آمریکا در سبک پاپ آرت و نقاشی دیواری است. او در سال ۱۹۵۸ در پنسیلوانیای آمریکا به دنیا آمد و پس از آموزش مقدمات کاریکاتور نزد پدرش، به مدرسه هنری پیتسبورگ و سپس دانشگاه هنر ساوا در نیویورک رفت. هارینگ هنرمند بسیار پرکاری بود و در مدت زمان کوتاه زندگیش آثار بسیاری از خود به جا گذاشت که شامل نقاشی، نقاشی روی دیوار، مجسمه، تصویرسازی و… می‌شود.
هارینگ نقاش و مجسمه سازی بود که به سبک پاپ آرت کار می‌کرد. پاپ آرت سبکی از هنر است که در سال‌های ۵۰ و ۶۰ میلادی در انگلستان پایه گذاری شد و در نیویورک به اوج رسید. از جمله هنرمندان نامدار پاپ آرت می‌توان به اندی وارهول، ریچارد همیلتون و روی لیختنشتاین اشاره کرد. پاپ آرت در سال‌هایی پا گرفت که مصرف گرایی وارد جوامع غربی شده بود. نقاشان این سبک هنری از تمامی عناصر دم دستی برای خلق اثر هنری استفاده می‌کردند. قوطی کنسرو، تایر ماشین، خمیردندان و یا حتی کمیک استریپ‌های آمریکایی دستمایه نقاشان این سبک بود. پاپ آرت به نوعی مبارزه با فرهنگ مصرف گرایی آمریکایی بود و در این حال خود به عنصری از آن تبدیل می‌شد. پاپ آرت با این شعار که هنر باید وارد زندگی مردم عادی شود پا گرفت و به نوعی مبارزه با هنر انتزاعی و سبک‌هایی مانند آبستره بود. اما به مرور زمان پاپ آرت از معنای خود خالی شد و به عنصری تبدیل شد که عملا از درونمایه خالی است. این هنر که ابتدا می‌کوشید به انتقاد از فرهنگ سطحی مصرف زدگی بپردازد خود در ‌‌‌نهایت تبدیل به جزیی از این مصرف زدگی شد.
19500w_popshopdmsm1

photo_9

عکس ها از امید کشتکار

هارینگ در این میان فرد متفاوتی است. او هنرمندی بود که برخلاف بسیاری از نقاشان پاپ آرت برای هنر خود تعهد سیاسی و اجتماعی قائل بود و در آثارش به نقد سیاست، مذهب، سرمایه داری و نفوذ رسانه‌ها می‌پرداخت. آثار او بسیار گزنده بودند و روایتی سرراست از محتوا را به نمایش می‌گذاشتند. هارینگ در آثار نقاشی‌اش از رنگ‌های تند و خطوط قوی استفاده می‌کرد و با حذف تمامی عناصر زائد مانند پرسپکتیو و سایه روشن، مخاطب را مستقیما با اثر درگیر می‌کرد. او آثار بسیاری در نقد مذهب و سیاست در ابعاد بزرگ روی دیوار و یا بوم‌های عظیم ایجاد کرده است.

هارینگ نقاشی بود که با زبان سرراست و خالی از پیچیدگی خود یک راست به سراغ مردم می‌رفت و در عمومی‌ترین مکان شهرهای مختلف دست به خلق هنری می‌زد. آثار او در مرزی میان نقاشی، کاریکاتور و گرافیتی قرار دارند و از هرکدام از آن‌ها عناصری در خود دارد و با این حال هیچ کدام از آن‌ها نیست. پاره‌ای از منتقدان آثار او را از این جهت جذاب می‌دانند که خام دستانه و با عناصری از نظر بصری تو خالی ترسیم شده‌اند. او در ابتدا شبانه به راه می‌افتاد و پس از چسباندن کاغذ مشکی بر روی تابلوهای تبلیغاتی ایستگاه‌های مترو نیویورک با گچ دست به نقاشی می‌زد. اما به ناگاه در سال ۱۹۸۴ به شهرتی جهانی دست یافت و آثارش راهی معتبر‌ترین گالری‌ها و موزه‌های جهانی شدند. از آن تاریخ به بعد او به خلق آثارش بر روی هر چیزی دست زد. از چوب و کاغذ و فلز و پلاستیک گرفته تا تی شرت و دکمه و خلاصه هر چیزی که بتوان روی آن نقاشی کرد.
کیت هارینگ سرانجام در ۱۶ فوریه سال ۱۹۹۰ در حالی که تنها ۳۱ سال داشت از بیماری ایدز درگذشت.

photo_8

photo_3
برای دیدن ویدئو می توانید کلیک کنید